Long khong (2005)


Český název: Voodoo: Umění ďábla 2
Režie: Pasith Buranajan, Kongkiat Khomsiri
Délka: 100 min
Země: Tahjsko

Hrají:
Napakpapha Nakprasitte … (Aajaan Panor)
Hataiwan Ngamsukonpusit … (Kim)
Akarin Siwapornpitak … (Paw)
Chanida Suriyakompon … (Nut)
Namo Tongkumnerd … (Ta)
Pavarit Wongpanitch … (Go)
Korakot Woramusik … (Tae)
…a další

 

Oficiální text distributora
Krvavý příběh pomsty a vražd zachycuje děsivé činy svůdné učitelky. Několik mužů z vesnice je očarováno její krásou a rozhodne se získat její srdce pomocí černé magie. Tolik kouzel najednou je ale příliš, učitelka brzy ztrácí pojem o realitě. Když jí indiánská čarodějnice předepíše jako lék lidské maso, propadá se ještě hlouběji. S pomocí šesti bývalých studentů se proto musí pokusit změnit svůj osud a pomstít se chtíčem posedlým mužům…

*****

Poprvé v životě jsem do své recenze vložil oficální text, kterým distributor film prezentuje na DVD. Do té doby jsem děj popisoval výhradně vlastními slovy. Dnes mám ke změně ovšem dobrý důvod. Oficiální popis děje je totiž poněkud zavádějící, a tak se cítím povinován na toto upozornit a uvézt věci na pravou míru:

Skupina mladých studentů se vrací z Bangoku do svého rodného městečka. Zde se setkávají se svým kamarádem Ta, který jako jediný zůstal ve městě. Při příjezdu domů se nemohou ubránit vlně vzpomínek, které je poutají k rodnému místu. Na scénu přichází postava mladé učitelky, matky chlapce Ta. I když se všichni k sobě chovají mile a přátelsky, něco visí ve vzduchu. Něco z minulusti.

Děj má vyvrcholit ve chvíli, kdy se všichni odeberou do obydlí chlapce Ta. Nedaleko bydlí i jeho matka, učitelka. Mladí studenti stojí proti děsivým praktikám černé magie Voodoo. Přichází vyřizování účtů a divák má být svědkem nejen velmi brutální hry o přežití ale zároveň i rozkrývání toho, kdo a jak se v minulosti zapletl s černou magií. Pak už není tak zcela jasné, kdo je vlastně oběť a kdo vrah…

V tomto snímku se jistě skrýval určitý potenciál. Samotný náměť a konec konců i scénář má přeci jen něco do sebe. Černá magie Voodoo, neskrývaně brutální scény a propletené osudy jednotlivých hrdinů, které jsou postupně rozkrývány… Bohužel, chybička se někdy vloudí.

Již samotná stylistická stavba snímku není úplně povedená. Jak bylo nastíněno, první část se skládá především z prolínání minulosti z přítomností. Divák tak má postupně odhalovat, jak vznikl původní konflikt, který se většina postav svorně rozhodla řešit za pomoci černé magie. Nicméně výsledek je poněkud nepřehledný. Snadno se může stát, že případný divák netuší, zda se aktuální obraz odehrává v minulosti či v přítomnosti a nebo kde vůbec. Přičteme-li k tomu, že orientovat se v asijských obličejích není pro evropského diváka vždy příliš snadné, vzniká nám tak jistá forma nepřehledného guláše.

Nicméně pokud se tímto úvodním gulášem prokousáte, bude Vám odměnou poněkud stravitelnější hlavní chod. Skoky do minulosti sice neustanou, ale nebudou se objevovat tak často. Linie příběhu se tak stane přehlednější a jednodušší.

Přesto však ale nejste svědky nijak vzácné podívané. Herci jsou nemastní neslaní. Jejich nonverbální projev je místy velmi umělý. Když hlavní hrdinka utíká po hádce se svým chlapcem z mola, skoro to přimíná plouživý člunkový běh nebo parodický úprk z filmu Scary Movie. Bohužel, tady to asi myslí naprosto vážně.

Několikrát zmíněná brutalita je dle mého názoru zbytečně přehnaná. Samotné krvavé efekty navíc působí dosti nepřesvědčivě. Zkrátka je vidět, že ona noha je umělá apod. Chvílemi tak namísto na můj žaludek zaútočili tyto scény na mou bránici.

 

Hodnocení2
Závěrem tedy nezbývá, než politovat, jak bídně naložili tvůrci (a že jich nebylo málo) s tak originálním materiálem. Stačilo by poladit několik detailů a byl by na světě vcelku stravitelný odpočinkový horor, který bych s chutí ohodnotil poctivými 60ti procenty. Žel bohu nestalo se a tak si ode mne snímek Voodoo 2: Umění Ďábla vysloužil zařazení mezi slabý podprůměr a tím pádem i nízké hodnocení.
20%

Sdílejte článek

  1. Solo 25 února 2010 v 20:59

    Skutečně to s jedničkou moc společného nemá. Co se týká kvality
    využitého potenciálu voodoo praktik, tak zde se přece jenom zadařilo o
    malinko víc než v předchozím díle. Některé scény by se dali s přivřením
    očí nazvat i lehce brutální, ale jinak sem se u filmu víc nasmál než
    abych se třásl hrůzou. Gumové masky rádoby mrtvých vypadaly z dálky
    celkem slušně, ale jakmile se kamera přiblížila blíž nastal malér.
    Herecké výkony byli velmi průměrné a já jen přivítal rychlé
    vyvraždování ke konci, protože některé postavy jsem už nemohl ani
    vystát. Scénka s polívkou byla luxusní stejně jako herečka, která si
    střihla roli učitelky.

  2. Eraserhead 2 ledna 2010 v 19:22

     Po nudné jedničce jsem byl hodně zvědavý. Když jsem zjistil, že tentokrát to bude puberťácká (nechce se mi furt používat amerikanismy) vyvražďovačka, trochu jsem se lekl a čekal stejnou nudu jako u jedničky. Ale víc hlav (režisérů) zřejmě opravdu víc ví a tohle se docela povedlo. Má to docela zajímavý a dost zamotaný příběh, který je ke konci možná až moc přepointován (aniž by to ale příběhu nějak uškodilo) a vůbec to nenudí. Není to ale ani zas něco extra, teda kromě úvodní scény s rybářem, ta je fakt nechutná, podruhé ji asi už nedám…

  3. Prasoid 20 dubna 2008 v 20:01

    Soudruzi z NDR chybu neudělali, soudruh DonMartinez napsal recenzi, za kterou bych se rozhodně nestyděl. To si asi Solo špatně přečetl, marně jsem ve výše uvedeném textu hledal ono dno propasti, ať jsem se díval sebelépe.

    Ps: musím autora pochválit, protože narozdíl od jeho kritiků jsou jeho recenze (minimálně tato) v poměru “děj/samotné hodnocení” zhruba takto: 30-40%/70-60%.

Nový komentář