Mangiati vivi (1980)


Český název: Sežrána zaživa
Režie: Umberto Lenzi
Délka: 92 min
Země: Itálie
Alternativní názvy: Doomed to Die , Eaten Alive, Eaten Alive by the Cannibals, Emerald Jungle, Mangiati vivi dai cannibali

Hrají:
Robert Kerman … (Mark Butler)
Janet Agren … (Sheila Morris)
Ivan Rassimov … (Jonas Melvyn)
Paola Senatore … (Diana Morris)
Me Me Lai … (Mowara)
Fiamma Maglione … (Alma)
…a další

 

Italský režisér Umberto Lenzi přivedl v roce 1980 na filmové plátno svůj první kanibalský film – Mangiati vivi (aka Eaten Alive) a o rok později další snímek toho žánru – Cannibal Ferox. Oba se vyznačují jednoduchým dějem i stejnou hudbou. Co se Eaten Alive týče, měl jsem tu smůlu, že se mi do rukou dostala cenzurovaná verze, takže ty pravé gore scény k vidění moc nebyly. Místo toho se na obrazovce občas mihla nějaká ta uříznutá hlava, ruka nebo samotní kanibalové, pochutnávající si na právě (mimo kameru) rozporcované dívce, kterou ještě před tím nezapoměli znásilnit.

Začínáme u Niagarských vodopádů a hned poté v New Yorku. Tři muži jsou zavražděni otrávenými šípy z foukačky nějakého indiána. Policie je bezradná. Pachatele sice zahlédla, ovšem ten se při útěku zapoměl rozhlédnout a při přebíhání rušné New Yorské ulice se potkal s náklaďákem. V té době přichází do New Yorku mladá dívka Sheila (Janet Agren) v domění, že najde nějaké informace o své zmizelé sestře Dianě. Vypadá to, že stopy vedou k jisté náboženské sektě, do níž se mohla dostat i Diana. Sheila proto odcestuje do pralesů Nové Guineje a krátce po příjezdu na místo se seznámí s Markem Butlerem (Robert Kerman), který zde žije od doby, kdy opustil Vietnam. Vyzná se v džungli a také má informace o jistém náboženském kultu, který může mít Sheilinu sestru. Sice pochybuje o tom, že by Diana mohla být ještě naživu, protože džungle je nebezpečná a kanibalové v ní žijící také, ale za úplatu souhlasí, že Sheilu na dané místo dovede…

Stejně jako v ostatních filmech stejného zaměření, i zde umírají živá zvířata a nechybí ani násilí na lidech – v necenzurované verzi se můžete dočkat odříznutí ucha, pojídání lidského masa, uříznutí ženského ňadra nebo dokonce i kompletní otevření a vykuchání lidského hrudníku. A sex? I na ten režisér Lenzi nezapomněl. Ostatně, co by to bylo za kanibalský film bez nahých děvčat. Ačkoli sex není to správné slovo, raději bych měl uvést znásilňování.

Hodnocení3
Milovníci zvířat a slabé povahy by se měli necenzurované verzi raději vyhnout. Cenzura však udělala z Eaten Alive běžný dobrodružný film, byť s trochu větší dávkou krve.
30%

Sdílejte článek

  1. Solo 30 srpna 2014 v 15:23

    Kdybych neviděl už celou řadu kanibalských filmů, byl bych zřejmě tímto kouskem zcela omámen. Bohužel tomu tak v době zhlédnutí nebylo a nelze si nevšimnout, že Mangiati vivi je jen prachsprostou vykrádačkou starších filmů a to hlavně co se „kanibalských“ scén týká. Jasně, některé záběry si „vypůjčil“ Lenzi ze svých filmů, ale jinak tento film kromě nahých slečen nezaujme téměř ničím. Samozřejmě k dobru musíme připočítat přidání Jonasovy sekty (která opravdu existovala), jenže to je tak všechno. Jako dobrodružný kousek to na mě zapůsobilo leda tak pěkným exotickým výběrem prostředí, protože co se tempa příběhu týče, tak mě to místy neskutečně uspávalo. Film jsem měl možnost shlédnout jak v originálním znění, tak i s českým dabingem (a ten byl přímo otřesný). Podle něj však rozhodně hodnotit nebudu, protože bych tomu musel vlepit odpad.
    Takže pojďme pěkně popořadě. Začátek s domorodým vrahem navnadil o tom žádná. Janet Agren byla v době své největší slávy vážně kus a určitě bych věděl (coby vůdce sekty) o lepším způsobu „přijmutí“ nežli do ní píchat dřevěným kolíkem. Nicméně určitě patřila k největším ozdobám tohoto jinak hodně průměrného (lépe řečeno podprůměrného) filmu. V kráse jí však zdatně konkurovala „černá mamba“ Me Me Lai. Obě děvčata však po celou dobu své kariéry (u druhého případu dost krátké) diváky (především muže) spíše nežli svým hereckým talentem okouzlovaly hlavně svým nahým tělem. Však taky měly co nabídnout…
    Mnozí lidi odsuzují podobné filmy za to, že jsou v nich zabíjeny zvířata – leč v mnoha případech jde čistě o záběry z dokumentů, kdy jedno zvíře zabije druhé – hold to je život. Až budete žrát kuře, představte si, jak umřelo (na infarkt asi ne…). Vraťme se ovšem k „hororové“ stránce tohoto filmu. Mám rád „gore“ brutální scény tak lahodí mému oku, jenže jak můžu být spokojený s tím, co jsem viděl už jinde. Ano určitě byly příjemným zpestřením, jenže já chtěl vidět něco lepšího, nového a ne aby se jediným novým vítrem do plachet stalo soft porno a hromadná jebačka na počest mrtvého manžela.

Nový komentář