Kong: Skull Island (2017)


Český název: Kong: Ostrov lebek
Režie: Jordan Vogt-Roberts
Rok výroby: 2017
Délka: 118 min
Země: USA / Vietnam

Hrají:
Tom Hiddleston … (James Conrad)
Brie Larson … (Mason Weaver)
Samuel L. Jackson … (Preston Packard)
John Goodman … (Bill Randa)
John C. Reilly … (Hank Marlow)
Corey Hawkins … (Houston Brooks)
… a další

 

Před lety jsem v článku o původním King Kongovi (1933) neodolal a letmo zhodnotil i verze z roku 1976 a 2005. Jasně, slavný opičák (stejně jako Godzilla) nepatří v dnešní době mezi největší hororové ikony (strach vystřídala epika), ale i tak představuje to nejznámější, co subžánr monster movies nabízí.

Ostrov lebek samozřejmě není sequelem King Konga (2005) Petera Jacksona. Na místě osmimetrové gorily je nyní opět dvounohý primát velikosti středně velkého mrakodrapu, jehož příběh – jak pochopíte z potitulkové scény – je prequelem ke Godzille (2014) Garetha Edwardse. Než se dvě slavná monstra poperou, můžete závdavkem pobýt v Kongově domovině.

Skupina badatelů a dobrodruhů objeví v 70. letech tajemný ostrov odříznutý od okolí permanentním bouřkovým systémem. Jelikož končí válka ve Vietnamu, najde se u námořnictva loď, která má vědce i vojáky vysadit pomocí helikoptér. Na nic netušící expedici však záhy zaútočí Kong, který letku zabije/rozmetá po ostrově. Nezbývá než se seskupit a projít labyrintem krvelačného ekosystému.

King Kong je tentokrát oproštěn od motivu lásky k lidským ženštinám a nebude umírat na Empire State Building, děj je situován téměř výhradně na Ostrově lebek. Drama na téma Kráska a zvíře jde stranou a nastupuje blockbusterová myšlenka “Člověk versus příroda”. Z nového Konga je tedy především klasická atrakce s velkým množstvím kreatur. A mně se tento posun velmi zamlouvá.

Atmosféra ostrova ve mně okamžitě vyvolala tu lásku ke ztraceným světům, kterou jsem vnímal ve filmech, dokumentech i knihách už od malička. Objevování neobjeveného, konfrontace s cizím prostředím a záchrana, to je celé. Námitky na adresu takhle vystavěného scénáře příliš nechápu. Mnohým se nepozdávají ani lidské povahy – mě kupodivu nikdo nerušil a i příchod hláškujícího veterána ze druhé světové války atmosféru oživil. Některé postavy jsou možná zbytečné, velkou výhodou ovšem je, že je do jednoho hrají schopní herci.

Souboje jsou třešničkou na dortu a většině nechybí nápaditá choreografie. Kromě Konga uvidíte megachobotnici, megapavouka, megabůvola, megahmyz, nějaké ty létající potvory a hlavně ještěrovité Lebkolezce. Dinosaury jsem neviděl, ale jasně viditelná lebka Triceratopse jejich výskyt nevylučuje. Možná škoda, že se tvůrci ještě více neutrhli ze řetězů při tvorbě nestvůr a při jejich usazování do populárního prostředí.

Protože Ostrov lebek natočil pro mě neznámý režisér Jordan Vogt-Roberts, překvapilo mě, jak profesionálně vypadá. Nádherná paleta barev, krásné slow-motion průlety a skvostné triky nejvíc vyniknou na velkém plátně.

Hodnocení7.5
Nový Kong mě paradoxně potěšil víc než Jacksonova čtyřhodinová nostalgie a jako atrakce snese srovnání jak s Jurským světem (2015), tak s Godzillou (2014). U mě zkrátka dobrý.
75%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář