Leviathan (1989)


Režie: George P. Cosmatos
Rok výroby: 1989
Délka: 98 min
Země: USA / Itálie

Hrají:
Peter Weller … (Steven Beck)
Richard Crenna … (Dr. Glen Thompson)
Amanda Pays … (Elizabeth „Willie” Williams)
Daniel Stern … (Buzz „Sixpack” Parrish)
Ernie Hudson … (Justin Jones)
Michael Carmine … (Tony „DeJesus” Rodero)
Lisa Eilbacher … (Bridget Bowman)
Hector Elizondo … (G. P. Cobb)
… a další

 

Nacházíme se na dně Atlantického oceánu. Právě zde pobíhá extrémně nebezpečná 90denní mise korporace Tri Oceanic za účelem těžby stříbra a dalších drahých kovů. Tu provádí osmičlenná posádka s nevýrazným geologem Beckem, který má problémy s kázní doktora Glena, jenž je tu zřejmě za trest a nehodlá se ve svých povinnostech přetrhnout, v čele. Do konce těžby zbývají 3 dny. Před sebou mají navíc den volna. Sixpack a Willie jen půl, protože si dalším ze svých sporů vykoledovali půldenní šichtu. Právě na ní dojde k nečekanému objevu potopené ruské lodi Leviathan. Sixpack z ní dotáhne nějakou bednu se záznamy o tom, že tam všichni pomřeli na nějakou nemoc. Ulije si i láhev vodky. Podělí se o ni s Bow, ale právě tím startuje sérii nepříjemností. Je mu špatně. Jeho tělo se mění před očima a nakonec umírá. Doc zjišťuje, že jde pravděpodobně o genetickou mutaci. Aby se Bow stejnému osudu vyhnula, zabije se. Jejich těla se však nečekaně spojí. Je tedy rozhodnuto se jich zbavit. Při jejich transportu dojde k nehodě a část jedné nohy zůstává na stanici. Brzy je jasné, s čím mají ostatní tu čest. Záhadný tvor útočí ihned. A společnost? Ta tvrdí, že vzhledem k zuřící bouři není evakuace posádky možná.

Leviathan není snad v ničem plně originální. Nemusíte být lecjak znalí, abyste poznali, že v něm jde vlastně o mix nápadů především z filmů „Alien”, „The Thing” a „The Abyss”, k tomu bývá spojován se snímkem „Deep Star Six” apod. To, že si spoustu věcí vypůjčil od slavnějších snímků, mu bývá často vytýkáno. Ovšem nemusí to být na škodu. Člověk by řekl, že si tvůrci vybrali z každého to nejlepší a vytvořili parádní dílo. Jenže jak to nakonec dopadlo?

Herecké obsazení je nevšední. Tolik známých tváří pohromadě se vidí málokdy. O výkonech nemusíte moc pochybovat. Jen si občas můžete říct, jestli je Weller suchý a nepřesvědčivý proto, že hraje nevýraznou postavu, která sama o sobě nijak přesvědčivá ani být nemá, nebo pojal svůj výkon laxně sám od sebe. Ale tak už Weller vypadá skoro vždycky.

Co se týče atmosféry, tak ta si hodně bere z Vetřelce, ale zdaleka jí nedokáže dosáhnout. Leviathan je takové klasické sci-fi, kde se hodinu nic pořádně akčního neděje, to ano, je právě tím taky velice zajímavé, protože jen zvyšuje divákovo očekávání, které vrcholí až teprve chvíli před koncem, to ano, ale Alien byl v tomto záživnější. A hlavně přesvědčivější. Procházkám potápěčů po mořské dně jsem moc nevěřil. Čemu jsem ale věřil již od prvních chvil, byla hudba. Jerry Goldsmith byl k dílu přizván jistě zcela záměrně. I když byste čekali, že bude kopírovat svého Aliena, nic takového se nekoná. Atmosféricky sice musí směřovat stejně, ale ve způsobu provedení se značně odlišuje.

Jde-li o monstrum a jeho myšlenku, fakt, že na něm dělalo studio Stana Winstona, vám může dát určitou naději. Jenže ve finále máte takový pocit, že i když jste pořád chtěli vidět víc než jen části jeho těla a chapadla, měli právě u nich filmaři zůstat. Nějak z nestvůry v plné kráse nejde strach. Přesto byl film za celkové speciální efekty oceněn. Myšlenka pak byla víceméně převzata z The Thing, jen s tím rozdílem, že se asi nejedná o mimozemský organismus, ale genetický pokus.

Největším nedostatkem filmu se zdá být (i přes jinak povedený zbytek) scénář. Dalo se víc přitlačit na pilu, nemuselo se ke konci tak spěchat a pár scén se mohlo úplně vynechat. Útok žraloků a závěrečné pěstní vyřízení sporu, to bych s klidem zapomněl.

 

Hodnocení6
Suď jak suď, Leviathan je v žánru sci-fi hororů minimálně lepší nadprůměr. Má celkem slušnou atmosféru, víceméně dobré efekty, až moc dobrou hudbu, nějaké to napětí a příšeru. Schopnost stát se oblíbeným v široké divácké obci, jež nezahrnuje jen fandy sci-fi ve stylu Vetřelce, ale nemá.
60%

Sdílejte článek

 1. Solo 1 ledna 2011 v 12:38

  Jde o solidní skloubení několika známějších filmů, kdy si tenhle kousek
  vždy vypůjčil to nejlepší a dokázal z toho celkem hodně vytěžit. Začátek
  je sice trošku vlažnější a napětí se zde rozjíždí dost pomalým tempem,
  ale jinak nemám větších připomínek skoro k ničemu. Monstrum vypadá dobře
  (všechny jeho fáze přemeny), herecké výkony jsou na hodně slušné úrovni
  (vždyť se zde sešla spousta skvělých herců), kamera i zvuk taktéž. Jen
  mě trošku sral ten český dabing.

 2. Jino 13 března 2010 v 18:03

   Leviathan je názornou ukázkou toho, že vykradením různých prvků ze slavnějších filmů (tady je to Propast, Věc a hlavně Vetřelec), lze vzniknout zdařilé béčko, i když mi po jeho zhlédnutí zůstala taková mírná pachuť v ústech, protože být tam, po vizuální a trikové stránce, propracovanější hlavní monstrum, asi bych chrotal daleko více blahem než teď. Ale nejvíc si paradoxně cením první půlky, kde o monstru není vidu ani slechu, potažmo prochází počátečním vývojem, a v níž je pro mě Leviathan nejzajímavější. Hereckému obsazení, s ohledem na standard těchto filmů, bych máloco vytknul… snad jedině to, že “hlavní dvě přednosti” Amandy Pays zůstanou bohužel zahaleny. Leviathan se nijak nesnaží vměstnat mezi nejlepší snímky (i když by kdekdo, díky jménům Winstona či Goldsmithe, mohl nabýt opačného dojmu), což je v konečném součtu jedině dobře. Béčkových 70%

Nový komentář