Last Night in Soho (2021)


Český název: Poslední noc v Soho
Režie: Edgar Wright
Rok výroby: 2021
Délka: 116 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Thomasin McKenzie … (Eloise)
Anya Taylor-Joy … (Sandie)
Diana Rigg … (Ms Collins)
Michael Ajao … (John)
Matt Smith … (Jack)
… a další

 

Znáte Edgara Wrighta? Panečku zvláštní režisér. Viděl jsem asi polovinu jeho filmů a vždycky jsem odcházel s pocitem, že jsem viděl něco jedinečného, ale zároveň jsem to nikdy nedokázal ocenit. A vlastně docela podobně se cítím i u Poslední noci v Soho.

Když studentka módního návrhářství Eloise opouští malou anglickou vesničku a stěhuje se na londýnskou univerzitu, je šťastná. Životem kypící velkoměsto ji zprvu vzrušuje, ale nesnesitelná spolubydlící přinutí Eloise změnit adresu. V novém podnájmu se ovšem objeví nový problém. Ve velmi živých snech se vrací do pověstné čtvrti Soho 60. let, kde odhaluje tajemství začínající zpěvačky Sandie. A ke slovu se ještě hlásí duchové, takže ani v bdělém stavu nebude mít hlavní hrdinka klid.

První polovina filmu šlape fantasticky. Wright je hračička, takže stylizace je vypiplaná, hudební čísla pobaví, spokojeni budou zejména milovníci hudby 60. let. Vizuál má navíc ještě dvě podpory – Thomasin McKenzie a Anyu Taylor-Joy. Přiznávám bez mučení, že obě děvčata byla jedním z důvodů, proč jsem Poslední noc v Soho viděl krátce po premiéře. Třetí výraznou ženou je domovnice Diana Rigg, která se bohužel premiéry nedožila a film je jí věnován.

Když jsou karty rozdány a Eloise začne téct do bot ze všech stran, atmosféra je jako na houpačce. Nejde jen o to, že tanečky už se divákovi přejídají, ale především duchové, kteří ve třetí čtvrtině napadají hrdinku jsou jako něco z 90. let. Hororová stránka je prostě nudná a vstříc závěru jej zachraňují dva povedené twisty. Celá látka nakonec dává relativní smysl, přesto se jen horko těžko zbaví puncu naleštěné jednohubky.

Premisa (hlavní hrdinka odhaluje zabijáka skrze živé sny) mi mimochodem připomněla nedávný kousek Jamese Wana Malignant (Zhoubné zlo, 2021). Oba fungují jako pocty italským giallo filmům (kterých jsem moc neviděl). Nutno dodat, že Wanovo dílo na mě zapůsobilo o level výš.

Hodnocení6
Poslední noc v Soho je zároveň jedinečná a zároveň ji nikdy nedokážu ocenit. Nepsal jsem to už?
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář