Legion (2010)


Český název: Legie
Režie: Scott Charles Stewart
Rok výroby: 2010
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Paul Bettany .. (Michael)
Lucas Black … (Jeep)
Kevin Durand … (Gabriel)
Dennis Quaid … (Bob)
Tyrese Gibson… (Kyle)
…a další

 

Chtěli by jste vidět řežbu mezi lidmi, anděly a démony? Pro všechny příznivce šílených béček jistě neodolatelná kombinace, která by si zasluhovala nabušený film někde na úrovni Constantina. Dnešní producenti ale pro podobné fantasmagorie nemají přílišné pochopení a když už teda mají do něčeho podobného investovat, tak ne mnoho. U Legie to však není jediný problém. Vlastně to je to nejmenší zlo.

Režisér Scott Stewart dokazuje, že i za za směšných 26 mega lze pořídit něco málo epických triků a ještě vám zbude na několik druhořadých hereckých tváří. Horší je to ovšem s filmem jako takovým. Ten opět s vážnou tváří vypráví stupidní příběh se stupidními dialogy, stupidními postavami a… víceméně vším ostatním. Nikdo si totiž nechce přiznat, že točí béčko – skoro vidím, jak si na konci natáčení tvůrci libovali, že za levno natočili epickou show a ještě jim zbylo na chlebíčky a šampaňské. A to je chyba!

Kdesi v poušti se tak v jednom zapadlém motorestu (ano, je to jediná lokace) ocitá parta lidí, kteří netuší, že se na ně vykašlal stvořitel a chystá konec světa. To jim vysvětlí až záhadný cizinec Micheal, exanděl, který se rozhodl bojovat na naší straně s kulomety v rukou. Existuje totiž naděje. Servírka z této restaurace je těhotná a její potomek je klíč k budoucnosti. A jak správně tušíte, protivníci (všichni vypadají jak zombies) se rychle blíží.

Takto načrtnutá dějová osa může lákat na netradiční akci (zvlášť když se na scéně objeví i bojovný anděl – ano, pouze jeden – s perutěmi ostrými jak břitva), kde pár lidí efektně zemře, pár černochů bude házet hlášky a nějaká slečna ukáže kozy, ehm. Jenže ne. Toto béčko je vážné jak proslovy pana prezidenta a místo hlášek postavy fylozofují o bohu a jeho úmyslech nebo se vracejí do svých vzpomínek a řeší svou minulost. Otřesné. Nakonec místo nějakého nadhledu dostanete dva černochy, kterým při rozhovoru stékají slzy po tváři. Brrrrrrr!

Scénář je zkrátka jedna velká zhovadilost bez špetky sebereflexe. Jeho pisatelé vytáhli zepár drobků z bible a rozhodli se podle nich natočit film. V Legii proto můžete očekávat spoustu nelogičností o způsobu chování všemohoucího (i když všemohoucí asi není když si nedokáže na Zemi sjednat pořádek sám) a postavy uzavřené v budově se dobrovolně vrhají do nebezpečných situací. Není tedy důvod někomu fandit.

Škoda je to i proto, že některé dílčí scény jsou – a to přiznávám – docela dobré. Třeba stará posedlá bába co ráda krvavé steaky. Občas se dokonce objeví i nějaká ta atmosféra, byť hororu si příliš neužijete. Bohužel některé „vrcholové“ scény, například bratrovražedný souboj andělů, je díky epilektickému střihu k uzoufání.

Několik efektních momentl zkrátka film nezachrání. Jediné co v Legii funguje na jedničku (a stává se to u Scotta Stewarta zvykem) je hudba Johna Frizzella (dokonce mám choutky na soundtrack), která dělá toto béčko ještě trochu velkolepější, než ve skutečnosti je.

Hodnocení3
Ve všech ostatních směrech se však nepodařilo naplnit očekávání a místo skvělého výplachu jsme tak dostali seriózní lejno.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 23 ledna 2012 v 08:51

    Tak tohle akční fantasy jsem si pustil na závěr včerejšího dne a to jsem neměl dělat. Proboha proč pořád někdo točí takové kokotiny o spasení a ztracení víry v lidstvo, kde se nakonec všechno přemění v lacinou akční střílečku s děsnými triky. Kulek tu bylo vypáleno opravdu velké množství, ale jen málokterá našla svůj cíl. Stewart asi rád střílí slepými náboji. První polovina ještě ušla a já si říkal, že by to tak špatné být nemuselo jenže potom….Škoda slov a naprosto zmařená šance natočit něco pořádného.

Nový komentář