Lost World: Jurassic Park, The (1997)


Český název: Ztracený svět: Jurský park
Režie: Steven Spielberg
Rok výroby: 1997
Délka: 129 min
Země: USA

Hrají:
Jeff Goldblum … ( Dr. Ian Malcolm)
Julianne Moore … ( Dr. Sarah Harding)
Vince Vaughn … ( Nick Van Owen)
Richard Attenborough … ( John Hammond)
Pete Postlethwaite … ( Roland Tembo)
…a další

 

Uběhly dlouhé čtyři roky, co musel nedobrovolně John Hammond opustit svůj vysněný sen a narychlo odletět vrtulníkem z ostrova Isla Nublar. Nad jeho zábavním parkem převzali kontrolu dinosauři a totálně zničili celý jeho výtvor. Dnes má ovšem nový důvod kontaktovat jednoho z expertů, které tehdy do Jurského parku přivedl. Setká se tedy s doktorem Malcolmem a zasvětí ho do nové situace.

Existuje totiž druhý ostrov Isla Sorna, který leží jihovýchodně od Jurského parku na kterém  žijí další dinosauři. Tentokrát však zcela volně, bez plotů a výběhů. Z tohoto ostrova byli dinosauři v dospívajícím věku přepravováni do Jurského parku. Bohužel však došlo k nehodě a objevení ostrovního tajemství, takže Hammond, který už není ředitelem společnosti InGen, chce vyslat na ostrov čtyřčlennou expedici, která by měla zdokumentovat dinosaury a seznámit z jejich existencí celý svět. Jenže je málo času, protože InGen chce na ostrov poslat ,,lovce dinosaurů‘‘, aby odchytli některé prehistorické ještěry a dovezli do Ameriky, kde chtějí zbudovat nový zábavní park. Malcolm nejprve odmítá, ale když zjistí, že jedním ze členů expedice je jeho přítelkyně paleontoložka Sarah, která už na ostrov odcestovala nabídku přijímá. Odjíždí tedy s fotografem Nickem a expertem na vybavení Eddiem na ostrov Isla Sorna.

Ian Malcolm a jeho tým se brzy setkává nejen se Sarah, ale i dinosaury, kteří zde skutečně žijí a z lidí nemají žádný strach. Nečekaně však dostane šok, protože zjistí, že na ostrov s nimi odcestoval i černý pasažér v podobě jeho dcery Kelly. Neuběhne ještě ani jeden den a na ostrově přistávají vrtulníky InGenu vedené lovcem Rolandem. Nastane lov dinosaurů, který všem brzy změní jejich životy. Úkolem lovců je totiž chytit i živého T-Rexe, ke kterému využijí jako návnadu jeho malé mládě. Naneštěstí rodiče tohoto malého tvorečka jsou nejnebezpečnější bestie na ostrově a odplata bude velká. Obě skupiny (Malcolmova a lovci) se nedobrovolně spojí a musí čelit smrtícím nástrahám ostrova. Vězte, že je jich hodně a tyranosauři nejsou jedinými dravci na tomto bohem zapomenutém ostrově. Z lovců se stává kořist a boj o přežití je najednou jedinou prioritou, která všechny zajímá. Všechny, kromě Rolanda a nového ředitele InGenu.

Mistr Spielberg, autor mnoha legendárních filmů jako Jaws, Saving Private Ryan, E.T a dalších natočil pokračování velice úspěšného filmu Jurský park, který v roce 1993 obletěl celý svět. Film při němž se obklopil skupinou profesionálů ve svých oborech a na plátna kin a obrazovek televizorů spustil v té době netradiční trikovou podívanou s pohybujícími se dinosaury, skvělými efekty a famózní hudbou. Druhý díl tímto vším také oplývá, ale přece jenom pokulhává za svým předchůdcem. Zatímco Jurský park byl oceněný třemi Oscary, Ztracený svět zůstal jen u jedné nominace, ale žádný nezískal.

Opět jednou z hlavních priorit, kromě dinosaurů byla krajina a prostředí. Další nádherný ostrov plný různých nástrah, který vám celou svou krásu odhaluje postupně. Máme možnost spatřit vodopád, koryto řeky, které je domovem malých příšerek, pole s vysokou trávou, kde sbírají lovecké trofeje velociraptoři, nebo po přesunutí děje do města i mrakodrapy a naivitu američanů.

Nejdůležitější na filmu jsou samozřejmě dinosauři, kteří se Stanu Winstonovi opět podařili. Tentokrát se objevilo pár nových druhů, kteří byli stejně dokonale provedeni, jako ti v jedničce. Mláďata Stegosaura a T-Rexe byla k sežrání. Nádherné malé stvoření, které v dospělosti vzbuzovali takovou hrůzu (hlavně tedy druhý jmenovaný). A právě Tyranosaurus Rex hrál v tomto filmu největší roli. Zatímco v jedničce jsme si ho zas až tak neužili, tady nám filmaři naservírovali pořádnou porci. Nejpěknější záběr je asi ten s vodítkem v tlamě, nebo T-Rex stojící před mrakodrapem. Lov dinosaurů se mi už zas až tak pěkný nezdál a místy byl dost přehnaný. Myslím tím hlavně jízdu motorkářů a aut. Samotné chytání do smyček bylo dobré a hlavně při houpaní Parasaurolophuse jsem se skvěle pobavil.

Několik důležitých postav z jedničky zde chybí, hlavně však představitel doktora Granta – Sam Neill. Bohužel jsme se bez něj museli obejít, ale tím dostal více prostoru právě Jeff Goldblum, který v Jurském parku hrál až třetí housle. Tento vynikající herec se své šance zhostil, tedy alespoň pro mě velice  dobře. Opět nám ukázal rebelujícího génia, který absolutně nesouhlasí s tím, že byli dinosauři znovu oživeni a navíc se mu nechce vracet do dinosauří společnosti, kterou minule málem nepřežil. Pod nátlakem a díky okolnostem se však vydává ,,zachránit‘‘ svou přítelkyni. Jenže jako naschvál se tam objeví i jeho dcera a rázem se musí starat o přežití všech. Zatímco v předchozím díle jsme ho moc v akci neviděli, tady se stal ústřední postavou.

Nemůžu říct, že ostatní herci, tedy ti co hráli důležitější roli ve filmu, by podali hrozné výkony, ba naopak. Julianne Moore (Hannibal, Next, Psycho) podala přesvědčivý výkon a její scéna na zadním skle auta, které praskalo se mi velice líbila. Tato herečka patří mezi moje oblíbenkyně a určitě mě nezklamala. Mohla však dostat větší prostor.

Další známý herec Vince Vaughn (Psycho (1998), Dodgeball, The Cell) – zahrál si roli fotografa, záškodníka. Celkem charismatický herec, který teprve dobývá herecký svět.

V menších a krátkých rolích se zde objevili i Richard Attenborough (Hammond), Joseph Mazzello (Tim Murphy), Ariana Richards (Lex Murphy) – všichni z prvního filmu Jurský park.

Na tomto filmu pracovala řada těch nejlepších ve svém oboru:

Phill Tippett – scény s dinosaury
Michael Lantieri – speciální efekty
Dennis Muren – pohyb dinosaurů
Stan Winston – masky dinosaurů
John Williams – hudba

Soundtrack má na svědomí opět John Williams a zde je přehled skladeb:

  1. The Lost World
  2. The Island Prologue
  3. Malcolm’s Journey
  4. The Hunt
  5. The Trek
  6. Finding Camp Jurassic
  7. Rescuing Sarah
  8. Hammond’s Plan
  9. The Raptors Appear
  10. The Compys Dine
  11. The Stegosaurus
  12. Ludlow’s Demise
  13. Visitor in San Diego
  14. Finale & Jurassic Park Theme

I tentokrát je film natočený podle stejnojmenné knižní předlohy jejímž autorem je nedávno zesnulý Michael Crichton. Kniha je tentokrát oproti Jurskému parku téměř identická s filmovým příběhem. V České republice se dá sehnat celkem dobře a stojí něco přes 200 Kč.

Hodnocení8
Jedná se také o zdařilý film, který je sice o trochu horší než první díl, ale své velké kvality určitě má. Velkým plusem je zvětšení prostoru o Tyranosaura, který nás za celý film nenudil a scény s tímto monstrem jsou pro slabší povahy ,,opravdovým hororem‘‘. Nádherné efekty, které daly dohromady nejen T-Rexe, ale i ostatní dinosaury jsou opravdovým skvostem a klenotem filmařského světa a hlavně filmů či dokumentů o dinosaurech. Ještě nikomu se to nepodařilo překonat. Spielberg a jeho tým dali realistickou podobu tvorům, kteří žili na naší planetě před mnoha milióny let a možnost aby diváci tyto tvory mohli obdivovat, alespoň přes televizní obrazovky či plátna kin. Navíc celý film doprovázela skvělá Williamsova hudba, která má na úspěchu obou filmů jistě taky svůj velký podíl. Všem jim skládám velkou poklonu, protože oba filmy patří mezi moje nejoblíbenější.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

12 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. DonMartinez 23 listopadu 2008 v 14:54

     Jurský Park kontra Godzzila – zhruba něco takového mě napadlo, když tehdá T-Rex vtrhl do lic New Yorku (byl to New York, ne?). Maestro “špílberg” vsadil na největší hvězdu předchozího dílu a nechal jí řádit, jak jen to bylo možné. Což ve výsledku filmu velice pomohlo. Původní Jurský park však měl oproti ztracenému světu jeden velký trumf – nejen že to byla skvělá podívaná, ale bylo na svou dobu i velice věrohodné, a to jak z hlediska provedení tak z hlediska scénáře. Tenhle faktor už se tak úplně do pokračování přenést nepodařilo. A tak se i v mé paměti Ztracený svět krapet vytrácí a zůstává zakryt stínem špičkové jedničky. Z mé strany by bylo hodnocení cca 70 – 80% 

    PS: Taky se sluší pochválit recenzi. Dobrá práce, Solo

  2. Jino 22 listopadu 2008 v 10:53

    Dosahuje to kvalit jednicky – to nemohu rict, ale zábavné to je. Nenudil jsem se, i kdyz jsem si s dinosaurem ve meste pripadal, jako bych se vratil v case a sledoval King Konga. V podstate film těží hlavne z hezky vypadajicich dinosauru. A priznejte se, kdo na neho sel kvuli necemu jinemu? Kdo vi jak by tomu bylo ted. Tehdy to byl hit. 80%

  3. Frenk 21 listopadu 2008 v 15:15

    Po všech směrech vydatnější porce zábavy i napětí než v jedničce. Bohužel mi však přišlo dost věcí přehnaných a některé scény až příliš “vyumělkované”. Spielberg prý dokonce jednou oznámil, že se za toto pokračování stydí a asi proto se nepouštěl do třetího dílu. Nicméně na přehnané akční pasáže jsem si v amerických filmech zvyknul… JP 2 je slušnou podívanou – své hodnocení si dovolím snížit na 70 % – ale vše zachraňují dinosauři…

  4. Prasoid 21 listopadu 2008 v 13:35

     Některé scény byly skutečně dost přitažené za vlasy, třeba mezi dinosauří nohy se vrhající vehykl, ale to už je hold daň za to, že se filmaři museli cítit tlak, kterým na ně působil úspěch jedničky. Absence hlavního hrdiny mě něpotěšila, to tedy ne, ale nakonec jsem byl rád aspoň za Mouchu Goldbluma. Hudbu si tentokrát moc nemapatuji a vůbec celý film u mne vedle skvělé jedničky tak trochu upadá do pozadí. Ale těch 80, to by i šlo

Nový komentář