Life (2017)


Český název: Život
Režie: Daniel Espinosa
Rok výroby: 2017
Délka: 104 min
Země: USA

Hrají:
Rebecca Ferguson … (Miranda)
Jake Gyllenhaal … (David)
Ryan Reynolds … (Rory)
Hiroyuki Sanada … (Sho)
Ariyon Bakare … (Hugh)
… a další

 

Šestičlenná posádka mezinárodní vesmírné stanice má za úkol zachytit sondu vracející se z Marsu a prozkoumat všechny odebrané vzorky. K jejich velké radosti se ukáže, že jeden jednoduchý život na rudé planetě opravdu je. Roztomilé zvířátko, které vypadá jako svitek pavučiny, pojmenují Calvin a hodlají ho v karanténě studovat. Jsme ovšem v hororu, takže organismus brzy zvětří, že lepší bude lidi zneškodnit či využít k vlastnímu prospěchu.

Life se tváří jako seriózní projekt. Je oproštěn od jakéhokoliv vtipu, hlavní role hrají známí a většinou schopní herci a nejvznešenějším cílem se stane odvrácení nakažení naší planety (zdravíme Carpenterovu Věc). Samozřejmě se objevují i v poslední době tak často hateované logické nedostatky postav (zdravíme Covenanta), jež se propadají do rizikových situací leckdy příliš malicherně. Nějaké ty chybičky jsem ale toleroval už jen proto, že mám tento žánr prostě velmi rád.

Samotná příšera, která nečekaně rychle roste (zdravíme Vetřelce), mě svým designem zpočátku nudila, ve finální fázi to bylo lepší. Své oběti zabíjí poměrně tuctově a trochu zamrzí, že se více nevyždímal rating “R”. Kromě vraždícího organismu ohrožuje lidské hrdiny i vesmírné prostředí (zdravíme Gravitaci), takže nějaké to napětí se sem tam dostaví. Chválím též střízlivou stopáž a milý závěrečný twist.

Hodnocení6
Švédský režisér Daniel Espinosa (pro mě neznámý) dal vzniknout poměrně ambicióznímu titulu, který ale pravděpodobně zapadne mezi ty méně výrazné látky. I přes veškeré klady nemůžu jít výš.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 prosince 2017 v 18:57

    Jeden by si řekl, že solidní rozpočet a hvězdné herecké obsazení jsou jasným důkazem o tom, že se dočká kvalitní podívané. Jenže občas se stane, že to není pravda. Life sice není žádnou mega peckou, na kterou budu nadosmrti vzpomínat a hned si jí zařadím do své TOP, ale určitě jde o slušnou scifi-hororovou podívanou, která stojí za pozornost. Nejsem sice žádným zarytým fandou filmů odehrávajících se ve vesmíru, ale už jsem jich viděl dost. I proto mi bylo hned jasné, že tohle zrovna moc originální myšlenkou nehýří, ale i tak přičítám tvůrcům k dobru, že jen prachsprostě nekopírovali všude možně, ale snažili se tomuto filmu vtisknout i několik svých nápadů. Atmosféru to mělo v určitých pasážích opravdu dobrou – však taky stísněné prostředí vesmírné stanice již od prvního pohledu musí budit v klaustrofobicích hotovou hrůzu a hlavně tu nechyběla ani slušná dávka napětí. Je sice pravda, že některé situace mi přišly dost legrační a několikrát jsem začínal mít pocit, že si ze mě tvůrci dělají prdel, ale klady převažovali. Hlavně se s tím mimozemský organismus moc nesral a já se tak naštěstí nedočkal zdlouhavého hledání a zkoumání v každém tmavším rohu a koutě (tohle fungovalo ve Vetřelci na jedničku, ale tady bych na to neměl nervy). Počet přeživších taky rychle ubýval, takže ani po této stránce si nemůžu stěžovat. Většina herců odvedla svou práci rovněž velice dobře a musím pochválit i tým, co měl na starosti speciální efekty. Po smrti Asiata však nastal v mých očích zlom. Popravdě jsem se začal nudit a to bylo špatně. Závěr mě už moc nebavil a zkazil mi celkový dojem z filmu. Zatímco někteří chválí konec filmu, já mezi ně určitě patřit nebudu. Nejsem žádným příznivcem happyendů a finální rozuzlení by mi samo o sobě nevadilo, ale ta čtvrthodinová nuda, než oba záchranné moduly odstartovali – to jsem prostě nemohl rozdýchat. Sorry. 60%

Nový komentář