Lights Out (2016)


Český název: Zhasni a zemřeš
Slovenský název: Nezhasinaj!
Režie: David Sandberg
Rok výroby: 2016
Délka: 81 min
Země: USA

Hrají:
Teresa Palmer … (Rebecca)
Maria Bello … (Sophie)
Gabriel Bateman … (Martin)
Alexander DiPersia … (Bret)
Billy Burke … (Paul)
…a další

 

David Sandberg je švédský režisér, který se donedávna věnoval krátkometrážním hororům. V jednom z nich představil ducha, který zřejmě zaujal Jamese Wana a ten se rozhodl vyprodukovat Lights Out do celovečerního formátu. Z filmu se stal nečekaný hit a Sandberg se Wanovi zavázal k režii pokračování duchařiny Annabelle. Ale to už jsem odbočil.

Lights Out je příběhem rodiny s vyostřenými vztahy. Figuruje v něm především životem zkroušená matka Sophie, která má/měla zvláštní problémy se svými dětmi – odrostlou dcerou Rebeccou a malým Martinem. Tím problémem je duch a Rebecca rozhodně nechce, aby její mladší bráška musel bydlet v jeho blízkosti. Kolečka se začnou roztáčet!

Nejdřív bych měl asi sdělit, že Lights Out rozhodně není příliš inovativní nebo něčím extra vyjímečné dílo, ale spíš spotřební průměrná duchařina, takže přehnaná očekávání si ponechte na jindy. Celkem banální story je do filmové stopáže dotlačena kupou dlouhých scén, ve kterých řádí poměrně slušně děsivá potvora, ale napětí v nich funguje tak napůl. Díky alespoň za slušné herce.

Hodnocení5.5
Celkový koncept, v němž se hrdinové brání temným silám pomocí světla, mi připomněl Darkness Falls (u nás Propad do temnot, 2003). Naštěstí je Lights Out o něco zručnější a sofistikovanější horor. Přímočarý, ale efektní a s komfortní délkou, může alespoň jednou zalepit fanouškům filmový večer.
55%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 6 dubna 2017 v 08:14

    Když jsem před třemi roky viděl Sandbergův krátkometrážní kousek Lights Out (2013), ani ve snu by mě nenapadlo, že se na toto téma pokusí natočit i celovečerní film. Tří minutová průměrná podívaná na mě žádný extra dojem neudělala, ale na Jamese Wana zřejmě jo. Nevím, do jaké míry na tomto filmu spolupracoval (samozřejmě kromě produkce) a jestli režisérovi dával i nějaké rady, ale Sandberg se mu viditelně snažil co nejvíce přiblížit a i v tomto případě u mně tvrdě narazil. Zhasni a zemřeš, není v žádném případě vyloženě špatným filmem, ale o nějaké originalitě natož kvalitní hororové podívané, nemůže být snad ani řeč. Zvláště když to nejdůležitější, je vidět již v samotném traileru. Sice šlo o skvělé lákadlo, jak nalákat co nejvíce diváků, ale dle mého je velkou chybou, když tvůrci vytáhnou své největší eso z rukávu (zde tajemnou Dianu) už příliš brzy. Z pohledu diváka jsem se tak cítil dost ochuzen o postupně gradující atmosféru a šokující vyústění příběhu. Pořádná akce je nám totiž nabídnuta hned na úvod (byla velká škoda, že Billy Burke se tu moc neohřál, přestože jsem se nejvíce těšil právě na něj) a potom atmosféra upadla do jakési formy letargie. Chvílemi mě to uspávalo, jindy mi byly některé scény zcela lhostejné – přitom ve mně měly vyvolat pocit strachu a nejistoty. Jenže to by k nim jejich tvůrce musel mít trošku odlišnější přístup. 50%

Nový komentář