Legend of Hell House, The (1973)


Český název: Legenda pekelného domu
Režie: John Hough
Rok výroby: 1973
Délka: 95 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Clive Revill … (Dr. Lionel Barrett)
Gayle Hunnicutt … (Ann Barrett)
Pamela Franklin … (Florence Tanner)
Roddy McDowall … (Benjamin Franklin Fischer)
Roland Culver … (Deutsch)
Michael Gough … (Emeric Belasco)
… a další

 

Doktor Barrett dostane zajímavou, leč svým způsobem i dost riskantní nabídku od excentrického milionáře Deutsche. Ten se totiž stal nedávno novým majitelem tajemného sídla Belasco, které má velmi ponurou minulost a nyní jej žádá, aby se na toto místo vydal s dvěma médii a vyčistil jej od zlých sil, které jej údajně ovládají, nebo dokázal, že šlo vždy jen o děsivé historky. Původní majitel Emeric Belasco byl totiž během svého života mnohými považován za zvrhlého a nebezpečného boháče, který na svém sídle kromě orgií a sadistických praktik měl údajně zabít i několik lidí. Následně se po něm doslova slehla zem a od té doby má v jeho sídle strašit.

Během následujících let se na toto místo vydalo několik vědců a expertů na parapsychologické jevy, ale živý se odtamtud vrátil jen jeden jediný. Jistý Fischer, který má být nyní Barrettovi nápomocen. Druhým expertem je spiritistické médium Florence – mladá žena, která je stejně jako Barrett mezi kolegy z oboru hodně uznávána. No a posledním členem výpravy se stane Barrettova žena Ann. Tato čtveřice se tedy vydává do děsivého sídla a velmi brzy zjišťuje, že všechny legendy a historky o něm jsou pravdivé. Budou podrobeni těžké zkoušce svých nervů a čelit kruté pravdě, která je může dovést až k samotnému šílenství…

Není žádným tajemstvím, že osobně preferuji starší kousky před těmi novějšími, a to hlavně z několika důvodů. V té době se filmaři museli spoléhat na své šikovné ruce a ne na mnohdy hnusné a otřesné digitální efekty, mnoho scénáristů přišlo s originálními náměty, často si museli vystačit s nepříliš velkým rozpočtem a přesto dokázali vytvořit nezapomenutelnou atmosféru i příběh. Legendu pekelného domu sice nepovažuji za úplný TOP ve svém subžánru, ale i tak jde o lehce nadprůměrnou duchařinu, která rozhodně není žádnou ztrátou času.

Diváky jistě okouzlí především ponurost samotného sídla, které již samo vzbuzuje hrůzu, a to ještě nepřišel na řadu zlý duch, který ho již řadu let obývá a nechce být nikým rušen. Je pravdou, že dost velká část filmu je ukecaná, ale mluví se zde hlavně o pochmurné minulosti místa a jeho divném majiteli. Což mě samotného docela zaujalo a má představivost začala pracovat na plné obrátky (orgie, dvě desítky mrtvol, pohřešovaný majitel). O něco horší už to bylo s dialogy mezi jednotlivými postavami, které si dost často něco vyčítaly a na své hádky dostávaly na můj vkus až zbytečně moc prostoru.

Já se těšil vždy na chvíle, kdy se ke slovu přihlásil samotný dům a temné síly, které jej obývaly. Tu práskly dveře, tu zazněly podivné zvuky, tu se zas duch mihl pod peřinou, předměty létaly přes celou místnost, děvčata odhazovala svršky proti své vůli…Nu co si budeme povídat, tohle už byla ta zajímavější část. Stejně jako útok a osud černé kočky v konfrontaci s Pamelou Franklin. Největší smůlou však je až moc zbrklý a lehce nepovedený závěr, který jak vidno dle ohlasů diváků nezklamal jen mně.

Hodnocení6
The Legend of Hell House si však z valné většiny zachoval ono mysteriózní dekorum, které jistě potěší nejednoho z vás. Máte-li rádi starší kousky, potažmo duchařiny obecně. K vidění je tu opravdu dost povedených pasáží a těch nedostatků tu nebylo zas až tolik, abych film musel zbytečně zatracovat.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář