Last Exorcism, The (2010)


Režie: Daniel Stamm
Rok výroby: 2010
Délka: 87 min
Země: USA / Francie

Hrají:
Patrick Fabian … (Cotton Marcus)
Ashley Bell … (Nell Sweetzer)
Louis Herthum … (Louis Sweetzer)
Caleb Landry Jones … (Caleb Sweetzer)
Tony Bentley … (Pastor Manley)
Iris Bahr … (Iris)
John Wright Jr. … (John Marcus)
…a další

 

V Americe se zřejmě v budoucnu budou točit horory zásadně „po domácku“, protože to vynáší. Točí se bez hereckých hvězd, stačí tedy pár dolarů a jméno jednoho producenta, který film zaštítí. Jenže ne všechny tyto pseudodokumenty mají kvalitu Monstra či Rec. Last Exorcism je bohužel ten horší případ, svým laciným strašením upomíná na Paranormal Activity a podobně je také příjímán. Zatímco evropani se mu smějí, za mořem se mu daří. Ach jo!<

Příběh je jednoduchý a mnohokrát viděný. Kněz se jede podívat na údajně posedlou holčičku kamsi do zapadákova. Vymítání se povede a exorcisté dostanou zaplaceno. Jsou to totiž tak trochu podvodníci. Ale co když se dostanou do stádia, kdy věci nedávají smysl? Last Exorcism si tedy vystačí s několika neznámými herci a známým námětem, který bez špetky inovace lepí dohromady. Náklady tak nepřesáhly směšné dva miliony dolarů. Bohužel Daniel Stamm není James Wan, který i s podobně malou částkou dokáže natočit vynikající podívanou (letošní Insidious).

Ve filmu se stane přesně to, co očekáváte. Holčička se bude mračit do kamery, holčička bude mít záchvaty, občas namaluje nějaký ten ponurý obrázek, občas se pozvrací a tak dále. Last Exorcism je přesně ukázkový typ díla, které je určeno k rychlému vydělání peněz, bez lásky k látce, bez nápadu, bez srdce. Scénář, který psali dva lidé, by neměl v takovém tvaru opouštět psací stůl, nemá v sobě totiž nic. Celá recese je vlastně jen v tom, že to bude natočeno ručně, takže to bude roztřesený, tmavý a bude tam někde posedlá dívčina. A lidi se možná budou bát.

Ale spíš nikoliv. Než se totiž začne něco dít, čeká vás maraton keců, které nemají přílišnou kvalitu na to, aby vás zabavily. To znamená jediné, už po první půlhodince máte chuť sledování vzdát a jít se věnovat jiným věcem. Last Exorcism má sice jen nějakých 80 minut, zajímavější obsah však tvoří jen nepatrný zlomek z této stopáže. A upřímně – pohled kamery je kolikrát zmatený a jde jen o to, že tam někde v pozadí někdo řve. Něco málo zachraňují poslední scény alá Blair Witch, ale to už jsme taky viděly.

Hodnocení3
Last Exorcism je špatný film, který se svezl na vlně homevideo hororech a tím svým producentům splnil účel. Pro hororové fanoušky je to však další rána, která bolí. Pusťte si raději Hopkinsův Obřad a podpořte klasicky natočené drama.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 3 září 2017 v 17:13

    Nikdy jsem se netajil tím, že styl found footage nepatří a nikdy ani patřit nebude mezi mé oblíbené hororové odvětví. Mezi filmy natočené „ruční kamerou“ se dá samozřejmě najít i také (Kanibalové, REC, Cloverfield), které jsou na mém žebříku oblíbených filmů velmi vysoko, ale většinu jim podobných z duše nesnáším (Záhada Blair Witch, atd..). Vymítání ďábla v této podobě jsem však ještě neviděl a tak jsem tomu samozřejmě chtěl dát šanci. Jméno režiséra ani samotní herci mi nic neříkali, ale nešlo nepostřehnout jméno producenta (Eli Roth). Nejsem sice nikterak zběhlý ve filmech s exorcismem coby hlavní náplní příběhu, ale několik kousků s touto tématikou jsem už viděl. I proto mě příliš nepřekvapovalo, že s originalitou to tu bylo dost na štíru. Scénáristé vsadili na osvědčenou kostru příběhu a jediné co přidali jako bonus, byla ta zdlouhavá zpověď na začátku. Jenže nudné a hlavně dost nezáživné dialogy nejsou pro dobrý rozjezd zrovna tou správnou ingrediencí. Popravdě jsem se začal nudit a nervózně pokukoval po časomíře. Vzhledem k tomu že celková délka filmu nebyla zrovna moc dlouhá, trvalo docela dost dlouho, než se něco pořádného začalo dít. A to je sakra špatně, když jde o horor. Nakonec jsem se ale nakonec i já dočkal několika „krvavých/strašidelných“ momentů, kterých tu ovšem bylo jako máku. 40%

  2. RavenShan 27 září 2011 v 13:38

     Bože, naprosto souhlasim. Myslela sem si, že to bude něco ve stylu “Constantine” nebo tak nějak. Víte, zkrátka film s démonickou tématikou. Dívala sem se na to asi o půlnoci, byla sem sama doma, a i přes zřejmou nevýhodou sem se bála asi tak jako když semv sedmi letech viděla Harryho Pottera 1. Nic extra, nic dějového. Hl. postava, která hraje dívku posedlou ďáblem, no hrůza .. Rozhodně je desetkrát lepší Paranormal Activity 1,2, nebo už i ta blbá záhada Blair Witch. Ale tohle mě opravdu nehorázně zklamalo ..

Nový komentář