Krampus (2015)


Český název: Krampus: Táhni k čertu
Režie: Michael Dougherty
Rok výroby: 2015
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Emjay Anthony … (Max)
Adam Scott … (Tom)
Toni Colette … (Sarah)
Stefania LaVie Owen … (Beth)
Krista Stadler … (Omi)
David Koechner … (Howard)
…a další

 

Michael Dougherty je zvláštní tvůrce. Na kontě má scénáře především ke komiksovým látkám (X-Men 2 a Apokalypsa, Superman se vrací), ale jeho režijním debutem je horor Trick’r Treat (Halloweenská noc), v němž nechává tajemnou postavičku trestat všechny, kdo nectí sváteční pravidla. To byl rok 2007. Nyní oživil dalšího démona a zaměřuje se na Vánoce, takže logicky můžeme očekávat pěkné čertoviny.

Chlapec Max žïje v rodině s velmi vypjatými vztahy. Když se všichni její členové sejdou u stolu, tak se na hádku nečeká dlouho a duch svátků je pryč. Pravé pohromy se ale objeví až v okamžiku, kdy Max svou rodinu prokleje. Sněhová bouře odřízne městečko od energie, shoří vánoční stromeček a přichází opak svatého Mikuláše – démon Krampus.

Snímek tak nabízí zvláštní atmosféru. Hororové napětí brzy střídá spíše komický boj hlavních postav s hračkami, ale naštěstí několik pasáží osvěží bitvu, aby se nastala úplně monotónní. Nechybí správně trhlé postavy, slušné digitální i praktické efekty, milá animovaná pasáž, nechybí menší monster-fest, ani hezké závěrečné pomrknutí.

Hodnocení6
Výsledek přesto hodnotím o něco hůře než Halloweenskou noc, kde více vyčnívala pestrost příběhů a šťavnaté gore (Krampus má pouze PG13 rating), ale rozhodně lépe než nedávnou sterilnější Husí kůži (Goosebumps) s Jackem Blackem.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 26 října 2016 v 11:06

    Pozdě, ale přece…Na vánoční svátky se většinou těším, protože konečně nastal čas si po náročné celoroční dřině trochu odpočinout, nasát vánoční atmosféru, nacpat se k prasknutí a užít si pár dobrých filmů (které během roku schválně v televizi opomíjím, přestože běží pořád dokola). Zvláště pak filmy s vánoční tématikou a nemusí jít nutně jen o komedie. Hororový žánr má taky slušnou zásobu vlastních „výrobků“, takže se je rozhodně na co dívat. V případě Krampusu se mi však nechtělo čekat a rozhodl jsem se podívat na něj o něco dřív. Zapříčinil to menší boom v mém okolí, z něhož se ozývali vesměs pozitivní ohlasy. Od Doughertyho jsem toho zatím moc neviděl, takže jsem neměl ani nejmenší ponětí, jestli to bude stát skutečně za to. No a popravdě na mě tímto filmem moc velký dojem neudělal. Není to sice vyloženě špatné, ale přece jenom jsem si od toho sliboval mnohem víc. Zvláště když postava Krampuse představuje v rakouském a jihoněmeckém folklóru průvodce sv. Mikuláše – tedy našeho čerta, který pojídá zlobivé děti. Skvělý námět, který ještě není vůbec okoukaný, jenže jeho provedení už značně pokulhávalo. Zvláště fakt, že se na obrazovce mockrát neohřál a vždy se objevil jen na nepatrnou chvilku, mi vadil asi nejvíc. Mnohem více prostoru dostali jeho pomocníci a ruku na srdce, nebýt těch oživlých perníčků, dopadlo by to asi katastrofálně. Plyšový medvěd, zlí skřítkové i ono sněhové monstrum – nic moc. 50%

Nový komentář