Lady in White (1988)


Český název: Dáma v bílém
Režie: Frank LaLoggia
Rok výroby: 1988)
Délka: 112 min
Země: USA

Hrají:
Lukas Haas … (Frankie Scarlatti)
Len Cariou … (Phil Terragarossa)
Alex Rocco … (Angelo ‘Al’ Scarlatti)
Katherine Helmond … (Amanda)
Jason Presson … (Geno Scarlatti)
Renata Vanni … (Mama Assunta)
Angelo Bertolini … (Papa Charlie)
…a další

 

Dáma v bílém je název filmu, jenž je označován jako horor pro děti. Jsme svědky vyprávění Franka Scarlattiho, vracejícího se ve svých vzpomínkách do dětství, kdy byl svými spolužáky zamčen ve školní šatně. Tam se stal svědkem nadpřirozeného jevu – uviděl ducha holčičky, kterou chvíli na to někdo zavraždí. Vrah se však právě vrací na místo činu, aby po sobě zahladil stopy (něco ztratil). Načapá Frankieho a pokusí se ho zabít… Chlapec nakonec přežije a snaží se vypátrat, co duch holčičky, který ho od té doby stále navštěvuje, chce.

Režisér Frank LaLoggia bude asi fanouškem Stephena Kinga. Jak jinak si totiž vysvětlit tu krásnou dětskou naivitu, co na nás pokukuje z každého rohu. Příkladem toho je vztah malého Frenkieho se starším bratrem, nebo kamarády, s jimiž se vydává na dobrodružství. Děj nás zavede také do nostalgicky působícího maloměsta. Všechno jakoby vyteklo z pera pana Kinga. Navíc si Frankie libuje v psaní hororových povídek, což je možná taky jakýsi náznak inspirace. Když už si něco od Kinga vzít, tak s parádou (pozn. autora).

Scénář si napsal sám režisér. Pro něhož to byl v pořadí druhý natočený horor (celkem jich zvládl tři). Bohužel je to znát a originalitou Dáma v bílém příliš nesrší. Už jen ta obrovská shoda náhod, že vrah přijde zahladit stopy do šatny přesně v ten den, kdy je tam zamčený Frankie. Konečné finále přímo vybízí k zamyšlení, zda-li to LaLoggia opravdu myslí vážně. Také se nevyhneme i několika klišé, jenž se vždy dostanou na povrch v tu nejnevhodnější chvíli. Přesto však tento film drží hlavu vztyčenou nahoře.

Nejvíc mu pomohl asi sám představitel Frankieho, Lukas Haas který, ač byl ještě dítě, výborným výkonem přiblížil svou roli mladšímu publiku a ti tak mají možnost ztotožnit se s hrdinou. I přes vcelku neznáme herecké obsazení musím říct, že výběr byl dobrý. Všichni jsou uvěřitelní a splynou spolu s atmosférou do nadprůměrného snímku.

Atmosféra je tady jedním z největších kladů. LaLoggia se nesnaží děsit, což souvisí s trikama – budete ochuzeni o rozpadající se, či nějak jinak strašidelné duchy – tohle od filmu opravdu nečekejte. Za to, jsme vtaženi do děje, tak jak to bývá zvykem u některých zfilmovaných románů či povídek od Kinga.

Objeví se tady i některé momenty, díky nimž se film snaží odpoutat od označení – pro děti. Myslím tím druhou dějovou linii, kde se dostáváme k usvědčení “vraha”. Ta ale takový prostor nedostává, protože je už od začátku částečně předvídatelná a nakonec stejně vyšumí do onoho světa, kde hrají hlavní roli děti. V těchto situacích je vidět, jak se LaLoggia snaží přitáhnou k obrazovkám diváky, v co nejširším věkovém rozmezí.

 

Hodnocení6
Dávám 60% hlavně kvůli pocitu nostalgie, který jsem u sebe při sledování pozoroval. Nejedná se o žádné veledílo a ti, co ho neviděli litovat nemusí.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

  1. Profilový obrázek
    Solo 9 ledna 2014 v 09:17

    Další z řady filmů, u kterých by se dalo hodně polemizovat s označením horor. Když film vznikl, byli mi čtyři roky a možná v té době bych se u něj i bál. Jinak tuhle podívanou můžou na MGM klidně pouštět i v deset dopoledne a nic by se nestalo. Je to spíše taková dobrodružná pohádka pro náctileté děti, nebo rodinné drama chcete-li. Nicméně to určitě nesnižuje průměrné kvality, které tento kousek určitě má. Líbila se mi především jeho humorná stránka. Děda Charlie byl prostě skvělý (jeho schovávaná aby si mohl zahulit) a hádky s babkou určitě rozesmějí. Vyloženě špatný navíc nebyl ani hlavní malý hrdina, zato jeho bratr mi sympatický nebyl už vůbec. Ze začátku jsem si od toho sliboval pěkně mysteriózní zápletku (duchařinu každým coulem) s příměsí detektivky. Od obojího se mi však dostala jen troška. No a ty triky – bída.

Nový komentář