Let Me In (2010)


Český název: Ať vejde ten pravý
Režie: Matt Reeves
Rok výroby: 2010
Délka: 116 min
Země: USA

Hrají:
Kodi Smit-McPhee … (Owen)
Chloe Grace Moretz … (Abby)
Richard Jenkins … (Abby´s Father)
Cara Buono … (Owen´s Mother)
Elias Koteas … (Detektiv)
…a další

 

Dneska si tak trochu zahraju na Američana. V jedné ruce držím hamburger, v druhé coca-colu a i přesto, že znám švédský originál, vkládám do přehrávače disk s nápisem Let me in. Číst titulky je totiž otrava – navíc tím podpořím tvůrce, kteří se “pro mne” obtěžovali natáčet remake. Z každého jiného pohledu se ostatně na takový druh filmu bude vždycky koukat jen jako na zbytečnou náhražku, co jen parazituje na slavnějším předchůdci. Já jej ale neviděl, takže jsem zvědav, zda-li se povedla alespoň “domácí verze”, nehledě na mou nelibost v tomto přístupu.

Režisér Matt Reeves (skvělé Cloverfield / Monstrum, 2008) byl údajně při přepisování scénáře pečlivý a doslovný. Severskou atmosféru se mu daří vyvolat i v USA – mrzne až praští a deprese se dotýká snad každé postavy. Čerstvě přistěhovaná Abby skrývá děsivé tajemství, které nutí jejího patrona k ošklivým večerním výletům, naproti tomu její nový kamarád Owen je školní otloukánek, často a tvrdě šikanovaný svými vrstevníky.

Nově nabité dětské přátelství je hlavní devízou snímku a naštěstí funguje dobře. Zásluhu na tom má perfektně zvolená dvojice dětských herců – Chloe Grace Moretz je již dostatečně prověřená (Kick-Ass, Hugo a jeho velký objev, Temné stíny…) a Kodi Smit-McPhee se bohudík taky neztrácí. Do děje ještě zasahuje detektiv jdoucí po stopách podivných událostí. Pozvolné tempo a slušná atmosféra ale nezakryjí fakt, že jakmile tvůrci vyloží karty, už vlastně jen čekáte na nějaké to ukončení.

Řemeslně nelze vytknou takřka nic, některé nápady jsou rozhodně fajn a dětská romantika (dá-li se to tak nazvat) je zajímavě skloubena s krvavou podívanou. Přesto jsem měl pocit, že i přes netradiční žánrovou formu mě příběh nedokáže více vtáhnout. Rozhodně proto nedoporučuji si sledování rozdělovat třeba na dvě poloviny – hrozí tím ztráta zájmu. I přes kvalitní jádro mi po delší době v hlavě zůstalo jen několik dní ve společnosti nešťastné dívky, jenž se musí popasovat se svým krutým osudem.

Drobné námitky mám i k několika řešením (otcovo přepadávání „ze zálohy“ je hodně na hraně, šikanující mládežníci se svou krutostí jsou už dokonce za ní), i tak si ovšem myslím, že americký divák dostane slušný remake. Matt Reeves nezklamal, ale doufám, že se pro naše dobro nebude jen zabývat vyhledáváním a kopírováním úspěšných zahraničních námětů, ale příště natočí něco původního.

Hodnocení6
A já snad někdy v budoucnu ocením práci „skutečných“ autorů této story.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 26 února 2018 v 18:56

    Do jisté míry jsem byl vždycky tak trochu „masochista“ a tak sotva jsem se dodíval na původní švédský kousek Låt den rätte komma in, pustil jsem se i do tohoto amerického remaku, abych mohl „začerstva“ porovnávat. Nejsem a nikdy nebudu velkým příznivcem remaků, ale tady jsem byl alespoň maličko překvapený. Matt Reeves totiž nehodlal jen bezhlavě okopírovat originální scénář, ale rozhodl se do svého filmu přinést i pár svých nápadů a změn (kostra příběhu samozřejmě zůstala stejná). Za což mu dávám pomyslný palec nahoru. Ne vždy byla sice změna dobrou volbou, ale alespoň jsem nemusel sledovat okopírovanou scénu za scénou. Protože to bych u toho asi usnul. On mě totiž ani originál zrovna dvakrát neokouzlil a myslím si, že je zbytečně nadhodnocován. Dramatičnost a „zakázaná láska“ však zůstaly zachovány – jen se změnili jména hlavních postav a přibyl detektiv. Bohužel však i digitální efekty a scéna s hořící pacientkou v nemocnici už neměla takový šmrnc, jako tomu bylo u originálu. To samé v bleděmodrém by se dalo říci i o samotném závěru, který byl sice brutálnější, ale muselo to tak skutečně být? Věřím však, že pokud budete sledovat tento film jako první, mohl by se vám i líbit. Není to vyloženě špatný film, má několik velice pěkných momentů a ani atmosféra není nejhorší. Pokud však budete porovnávat s originálem, tak ten byl přece jenom o kousek lepší. Otázkou však zůstává, zda bylo skutečně nezbytně nutné natočit tento remake, zvláště když oba filmy dělí jenom dva roky. Chloë Grace Moretz byla jasně tím nejlepším, co mi zde bylo nabídnuto a i díky ní, byl pro mě tento remake více snesitelný. 50%

Nový komentář