Little Shop of Horrors, The (1960)


Režie: Roger Corman
Rok výroby: 1960
Délka: 70 min
Země: USA

Hrají:
Jonathan Haze … (Seymour Krelboin)
Jackie Joseph … (Audrey Fulguard)
Mel Welles … (Gravis Mushnik)
Dick Miller … (Burson Fouch)
Myrtle Vail … (Winifred Krelboin)
Jack Nicholson … (Wilbur Force)
… a další

 

Rogera Cormana asi netřeba nikomu detailněji představovat. Tento muž má na kontě přibližně čtyři stovky filmů, které produkoval, režíroval, ve kterých hrál a k nimž napsal scénář. Je rovněž nositelem řady prestižních cen (fanoušky hororu by mohlo zajímat ocenění za celoživotní dílo, kterého se mu dostalo roku 2005 na NYC Horror Film Festival). Malý obchod hrůzy není zdaleka jeho první režisérský počin, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o snímek, který má – vzhledem ke zbytku Cormanovy tvorby – mnohá specifika, dokáže zaujmout i diváka, kterému jinak filmy výše jmenovaného muže nic neříkají.

Malý obchod hrůzy je černou komedií s prvky hororu. Ostatně – pokoušet se natočit hrůzostrašný horor s rozpočtem 27000 USD by se rovnalo tvůrčí sebevraždě. Většina děje se odehrává v provizorně působícím květinářství, do něhož se shodou okolností dostane masožravá rostlina. Ta záhy přeroste všechny konkurentky a začne vyžadovat speciální péči (“fíd mí!”). Zdejší zaměstnanec a chronický nešika Seymour, který přišel k péči o rostlinu jako slepý k houslím, začne masožravkyni brzy opatřovat lidské mrtvoly, které shání, kde se dá. Rostlina díky této péči však začne všem přerůstat přes hlavu a Seymour se rozhodne k radikálnímu řešení…

Jedná se o film po všech stránkách minimalistický – nepatrný rozpočet se na něm po všech stránkách projevil stejně jako skutečnost, že bylo toto dílko natočeno za neuvěřitelné dva dny. Ovšem vzhledem k celkovému vyznění snímku to ničemu nevadí. Navíc – i tyto nepříznivé podmínky zajistily Malému obchodu hrůzy místo mezi tzv. “kultovními filmy”.

Little Shop of Horrors je především skvělá zábava vycházející z řady vtipných scén a hlášek (pacient si v čekárně u zubaře se zaujetím pročítá časopis Pain). Na nic si nehraje – o tom, co diváka čeká, vypovídají už úvodní animované sekvence a lehoučce morbidní veselá hudba. Všechny filmové postavy jsou silně stylizované a jejich představitelé výrazně přehrávají – což se však jeví jako, v kontextu celého filmu, vhodné a přijatelné. Máme tu i pár podivínů – gurmána v oblasti okrasné flóry či pacienta zbožňujícího bolestivá zubařská vyšetření (jedná se o první větší roli Jacka Nicholsona, který v ní exceluje).

 

Hodnocení6
Na snímek navázal v osmdesátých letech stejnojmenný muzikál, který dočasně jeho popularitu obnovil. Nyní, ve třetím tisíciletí, jej zase z nejrůznějších internetových archivů s oblibou vytahují staromilci mého formátu. Jste-li na tom stejně, doporučuji ke stažení, ovšem sedmdesátiminutová stopáž činí ze snímku stravitelné sousto i pro mainstreamově orientované diváky.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář