Leprechaun 4: In Space (1996)


Režie: Brian Trenchard-Smith
Rok výroby: 1996
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Wawrick Davis … (Skřet)
Brent Jasmer … (Books)
Jessica Collins … (Tina)
Guy Siner … (Dr. Mittenhand)
Gary Grossman … (Harold)
Rebekah Carlton … (Zarina)
Debbe Duning … (Delores)
…a další

 

Brian Trenchard-Smith se po lasvegaské trojce rozhodl (nebo byl donucen?) vypravit Leprechauna do vesmíru. Tahle série se beztak nedrží žádných hranic, jednotlivé díly na sebe nenavazují a pokaždé tu máme – krom skřeta – nové postavy, takže co. Jenom je trochu podivné, že se tak děje v sérii, která patří mezi ty nejlevnější video-céčka na trhu. A nechat řádit zeleného mužíčka se zvrhlým humorem v lese přece musí vyjít mnohem levněji než stavět papundeklové kulisy.

Přivírat oči proto divák musí už od prvních minut. Trikové sekvence připomínají nejstarší PC hry, papundekl číhá na každém rohu a tvůrci měli k dispozici jen několik místností a chodeb pro všechny postavy. A že jich tentokrát přibylo! Dosud patřila titulní role jen a jen skřetovi. Tentokrát je odsunut na druhou kolej a mnohem vetší prostor dostávají mariňáci a další personál (celkově asi deset lidí) na celé vesmírné lodi. Nejen proto je však čtyřka zklamáním.

Přitom poté co si vaše oči navyknou na céčkovou produkci, se nezačíná špatně. Leprechaun opět unese nějakou tu sličnou princeznu, následuje nějaká ta šílená přestřelka a dokonce se tu odkazuje na slavnější scifárny. Objeví se tu světelný meč a ani na vetřelčí ságu se nezapomnělo. Bohužel pak už se opět legrace schová na dlouhé minuty. Skřet má minimum prostoru pro své úchylné smrti (snad jedna jediná!) a o zábavu se tak spíše stará poločlověk-polostroj Harold s Hitlerovým intelektuálem.

Za zmínku ještě stojí jedna novinka – Mittenpavouk. Jsme přece ve vesmíru, takže genetické mutace jsou už dávno na denním pořádku. Monstrum se v sérii objevuje také poprvé (pokud nepočítáme do leprechauna mutujícího mládence ve trojce) a je to monstrum povedené a správně béčkové. Škoda, že díky mizivému rozpočtu nedostalo více prostoru.

Co nechybí jsou samozřejmě nějaké ty nahotinky a doktorky v uplých šatech, mnoho debilních situací a nelogických jevů. Minimum skutečného vtipu a okoukané kulisy, v nichž herci běhají tam a nazpátek, aby vzbudili dojem většího prostoru, vše dovršují. Se stopáží, která se zdá být dvojnásobná než je uvedeno, můžete také počítat.

Hodnocení4
Leprechaun ve vesmíru navzdory úplně novým možnostem na vyblbnutí opět zklamal.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 dubna 2018 v 19:03

    Ani jsem se nenadál a už je tu čtvrtý díl této série. Režisér zůstal stejný a tak jsem samozřejmě očekával další porci slušné podívané, stejně jako tomu bylo u dobrodružství ve Vegas. Jenže to jsem se tentokrát šeredně spletl. Přesun do vesmíru totiž nebyl zrovna nejlepším krokem. Zlomyslný skřet tu sice byl pořád, ale už to prostě nebyla taková zábava jako v minulých dílech. Což byla velká škoda, protože černý humor bylo víceméně to jediné, co mě na Leprechaunovi až doteď bavilo nejvíc. Zvláště pak ty jeho žertíky při mordování lidských obětí. O ty sice nezůstaneme ochuzeni ani tentokrát, ale bylo jich podstatně méně, než bych mi bylo milé. Dalším důvodem k nespokojenosti byl i fakt, že se většina děje odehrávala na vesmírné lodi, která byla s prominutím dost odfláknutá (digitálně určitě), papundeklové kulisy nepříliš důvěryhodné a většina postav žalostně nezajímavých (za to však mohli hlavně nudné dialogy, které všichni vedli). Byl zde sice pokus o zlepšení v podobě Dr. Mittenhanda, který si ovšem mé sympatie získal až ve chvíli, kdy začal mutovat. Což bylo taky jedno z mála pozitiv, které jsem na čtyřce našel. Tím dalším byla trojice docela pohledných ženských (ale o pěkné holky v této sérii nikdy nebyla nouze), které na rozdíl od svých mužských kolegů, dokázali předvést kromě svých ladných křivek i alespoň průměrné herecké výkony (škoda, že tam nebylo více nahoty, bylo by se alespoň na co dívat). Čtyřka tak v žádném případě nenavázala na průměrnou úroveň svých předchůdců. Není to sice vyložený propadák, ale prozatím jednoznačně nejslabší díl (však ani ty ostatní nejsou žádný extra zázrak, to jen abychom si rozuměli).

Nový komentář