La Cara oculta (2011)


Scénář a režie: Andrés Baiz
Rok výroby: 2011
Délka: 92 min
Země: Španělsko / Kolumbie
Alternativní názvy: Bunker / Hidden Face, The

Hrají:
Clara Lago … (Belén)
Quim Gutiérrez … (Adrián)
Martina García … (Fabiana)
María Soledad Rodríguez … (Mesera)
Marcela Mar … (Veronica)
…a další

 

Dirigent Adrián pobývá pracovně v Bogotě, kde si pronajal spolu s přítelkyní Belén velký osamělý dům. Belén však jednoho dne zmizí a Adrian nachází náhradu v servírce Fabiene. Ta se k němu dokonce nastěhuje, ale nový domov ji znervózňuje. Snad jen ona slyší podivné zvuky, jejichž původ nezná, a netuší, zdali je to dílo její představivosti, ducha či nového partnera.

Snímek La Cara oculta jde na diváka šikovně. Tak jak se na poctivé drama sluší a patří, nechávají si autoři v první polovině hezky připravit půdu, aby následný twist dokonale zapůsobil a sjednotil veškeré dějství do jednoduché, ale rozhodně účinné formy. Prozrazovat zápletku samozřejmě nehodlám – dodám jen, že se mi líbila ta rafinovanost, se kterou neznámý režisér Andrés Baiz zdatně konkuruje špičkám žánru. (Tady u mě mimochodem kraluje David Fincher a jeho Zmizelá).

Hodnocení8
La Cara oculta není natolik existenciální a tíživá jako mnou výše zbožňovaný loňský hit, ale jelikož v ní mají větší prostor ženské hrdinky, něco o povaze "dívčích srdcí" tu rozhodně najdete. Španělské herečky jsou navíc poměrně přesvědčivé a nahoty se nebojí. Atmosféra zmaru v druhé půlce v klidu smaže trochu té nezbytné červené knihovny, protože Španělé jako jedni z mála dokážou - anebo je to jen pocit z poslední doby - vtlačit své vize do příjemné hodiny a půl.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 17 srpna 2015 v 20:38

    S tímto filmem mám dost podobný problém jako z Mientras duermes (Jaume Balagueró) ze stejného období. Andrés Baiz není tak zkušený jako jeho kolega, ale i on se pokusil natočit psycho/drama/thriller, ve kterém sázel především na postupně budovanou atmosféru a tentokrát i neokoukanou zápletku. Oba snímky mají společného hlavně to, že v něm hrají pohledné herečky, nicméně nějakým nedopatřením se o nich často mluví i jako o hororu. Samozřejmě nesmí chybět ani erotika, ale ta byla i v Základním instinktu…Pojďme se ale věnovat samotnému snímku: Nápad to byl vskutku dobrý, docela dlouho se tvůrci daří diváka vodit za nos, jaká že je vlastně hlavní pointa filmu, ovšem ve chvíli, kdy se to celé provalí a my zjistíme, že o žádnou duchařinu opravdu nepůjde, jsem pocítil mírné znechucení, nebo abych se lépe vyjádřil, začal jsem přemýšlet nad kiksy co se okolo „tajemství“ týče. Ten nácek byl možná v uvozovkách génius, ale spoustu věcí nedomyslel – pokud to tedy mělo sloužil k jistým účelům, jenž jsou ve filmu zmíněny (moc vychytané to neměl), ale to by pro diváka tak zajímavé nebylo. Snad pro nějakého úchyláka možná…Navíc mi přišlo, že závěr filmu byl až zbytečně moc „uměle“ natahován. Každopádně jsem rád, že jsem díky tomu poznal jednu z hereček (Martina García), která se rozhodně nestydí a jak vidno má na svém kontě několik zajímavých rolí – ve kterých potěšila hlavně mužské publikum.

  2. spilla 19 června 2015 v 21:36

    Španělé prostě filmy točit umí a tohle byl zas jeden z jejich klenotů…..z jednoduché látky dokázali umíchat perfektní psychologické drama….které se svou propleteností dokáže dostat pod kůži….jen škoda druhé půlky filmu, kde se mohla ta bezmocnost daleko víc projevit….ale závěr byl opět mistrovský…pro mě opět zážitek T-UP HAPPY HAPPY HAPPY

Nový komentář