Český název: Životní síla / Síla života
Režie: Tobe Hooper
Rok výroby: 1985
Délka: 116 min
Země: Velká Británie
Hrají:
Steve Railsback … (Col. Tom Carlsen)
Peter Firth … (Col. Colin Caine)
Frank Finlay … (Dr. Hans Fallada)
Mathilda May … (Space Girl)
Patrick Stewart … (Dr. Armstrong)
Michael Gothard … (Dr. Bukovsky)
Nicholas Ball … (Roger Derebridge)
…a další
Vesmírný raketoplán Churchill, vedený kapitánem Carlsmanem, objeví v ohonu Halleyovi komety jinou vesmírnou loď. Nikdo však na žádné volání neodpovídá a proto je rozhodnuto, že posádka Churchilla na první pohled opuštěný koráb navštíví. Najdou v ní kromě vysušených těl, připomínajících obrovské netopýry i tři lidské bytosti, které vezmou na palubu mateřské lodi……
Země s raketoplánem ztratí kontakt a vyšle do vesmíru záchrannou misi, která má objasnit co se vlastně s Charchillem stalo.
Začátek silně připomínajícího slavného Vetřelce, z kterého si Lifeforce nepochybně něco bere, není ale tou hlavní inspirací. Film je totiž natočen na motivy povídky Colina Wilsona Vesmírní upíři a má ho na svědomí Tobe Hooper. Muž, jenž už v té době (r. 1985) měl na triku takové kultovky, jakými jsou Texaský masakr motorovou pilou a Poltergeist. Navíc mu scénář napsal Dan O´Bannon (tady je možná původ té inspirace), který měl prsty už ve slavném Vetřelci a jako režisér v témže roce vypustil do světa Return of the Living Dead. Na scénáři se také podílel Don Jakoby (Arachnofobie, Filadelfský experiment, Upíři od Johna Carpentera).
Takže by se dalo říci, že se Lifeforce může stát slavným a zařadit se do žebříčku nejlepších sci-fi. Navíc, pokud k tomu skládá hudbu Henry Mancini a nebo takový Michael Kamen, uznáte, že ty předpoklady tady opravdu byly. Hudba je přece nedílnou součástí dobrého filmu.
Bohužel to celé skončilo na půli cesty. Celý film je směsicí několika žánrů jako jsou sci-fi, horor, katastrofický a nebo také romantický. Což se Hooperovi daří smísit zhruba do poloviny filmu, pak se u mě dostavil pocit nudy a čekání, jak to vlastně skončí. Lifeforce nakonec nabere úplně jiný směr a blíží se neodvratně ke katastrofickému žánru, který režisér nezvládl nejlíp a mě už v tu dobu bylo jasné, že se film nevyhne patetickému konci. Tady je nutno také říci, že děj se z vesmíru přenese k nám, na Zemi… a to tak rychle, až to člověka zamrzí. Navíc, při solidní kameře je to docela zážitek, se jen tak koukat do prostoru.
Hlavní role si zde zahráli nijak známí herci Peter Firth a Steve Railsback (Zrůda Ed Gein), kteří obvykle hrají vedlejší postavy v jiných filmech a nebo se potácejí v béčkových a céčkových vodách.
Takže herecké výkony nejsou nijak závratně dobré a tak vám v hlavě utkví asi jen Mathilda May, která se skoro po celou dobu ve filmu ukazuje nahá. Ale určitě ještě poznáte v malé roli Patricka Stewarta ze Star Treku.
Na co bych, ale milerád upozornil, jsou masky a efekty. Ty jsou opravdu na tehdejší dobu na vysoké úrovni a dokonce vyhráli cenu za nejlepší speciální efekty na Katalánském mezinárodním filmovém festivalu, kterou přebral John Dykstra (Spiderman 1,2). Lifeforce byl také nominován Akademií sci-fi, fantasy a hororových filmů v USA na nejlepší hororový film a nejlepší speciální efekty. Ceny byly nakonec uděleny snímkům Fright Night a Back to the Future.
Je to docela solidní sci-fi horor, který na tehdejší dobu místy oplývá
neskutečným množstvím pozitivní energie. Začátek filmu se pro mě nese
sice v lehce nudném duchu, protože kromě gumových netopýrů a nahé ženské
mě to moc nezaujalo. Potom se však film rozjel a divák si mohl užívat
jakousi formu upířiny. Záhadní tvorové se opravdu činili a tak nebylo o
mrtvoly nouze. Jenže pak přišla třetí část příběhu, kdy se začnou
hromadně stávat z lidí zombíci a v tu chvíli u mě snímek opět klesl.
Zombie nemám v lásce skoro vůbec a zvláště ne poté co je v ně promění
počítačově udělaný modrý záblesk, který se tam půlhodiny prohání po
obrazovce a zároveň ničí i domy.60%
Souhlasím povedený filmík se skvelíma maskama a efektama.Hooper umel.