Mama (2013)


Český název: Mama
Režie: Andres Muschietti
Rok výroby: 2013
Délka: 100 min
Země: Španělsko / Kanada

Hrají:
Jessica Chastain … (Annabel)
Nikolaj Coster-Waldau … (Lucas/Jeffrrey)
Megan Charpentier … (Victoria)
Isabelle Néllisse … (Lilly)
Daniel Kash … (Dr. Dreyfuss)
…a další

 

Za sebe přiznávám, že producentskou paži uznávaného Guillerma del Tora vyhlížím vždy s radostí. Pod jeho dohledem vznikl třeba Sirotčinec (2007), Splice (2009) nebo Nebojte se tmy (2010), kteréžto filmy i přes zdánlivě klasické náměty vždycky oplývali jistou svěžestí, zajímavými tvůrčími postupy a řemeslnou zručností, jenž horory z širší distribuce postrádají. Proto je trochu smutné, že ani jeden z nich nedosáhl kýženého vrcholu a nestal se „něčím víc“. To všechno dokonale platí i pro snímek Mama.

Sledujeme zde osud dvou děvčátek, které v divočině celých pět let opatruje duch. Když jsou opětovně vráceny do civilizace a svěřeny do péče starostlivého strýce Lucase a jeho přítelkyně Annabel, je ovšem čím dál jasnější, že si sebou přivedli i svou imaginární kamarádku, kterou nazývají familiérně Mama. A zápletka je na světě. Přichází první strašení, první nehoda, další strašení, pátrání po tajemné minulosti a velkolepý závěr. Čte se to hezky, ale výsledek není tak jednoznačný.

Režisér a scénárista Andres Muschietti, který stojí za snímkem i coby autor stejnojmenného kraťasu z roku 2008, se jeví jako schopný realizátor. Scénám nechybí nápaditost, lekačky jsou slušně načasované a dobře načrtnutý příběh se může odebírat různými směry. Bohužel žádný směr, kterým se autoři pustí, není stoprocentní. Třeba linie s psychologem, který případ sleduje, je utnuta jeho amatérským vystoupením v domě, kde děti se svým duchem žili. Postava Lucase je pak zhola zbytečná – představuje jen psychickou vzpruhu pro Annabel, pro niž je starost o děti spíše nuceným zlem.

Ale ani ty děti vlastně nevědí, na jakou stranu se postavit – závěrečné souboj o jejich osud, v němž figuruje CGI verze ježibaby a hlavní hrdinka, je proto docela krkolomný. Na jednu stranu netradiční a epický, ale i natahovaný a těžko uchopitelný. A to je vlastně charakteristické pro všechny složky filmu, o některých klišé nemluvě – nechybí blikající světla ani populární zvířátka.

Hodnocení6
Mama tak představuje slušný (nadstandardní) duchařinu na jedno podívání s větším počtem menších chyb. Španělé nadále drží hororové pozlátko na evropském kontinentě, k větší spokojenosti to ale tentokrát nestačí.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 26 prosince 2013 v 12:15

  Když jsem před dvěma roky viděl krátkometrážní snímek režiséra Muschiettiho, docela mile mne překvapil a jakmile se začal točit tento celovečerní film, začal jsem se na něj těšit jako malé dítě. Short vypadal slibně, ale k autorově (nebo lépe řečeno divácké) smůle si jej vyhlédl del Toro a nabídl mu pomocnou ruku. Tím do filmu přinesl svou vlastní stopu a celé to (v mých očích) pokazil. Jaksi se vytratilo ono děsivé kouzlo a světlo světa spatřila jen další průměrná duchařina, která brzy zmizí z mé mysli, jako opice pro prohýřené noci. Mama místy skutečně nabídne mrazivou atmosféru a ani herecké výkony nejsou špatné, jenže tvůrci nepřinesli nic nového, co by už nebylo k vidění jinde a digitální ochránkyně vyděsí asi jen málo koho. Bohužel jsem ve finále dost zklamán, protože očekávání bylo mnohem větší.

 2. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:32

  Velká škoda toho finále, lepší by byl devastující konec, který by srazil diváka na kolena, ale dokážu to přehlédnout. Velmi dusná atmosféra, která se stupňuje v napětí na maximum. Neviditelné zlo nás děsí, i když ho "nevidíme". Tajemné zvuky jsou geniální (repro i subwoofer doporučuji hodně vysoko). Po velmi dlouhé době opět horor na úrovni, a vřele doporučuji. Španělé opět dokazují svojí kvalitu. Horor MAMA mě přitahuje na další zhlédnutí, jako můru světlo. Moc rád bych viděl pokračování MAMI ve spolupráci s Jamesem Wanem – v prostředí domu a pod lupou Sama Raimiho – v prostředí lesa.

 3. snenat3 11 dubna 2013 v 17:33

  Film ma jednoznačne prekvapil to bola skratka šupa od deja po napetie ktore bolo fakt silne povedal by som ze premakane a kvalitne efekty prisera dobre robena pohyby, absolutne desive zvuky ktore vydavala no skratka vyhrali sa a stalo to za to a dokonca aj cit tej matky a dcery čo sa malo kedy stava v horore tam bolo citit Film ma veľmi potešil a odporučam davam 100% konečne kvalitna ducharina T-UP T-UP

 4. Sheldon 2 dubna 2013 v 23:54

  S recenzí určitě souhlasím, zejména v samotném závěru jsem na plátno koukal s otevřenou pusou. Každopádně pro mě je Mama rozhodně příjemné překvapení, protože jsem od tohoto dílka nic nečekal a nakonec jsem se velmi slušně pobavil 🙂 Ještě bych dodal, že se filmaři inspirovali při zobrazování Mamy obrazy slavného malíře Modiglianiho, což filmu dodává zajímavý nádech 😉

Nový komentář