Lodge, The (2019)


Český název: Chata
Režie: Severin Fiala a Veronika Franz
Rok výroby: 2019
Délka: 100 min
Země: USA / Velká Británie

Hrají:
Riley Keough … (Grace)
Lia McHugh … (Mia)
Jaeden Martell … (Aidan)
Richard Armitage … (Richard)
Alicia Silverstone … (Laura)
… a další

 

Snímek Chata ambiciózní rakouské filmařské dvojice Fiala – Franzová, si nádherně rozehrává svou partii.

Půl roku poté, co si Richardova žena vezme život, se se svými dětmi a novou přítelkyní vydává na opuštěnou chatu, kde se snad podaří vytvořit nové rodinné vztahy. Jenže to vypadá, že syn Aidan i dcera Mia, budou nově příchozí Grace jen stěží tolerovat. Zatěžkávací zkouška nastane ve chvíli, kdy Richard musí na pár dní odjet za prací a děti s Grace zůstanou na všechno sami.

Když jsem přemítal, co bude následovat, uvažoval jsem o třech cestách. Sympatické na Chatě je, že příliš neskrývá, že směřuje k drsnému konci (není to snad koření hororových thrillerů?), ale jak čistě prohazuje misky vah svých postav vzhledem k naší touze fandit těm správným. Mé podezření, že do dění budou zasahovat nadpřirozené prvky, se naštěstí nepotvrdilo, byť si autoři neodpustí již trochu otřepané noční můry nebo děsivé vize.

Závěr mi přišel rovněž sympatický, možná proto, že některé informace podané zkraje filmu už v poslední čtvrthodince nevnímám a tak ve mně Chata ještě chvíli dozrávala. A nakonec ji vidím jako celkem nosnou konstrukci k tomu, co chce vyjádřit. Vkrádá se mi myšlenka, že tak nějak mají minimalistické filmy vypadat, že mnoho motivů je tady podchycených a proto uvěřitelných. Samozřejmě se nabízí, že postavy začnou vyšilovat dost brzy, ale každý nemá tolik času jako pan Torrance v hotelu Overlook.

Pečlivě budovanou dusnou atmosféru naštěstí nepodkopávají herci. Dětem je samozřejmě dána do vínku trochu větší vynalézavost, než je u nich obvyklé, ale není to nic mimo standart. Hlavní břemeno herectví leželo na představitelce Grace, která se s rolí popasovala solidně.

Hodnocení7
Chata patří mezi dobré psychologické thrillery a rozhodně není hororem v klasickém smyslu tohoto slova. Vzhledem k tomu, že má koncept, který mě bavil, musím podle toho i hodnotit.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 17 května 2020 v 17:42

    Už hodně dlouho jsem se necítil tak podvedený, jako při sledování tohoto filmu. Všechna ty vysoká hodnocení i chvalozpěvy slibovali excelentní psycho jízdu s úžasně vystupňovanou atmosférou a nezapomenutelnou podívanou, přesto jsem se dočkal spíše přesného opaku. Že nejsem vadný já, se navíc projevilo i v tom, že za poslední dny – týdny šlo hodnocení napříč internetem rapidně dolů a já se vůbec nedivím. Našlo se totiž dost diváků, kteří odhodili růžové brýle a mají na to podobný názor jako já. Vždyť prvních cca 40 minut bylo tak nudných, že jsem měl sto chutí to vypnout už „v poločase“. Jediná kdo mě více zaujala, byla už dosti zestárlá a napuchlá Alicia Silverstone, která má však už svá nejlepší léta už dávno za sebou, leč ta se tu moc dlouho neohřála. Po odjezdu otce konečně došlo ke zlepšení, ale ani tak jsem se žádných zázraků nedočkal. Je však pravda, že celý film táhla hlavně Elvisova vnučka Riley Keough, která si nevedla vůbec špatně a hlavně díky ní to nakonec tahle Chata dotáhla alespoň na průměrnou úroveň, i když to bylo doslova o „její prsa“. Navíc si tu na chvíli zahrál i její skutečný otec Danny Keough (jak jinak než jejího sektářského fotříka). Jaeden Martell (Lieberher) si mnohem lépe vedl v novém TO, ale společně se svou filmovou sestrou taky předvedli jakžtakž snesitelné výkony. Teprve po polovině filmu se konečně dostavila i ona slibovaná atmosféra, která sebou skutečně kromě mrazu přinesla i několik světlejších okamžiků. Psychický nátlak na macechu však postrádal pořádnou šťávu, přesto to na její nakřáplou palici nakonec stačilo. Byla celkem škoda, že tvůrci nepustili nohu z brzdového pedálu a nedali více průchod své fantazii. Potenciál by se tu určitě našel a rozhodně se z toho dalo vymačkat mnohem více. I z toho důvodu tomu prostě nedám víc jak průměrné ohodnocení. 50%

Nový komentář