Lair of the White Worm, The (1988)


Český název: Doupě bílého červa
Režie: Ken Russell
Rok výroby: 1988
Délka: 93 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Amanda Donohoe … (Lady Sylvia Marsh)
Hugh Grant … (Lord James D’Ampton)
Catherine Oxenberg … (Eve Trent)
Peter Capaldi … (Angus Flint)
Sammi Davis … (Mary Trent)
Stratford Johns … (Peters)
Paul Brooke … (P.C. Erny)
…a další

Angus Flint je skotský archeolog. Ve zřícenině jednoho kláštera nachází lebku, o níž se domnívá, že patří obrovskému plazu, možná velmi, velmi starému. Jakmile se jeho objev rozkřikne, objeví se na scéně záhadná kráska Sylvia Marshová, která se nějak moc zajímá o mladé muže.
Na jednom večírku se Angus seznámí s lordem Jamesem D´Amptonem, od něhož vyslechne legendu o velkém bílém červu, skrývajícím se kdysi v podzemních jeskyních a požírajícím lidi.
Začínají mizet mladí lidé, Angusovi někdo ukradne nalezenou lebku. Spolu s Jamesem zjistí, že v podzemí oné zříceniny sídlil kult, který červu jako svému bohu nosil oběti. Angus ho svým kopáním zřejmě probudil k životu a přivolal tak jednu z jeho kněžek, Sylvii. Ta brzy dává na srozuměnou, že svými hadími zuby dokáže učinit z protivníka sobě rovného tvora, vkrádá se hlavním hrdinům do snů a děsí je nejrůznějšími výjevy. Angus, James a dívka Mary jsou rozhodnuti kněžku zastavit dříve, než stačí fyzicky oživit bílého červa…

Film je natočen podle novely Brama Stokera, slavného autora Draculy. Ze začátku je to znát, ovšem postupně začíná film pokulhávat. Místo aby atmosféra gradovala, polevuje. Strašidelnosti ubývá, což způsobuje několik komických výjevů. Nicméně je jí stále dost na to, aby se divák nenudil. Těžko říct, nakolik je lepší či horší než literární předloha, tu jsem nečetl.

Režisér sází především na propletení výše uvedené skutečnosti s erotikou. Ne ovšem ledajakou. Jedná se z velké části o zvrácené choutky madam Marshové, při nichž jsou k orgiím používány jakési kůly a násady. Takže žádný laciný erotický horor, ale opravdová sprcha pod horkým vzrušením a ledovým strachem zároveň, což může být na někoho až moc.

Pokud jde o použité triky, jsou na dobré úrovni. Bílý červ na konci sice kapánek působí zklamání, ale další věci ujdou, třeba když je žena s hadími zuby za letu rozpůlena mečem a ještě na zemi se její dvě půlky snaží pokračovat v původním záměru.

 

Hodnocení7
Vcelku povedený film, s dobrou atmosférou, zvrhlou a vulgární erotikou, bez přemrštěných průtahů. Zaujme, možná pobouří, ale zklamat by neměl. Zkrátka Russell.
70%

Sdílejte článek

 1. Solo 8 července 2011 v 22:23

  Ken Russell si tuhle povídku udělal kompletně podle
  sebe. Zaměřil se především na sexuální podtext a do svého filmu si vybral
  opravdu pohledné herečky. Jeho vize hromadného znásilnění a odpaňovacího
  rituálu stojí za pozornost. Scénář má ovšem i hodně slabých míst, které
  nezachrání ani Hugh Grant. Škoda té nevyváženosti jednotlivých pasáží, protože
  atmosféra má místy docela slušně našlápnuto. Způsoby hadího vábení byli sice
  směšné, ale svým způsobem i účelové. Skotové alespoň dostali inspiraci k čemu
  všemu se dají používat jejich dudy. Jo a ten skautík byl cool. 

Nový komentář