Madhouse (2004)


Režie: William Butler
Scénář: William Butler, Aaron Strongoni
Rok výroby: 2004
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Joshua Leonard … (Clark Stevens)
Jordan Ladd … (Sara)
Natasha Lyonne … (Alice)
Lance Henriksen … (Dr. Franks)
Dendrie Taylor … (Nurse Hendricks)
Leslie Jordan … (Dr. Morton)
Patrika Darbo … (Betty)
Christian Leffler … (Drake)

 

Kdysi slavná klinika Cunningham Hall již má svoje nejlepší léta se sebou a nyní je z ní chátrající blázinec. S příchodem mladého studenta medicíny Clarka Stevense, jenž zde má strávit praxi, se začou dít divné věci. Clark se postupně seznamuje s personálem a s místními pacienty. S plynoucím času však začne mít pocit, že vidí a slyší duchy, zejména je to tajmený chlapec, který se mu zjevuje za oknem. Špatné myšlenky má i s doktora Frankse, který se ve své pracovně zamyká a na stole má duchařské knihy.
Skutečný strach začne vraždou vrchní sestry a po nějaké době zemře další z místních lékařů. Že by snad měli šílení pacienti možnost vycházet ze svých cel?
Zdá se, že odpověď k celé záhadě Clark najde v podzemní části kliniky, kde jsou v celách zavření pacienti, jenž patří mezi nevyléčitelné a bezvýznamné případy. S pomocí Bena, jenž se stále skrývá zahalen ve tmě, začne Clark pomalu rozplétat tajemnou záhadu, která jej dovede až k zcela nečekanému závěru…

Závěr filmu nebudu prozrazovat, protože by jste byli ochuzeni o napětí a zejména o překvapivé vyústění celého děje.
Hlavní role Clarka byla stvárněna Joshuou Leonardem (Záhada Blair Witch). Z jeho postavy jsem měla rozporuplné pocity. Ač nastupuje jako medik na praxi, od první chvíle se chová spíše jako policejní vyšetřovatel.

Režisér se snažil také o několik typických “lekaček”, ale ty jsou zcela bez účinku. Nicméně Madhouse má v sobě jistý druh napětí, a to i díky tomu, že divák si stále není jistý, kdo vlastně je tajemným vrahem. Atmosféra kliniky mohla být provedena lépe, své kouzlo má však její podzemní část a místní pacienti, kde se vyjímá zejména muž bez končetin, zabalený ve svěrací kazajce.

Hodnocení7
A celkový závěr? Ačkoliv je film pouze průměrným duchařským příběhem, tak díky již zmiňovanému vyvrcholení celé záhady a celkovému napětí určitě zklamaní nebudete.
70%

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 25 května 2010 v 11:15
  Hodně průměrná podíváná, která na začátku
  hodně navnadí, v půlce znechutí a ke konci totálně překvapí. Kdyby se tu
  nevyskytovalo tolik zbytečností a nelogických scén možná bych dal i víc
  než jen průměrné hodnocení. Triky byly v určitých momentech velice
  slušné a příjemně se na to dívalo, ale místy stupidní scénář i 
  neschopnost všech okolo mě dost často znechutili předchozí zážitek.
  Bohužel mohl z toho být velice úspěšný film, ale ve finále je z toho
  leda tak obyčejný průměr, který si možná za pět roků pustím znova.

Nový komentář