Lost Souls (2000)


Český název: Ďábel přichází
Režie: Janusz Kaminski
Rok výroby: 2000
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Winona Ryder … (Maya)
Ben Chaplin … (Peter Kelson)
Sarah Wynter … (Claire)
Philip Baker Hall … (Otec James)
Elias Koteas … (John)
…a další

 

Janusz Kaminski je polský rodák, na kterého se v 90. letech usmála štěstěna. Pro svůj nový snímek si ho coby kameramana vybral samotný Steven Spielberg a Janusz dostal svého prvního oscara (tím filmem byl samozřejmě Schindlerův seznam). Od té doby to spolu ti dva úspěšně pečou. Bylo to asi někdy po úspěšné záchraně vojína Ryana (další plešoun), když si Kaminski tak nějak střádal plány na svůj režijní debut. Dostal na něj 50 mil. dolarů (sebevražda!) a stal se jím právě Ďábel přichází.

Netuším, ani nechci vědět, z jaké strany přiletěl ke Kamiskému scénář, každopádně tu byl a režisér za kamerou se s tím zdatně popral (nebo alespoň chtěl). Ďábel přichází totiž ze začátku nevypadá jako žádná katastrofa. Má osobitý vizuál, pár známějších tváří a příběhovou linii, která je sice podobná tisícovce jiným, ale příchod pána temnot, exorcismus a podobné ingredience fanoušky (sub)žánru většinou uspokojí. Že je ale něco špatně poznáte záhy – děj se posunuje odnikud nikam a… skončí vlastně nikde.

 O ději toho zkrátka tentokrát moc říkat nebudu, protože není o čem. Ve filmu se mluví, čte z bible, hledají se papíry od toho, pak zase od toho – dojde sice i na nějaké to vymítání, ale je to jednoduše bez špetky napětí. Ó ano, napětí. Přiznám se, že jsem nečekal hitchcockovskou atmosféru, ale Ďábel přichází je coby čistý horor totální jehňátko na odstřel. Hlavní hrdinka sice podstoupí několik na psychiku náročnějších scén, o její život se ale strachovat rozhodně nebudete.

Je tu vlastně jen jediná pěkná scéna na záchodcích, kterou mimochodem Kaminski chytře použil do reklamy, je to ale jen falešná naděje. Snímek se s každou další minutou potápí – ze snesitelného průměru až téměř ke dnu. Závěrečné rozuzlení je překvapující asi jako to, že na podzim padá listí a celé to prostě a jednoduše skončí. Opět bez toho, aby se divák jakkoliv zabavil.

 Smutné to je proto, že Ďábel přichází (ve skutečnosti tam vlastně ani ten Ďábel není!) je pro oči divákovi skoro pastvou. Kaminski má kameru v malíku, vše je depresivně černé, zkrátka pěkné temné a je to jeden z mála důvodu, proč nejdu s hodnocením ještě níže. Pochvalu uděluji také hercům (v jedné scéně pronese pár vět i česká legenda Jan Tříska) a sem tam vhodně zvolenému hudebnímu podkresu. A to je vše, přátelé.

Hodnocení3
Janusz Kaminski se po finančním neúspěchu Lost Souls vrátil naštěstí ke svému pravému řemeslu. Za kolonkou „režisér" mu sice ještě svítí několik novějších projektů, pochybuju ale, že se dostanou k našim zrakům. Možná je to tak i lepší.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 24 května 2011 v 17:20

  Jeden z nejslabších příchodů satana na svět, jaký jsem
  zatím viděl. Začátek má sice slibné tempo a je cítit i trocha napětí, ale potom
  všechny klady vystřídá nuda. Ta je místy tak veliká, že jsem u toho málem
  dvakrát usnul. Nezachrání to ani solidní herecké obsazení, které prostě z blbého
  scénáře nemohlo za žádnou cenu vytřískat víc. Přitom prvotní myšlenka zas až
  tak špatná nebyla. Bohužel se v tom všichni zamotali tak, že ani dvě-tři
  zajímavé scény z toho průměrné hodnocení neudělají.  

   

 2. Ellham 15 ledna 2011 v 17:44

  Milovala jsem Winonu Ryder a bala jsem se satana.Po shlednuti Vymitace dabla asi jako kazdy…

  nemuzu rict,ze by tenhle film byl nuda a to predevsim diky nekterym scenam a momentum,ktere si pamatuji dodnes…paska s podivnymi hlasy,ktere dozenou seniorku k sebevrazde,sceny vymitani…jasne,zadna bomba,ktera by se zapsala do dejin kinematografie,ale existujou i horsi,mnohem horsi filmy,ktere se vam vykouri z hlavy jeste driv nez se rozbehnou zaverecne titulky,a to tenhle opravdu nebyl…

Nový komentář