Little Shop of Horrors (1986)


Český název: Malý krámek hrůz
Režie: Frank Oz
Rok výroby: 1986
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Rick Moranis … (Seymour Krelborn)
Ellen Greene … (Audrey)
Vincent Gardenia … (Mr. Mushnik)
Steve Martin … (Orin Scrivello, DDS)
Tichina Arnold … (Crystal)
Michelle Weeks … (Ronette)
Tisha Campbell … (Chiffon)
…a další

 

Příběh velké lásky ze Skid Row. Malé květinářství nemá v zapadlé čtvrtí velkoměsta nouzi o bídu. Vede jej pan Mushnik, prodává zde křehká blondýnka Audrey a o květinky a veškerou práci okolo se stará mladý nekňuba Seymour. Tajně Audrey miluje, jenže ona se cítí být zavázána zůstat se sadistickým zubařem, od něhož se ničeho lepšího než diktatury a modřin dočkat nemůže. Jednoho obzvláště bídného dne se je Mushnik rozhodne propustit. Aby oba Seymour zachránil před ulicí, vystaví za výlohu velmi zvláštní květinu. Jedná se o zcela neznámý a podivný druh. To tlustého vedoucího krámku nezajímá, hlavně, když její půvab přivábí co nejvíc zákazníků. A skutečně. Brzy květinářství prosperuje. Seymour se stává se stále rostoucí květinou, již pojmenovat Audrey II, hvězdou rádiových pořadů a dostává nabídky na zbohatnutí. Nikdo kromě samotného pěstitele však neví, čím se ta sympatická potvůrka vlastně živí a jaký je její skutečný záměr. Seymour se s Audrey nakonec sblíží a naplánuje společný odchod vstříc lepší budoucnosti. Netuší však, že Audrey II má na lásku muže, jehož krev ji přivedla k životu, rovněž spadeno a že nehodlá nechat svého poskoka jen tak odejít…

Absolutní neznalost tématu může v krvelačném divákovi vzbudit pocit, že název hovoří za vše. Opak je pravdou. Člověk nemusí znát námět původního snímku z roku 1960, ani režisérovu předchozí činnost, sestávající z muzikálů pro celé rodiny, aby mu po prvních minutách bylo jasné, že se musí po napětí poohlédnout jinde.

LSOH je především plný písní. Už od začátku jsou to právě ony, kdo celý příběh podkresluje, často i vysvětluje, někoho možná otravuje. A jsou to také ony, kdo celou dobu diváka baví. Samozřejmě pouze toho, jenž se podobné hudební přehlídce nebrání. Jedna z nich byla dokonce (spolu se vizuálními efekty) nominována na Oscara. Hudba jako celek pak získala Saturn Award. Celý ten muzikálový shluk pak působí jako divadelní představení. Tomu totiž odpovídají kulisy. Nečekejte tedy žádné reálné prostředí hřbitova, nýbrž interiéry a umělé zdivo.

Báječnou zábavu slibuje i herecké obsazení. Samý komik. Sympatický tlouštík John Candy (Kokosy na sněhu) jako rádiový hlasatel. Bill Murray (Krotitelé duchů) coby masochistický pacient, který skvěle sedne k sadistickému zubaři, kterého naprosto famózně hraje Steve Martin. Jeho postava má tak silný náboj, že pokud by vás film jako takový nudil, Martin vás bude bavit. Jeho píseň patří vůbec k nejlepším. James Belushi je další příjemnou tváří, nicméně se mihne jen na okamžik a nijak nezaujme. Rick Moranis jako nešikovný Seymour je tak roztomilý, až vzbuzuje soucit. Jeho partnerka Ellen Greene občas taky. Pokud vás nebude obtěžovat její jemňoučký hlásek, častokrát vás možná svojí naivitou rozchechtá. Ona ani ta kytka nejde pro vtip daleko.

Po trikové stránce je film příjemnou podívanou. Audrey II je vyladěná v každém detailu. Skoro zamrzí, že nemá oči. I když představuje pro lidstvo nepředstavitelnou hrozbu, svými písněmi a žvásty budí dojem neškodného kecala. Taky nikoho vyloženě nesežvýká, takže si na konci možná položíte otázku, co má vůbec to zelenisko společného s hororem.

Hodnocení7
LSOH je kvalitní teátr namíchaný z muzikálu a sci-fi hororové komedie. Nezaručí strach ani krev, slibuje jen typicky divadelní pobavení plné známých tváří. Jako horor nic moc, ale jako celek slušná zábava.
70%

Sdílejte článek

  1. Profilový obrázek
    Solo 8 ledna 2014 v 11:18

    Osobně nemám moc v lásce opery či muzikály, ale ty hororové mi nějakým záhadným způsobem prostě přirostli k srdci a to doslovně. Původní film Little Shop of Horrors z roku 1960 se mi moc nelíbil, ale tahle novější verze je prostě dokonalá. Nejenom svým hereckým obsazením, ale i hudbou, zpěvem a hlavně pěkným zpracováním samotné masožravé kytky. No a samozřejmě bezkonkurenčním sadistou (Steve Martin), který prostě neměl chybu. Scénka s pacientem (Bill Murray) mi uvízne v paměti snad na vždy. Och jak rád bych si taky dal trošku rajského plynu a šel si užívat mezi všechny ty nablýskané zubařské nástroje. Ani se moc nedivím, že film měl dvě nominace na Oscara – alespoň jednu měl proměnit…

Nový komentář