London After Midnight (1927)


Český název: Příšerné stíny
Režie: Tod Browning
Rok výroby: 1927
Délka: 69 min (foto rekonstrukce 47 min)
Země: USA

Hrají:
Lon Chaney … (Profesor Edward C. Burke)
Marceline Day … (Lucille Balfour)
Henry B. Walthall … (Sir.James Hamlin)
Conrad Nagel … (Arthur Hibbs)
Claude King … (Roger Balfour)
… a další

 

V jednom z honosných domů na okraji Londýna je nalezeno tělo Rogera Balfoura. K případu je povolán inspektor Burke, který po krátkém vyšetřování dojde k závěru, že se muž zastřelil sám, navíc po sobě zanechal dopis na rozloučenou. S tím však nesouhlasí jeho soused a přítel Sir Hamlin ani dcera Lucille. Uběhne pět let a Burke se vrací zpět na místo činu. I tentokrát na popud Hamlina a několika dalších svědků, kteří tvrdí, že se v opuštěném Balfourově domě dějí podivné věci a usídlili se tam tajemní cizinci, ze kterých jde strach. Padne i slovo o vampýrech, čemuž Burke samozřejmě nevěří. Opět se tedy pustí do vyšetřování a postupně začne odkrývat děsivou skutečnost a odhalovat další fakta z minulosti, kterým tehdy nevěnoval tolik pozornosti…

Je velmi smutné, že se tento němý klenot po požáru v roce 1965, který zachvátil uložiště filmů v trezoru MGM, zřejmě již navždy zapsal na seznam ztracených kousků. Údajně neexistuje žádná jeho dochovaná kopie. Přitom šlo o nejvýdělečnější film, který Browning zrežíroval a ve kterém si Chaney zahrál. Jen za prodej vstupenek bylo vyinkasováno téměř půlmilionu dolarů. Po mnoha letech přišlo Turner Classic Movies se spásnou myšlenkou, jak alespoň částečně oživit tuto klasiku a pověřilo producenta Ricka Schmidlina, aby za pomocí dobových fotografií a doprovodných titulků vytvořil foto rekonstrukci filmu.

Což, jak se následně ukázalo, bylo velmi odvážným ale zato velmi dobrým nápadem a alespoň částečně si tak diváci mohli vychutnat starý detektivní příběh. Jasně nebylo to ono (hraný film je přece jenom lepší než nějaké fotky), ale i tento počin měl rozhodně své kouzlo. Díky titulkům, skvělé doprovodné hudbě a samotným fotografiím (z nich některé byly vskutku děsivé) tak vzniklo dílo, které si jistě zaslouží diváckou pozornost.

Hodnocení6
Lon Chaney nebyl jen mistrem mimiky a převleků, ale i výborným hercem. Děs z něj šel i ze samotných fotek. Když k tomu přidám i půvabnou Marceline Day, já byl prostě spokojený. Je ovšem těžké hodnotit foto film – protože originál to nedokáže nikdy plnohodnotně nahradit. Nicméně pokud máte rádi rarity, tak byste si tohle určitě neměli nechat ujít!
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář