Last Days on Mars, The (2013)


Režie: Ruairi Robinson
Rok výroby: 2013
Délka: 98 min
Země: UK / Irsko

Hrají:
Liev Schreiber … (Vincent Campbell)
Romola Garai … (Rebecca Lane)
Elias Koteas … (Charles Brunel)
Olivia Williams … (Kim Aldrich)
Johnny Harris … (Robert Irwin)
…a další

 

Film Last Days on Mars se ve mě po dojetí titulků rozpůlil vedví. Oceňuji totiž snahu všech zúčastněných při výrobě vesmírného béčka za pár šupů – na druhou stranu je jejich snažení v nejlepším případě průměrné. To nejpodstatnější, tedy zábava, je jednoduše utopeno ve snaze nic pokazit a držet se v kolejích klasického děje.

Příběh je vlastně jen survival dramatem s jediným cílem – nenakazit se mimozemským parazitem a vypadnout nejlépe zpět „na zelenou trávu, pod modrou oblohu“. Jenomže právě od zlomové scény nakažení vše zabředne do stereotypu s uspávající atmosférou. Celá prostřední část natolik kombinuje oblíbené tvůrčí postupy, až je vám líto spíš těch dvou zombíků, co se venku snaží proškrábat se do komplexu.

K dobru můžu přičíst technické parametry. Film celkem úspěšně zastírá mrzký rozpočet praktickými efekty a navíc se produkce zmohla i na jednu známější tvář. Nutno však podotknout, že postavy mě nechali docela lhostejným, zřejmě i vlivem několika nelogičností, které na své cestě musí podstoupit. Tahle cesta ale až na pár světlejších momentů připomíná domácí úkol mladého filmaře na téma „co všechno jsme již viděli ve scifi hororu“.

Hodnocení4
A právě absence jakéhokoli inovačního prvku společně s absencí hororového napětí nakonec sráží nadějný projekt na hranici zbytečnosti. Jen konec z této linie vyčnívá a trochu zachraňuje mdlé dojmy. Příště, pánové, sešlápněte plyn už na startu!
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 25 prosince 2013 v 13:40

    Není od věci si tu a tam odskočit k scifi-hororu a tak jsem svou pozornost upřel na novinku odehrávající se na Marsu. Sedmimilionový rozpočet nesliboval žádné zázraky, ale herecké osazenstvo nevypadalo na první pohled špatně a tak jsem tomu dal šanci, přestože jsem věděl, že tu má jít o zombie kousek. Žádné převratné zápletky a originality jsem se sice nedočkal, ale k mému nesmírnému potěšení, tu zombie zas až tolik prostoru nedostaly. A když už se objevily na scéně, šlo většinou o slušnou akční jízdu, která mne ani moc nenudila. Tvůrci dokázali místy vytvořit zajímavou atmosféru a přestože by se tu dalo nalézt i několik slabších pasáží, byl jsem nakonec přece jenom spokojený (tedy v rámci možností). Tahle britsko-irská spolupráce si dle mého názoru průměrné hodnocení zaslouží.

Nový komentář