Loved Ones, The (2009)


Slovenský název: Milovaní
Scénář a režie: Sean Byrne
Rok výroby: 2009
Délka: 84 min
Země: Austrálie

Hrají:
Xavier Samuel … (Brent)
Robin McLeavy … (Lola)
Victoria Thaine … (Holly)
Jessica McNamee … (Mia)
Richard Wilson … (Jamie)
John Brumpton … (Otec Loly)
…a další

 

Středoškolák Brent – momentálně psychicky zdrcený ze smrti svého otce při autonehodě, za kterou se cítí zodpovědný – jednoho dne odmítne doprovodit spolužačku Lolu k chystanému večírku. Netuší, že dívka pochází ze zvrácené rodiny a posléze je unesen. Probouzí se spoutaný u prostřeného stolu v domě Loly, kde bude probíhat diametrálně odlišná „zábava“ než na školním plese.

Každý příznivec brutálních hrátek – na jejímž pozadí vidíme zrůdně pokřivené rodinné vztahy (tady je to tatíček, který by své princezně splnil zřejmě cokoliv) – by neměl tento australský snímek vynechat. Viděl jsem samozřejmě ještě mnohem násilnější filmové „tortury“, ale jen málokterá z nich dokáže být něčím víc než jen sérií krvavých hrátek. The Loved Ones má naopak poměrně osvěžující příběhovou výstavbu kořeněnou vydatnými nápady.

Tvůrci vědí, že zdlouhavé sledování týrané oběti je ubíjející i pro diváka a proto přidávají důraz na absurdnosti a zvrácenosti. Například Lolilčino album plné fotek z předchozích večírků je milou třešničkou, jenž později překvapí zvratem, který hlavní postavě rozhodně nevěští světlou budoucnost (s uvařeným mozkem jste degradováni na úroveň zombie). Právě tyto působivé pasáže, společně se střídmou stopáží postrádající hluchá místa, spolehlivě zabaví fanoušky.

Linie s chudákem Brentem je občas prolínána průblesky ze školního plesu, v níž vystupuje jeho kamarád, který prožívá přesně opačné emoce, neboť si coby absolutní loser vrzne se svou podivínskou partnerkou. Jisté erotické jiskření vytušíte i mezi Lolou a jejím otcem – na kontroverzní incest ale už asi nezbyly autorům koule.

Hodnocení7
Jinak si není příliš kde stěžovat.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 13 srpna 2014 v 12:07

    Australané se za poslední roky stále více tlačí na pomyslný hororový „vrchol“. Jejich snímky samozřejmě nemůžou konkurovat těm asijským, severským či španělským, ale tu a tam se objeví nějaký ten „klenot“, který uchvátí fanoušky tohoto filmového žánru. Za poslední dobu jsem narazil (a věřím, že nejen já) na několik opravdu solidních filmů a The Loved Ones určitě patří k těm (jenž se vám z hlavy jen tak rychle nevykouří…). I tentokrát si pro nás protinožci připravili pěkně zlomyslnou podívanou, která vás nenechá chladnými. Atmosféra nám sice nenabídne žádné nervy drásající pasáže, ale za to na nás čekají stupňující se krvavé hrátky (i když na můj vkus až moc „light“).
    Ne nadarmo se říká, že dívka by se odmítat neměla – zvláště ta, co to v hlavě nemá moc v pořádku. Ale kdo to mohl tušit, že? Je ovšem pravdou, že já bych se spíše zařadil mezi ty, jimž je povahově blíže kamarád hlavního hrdiny Jamie. Ten si na rozdíl od Brenta užívá opravdu plnými doušky, což bylo působivým paradoxem tohoto snímku. Solidně prostříhané scény mi vlily novou krev do žil (protože začátek nebyl zrovna dvakrát záživný). Nechat se ojíždět zhulenou borkou na školním plese – to by se mi líbilo rozhodně víc, než být přinucen chcát do sklenice od mléka. Přišlo mi, že tu ale opravdu „normální“ nebyl snad vůbec nikdo, takže jsem si tuhle lehce zvrácenou podívanou nakonec užil až do konce.
    Jak Robin McLeavy tak Jessica McNamee však měly něco do sebe. Jedna pomatená „princezna“ v růžových šatičkách a opravdu zajímavým deníčkem plným vzpomínkových fotek, druhá zhrzená dcerka policajta, které opravdu o tančení v šatičkách moc nejde. Hlavní prim tu však mělo hrát mučení, na které jsem se těšil nejvíc. Sadisti si však vystačí i s málem a hlavně mimo záběr kamery. Přesto mi to tady zas až tolik nevadilo, protože tvůrci chtěli dát především prostor divácké fantasii – no a následně nám ukázali výsledek.

Nový komentář