Leprechaun (1993)


Český název: Skřítek
Režie: Mark Jones
Rok výroby: 1993
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Warwick Davis … (Skřet)
Jennifer Aniston … (Tory)
Ken Olandt … (Nathan)
Mark Holton … (Ozzie)
Robert Hy Gorman … (Alex)
…a další

 

Když starší muž okrade zlomyslného skřeta o jeho drahocenný poklad a uvězní ho do bedny, netuší, jak tím zavaří rodince, která si později jeho domek koupí. Mírně opožděný mládenec Ozzie ho omylem vypustí a honba za zlatem začíná pro ďábelkého trpaslíka nanovo. Ozzie se svým kamarádem Alexem ho ale najdou první a pod vidinou bohatství ho ukryjí. Skřet však vládne velkou mocí a nebojí se kvůli svým penízkům ani vraždit.

Béčko jak ušité, viďte! Ano, je to tak a i když snímek Leprechaun vznikl v roce 1993, svou premisou a humorem spíše upomíná na léta osmdesátá. Jednoduchý příběh, v němž jde o neustálé pronásledování hlavních hrdinů, má zábavný potenciál a byť se za břicho popadat nebudete, vždycky se jednou za čas najde milý vtípek, který osvěží jinak spíš velmi průměrný děj. Výborně ztvárněný skřet (tedy herec drobného vzrůstu oblečený do masky) je zkrátka hlavním tahounem, leč mužské očko bude jistě s vděkem pomrkávat i na přirozeně krásnou a mladičkou Jennifer Aniston, pro kterou to byla vůbec první filmová role.

Aby však skřítek dokázal, že má i vražedný instinkt, jsou potřeba i oběti. Ty obvykle zabíjí tím, že si hraje. Vůbec největší sranda tkví právě v jeho hračkách – k pronásledování používá koloběžku, autíčko, ba i invalidní vozík. Je sice s podivem, že ho to baví, i když se několikrát za film prostě jen tak přesunuje z místa na místo (asi telepaticky). Hlášky sice trochu váznou, ale skřet ovládá i hlasové mutace, takže se „přestrojuje“ za různé lidi. Atmosféra snímku je sice odlehčená, ale dojde i na hororové napětí a lekačky, které jsou tvořeny zejména tak, že vrásčitý skřítek vybafne zpoza nějakého rohu.

Největší kouzlo však spočívá v nenápadných a chytrých scénáristických tazích, ve kterých vyniká dou Ozzie a Alex. Jejich střeštěné situace (Ozzie poslední penízek omylem zpolknul) tak trochu upozaďují druhou dvojici, kterou tvoří drsňák Nathan a Tory, mezi nimiž by měl vzniknout klasický milostný vztah, toto klišé však není kupodivu použito.

Skřítek se pohybuje na hranici dobré zábavy, ale i nudy, ale pozitivní dojem naštěstí převažuje. Obsahuje větší množství tradičních béčkovým nesmyslů typu malé autíčko převrátí dodávku nebo obrovský výbuch, který vznikne za pomoci jediného kanistru benzínu, ale to už k tomu prostě patří.

Hodnocení5
Já osobně bych si dal zábavného a téměř nesmrtelného skřeta (zničit ho může jen čtyřlístek) s úchylkou k leštění bot klidně i v novém kabátě. Teda kdyby se k remaku postavil někdo zručný. Tady ten potenciál prostě je!
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 dubna 2018 v 19:01

    Můžu potvrdit, že když jsem před několika roky žil a pracoval v Irsku, tak jsem tam Leprechauna zaregistroval. Samozřejmě jen ve formě suvenýrů (ve formě figurek, nebo byl přimalovaný zelený skřítek na podkově pro štěstí i se čtyřlístkem). Co se však filmu týče, tak tato série se mi vyhýbala až do dnešního dne. O její existenci jsem sice věděl, ale zvýšenou pozornost jsem jí nevěnoval. Nicméně v rámci postupného „sjíždění“ známých i méně známých hororových sérií, jsem po ní nakonec přece jenom sáhl. Když už pro nic jiného, tak jsem chtěl vidět mladičkou a začínající Jennifer Aniston. No co si budeme nalhávat, zázraky se nekonali. Tahle hororová komedie je sice skutečně béčko jak vyšité, ale popravdě nic víc než průměr z toho režisér nevyždímal. Nevím, zřejmě to bylo určené pro mladší publikum (což sice vyvracejí ty vraždy), ale já bych rozhodně uvítal, kdyby to bylo víc krvavější a koneckonců i zábavnější. Jo pár vtipných momentů se tu najde, zvláště když skřítek pronásleduje své oběti na trojkolce, nebo kolečkových bruslích, nebo když si hraje s policajtem v lese na schovávanou. V těchto okamžicích jsem se skutečně bavil, ale problém nastal ve chvíli, kdy se mělo přitvrdit. No, lépe řečeno na frak dostala důvěryhodnost – kupříkladu při střelbě z brokovnice (kdy nezůstali žádné otvory po kulkách ani ve zdi, nábytku či samotném skřítkovi…). Podobných chyb a nedostatků tam byla celá řada. Leprechaun je tak v mých očích obyčejné průměrné béčko, které sice neurazí, ale ani moc nenadchne. Pár dobrých momentů tu je, člověk se občas i zasměje, ale jinak žádná sláva. 50%

Nový komentář