Komodo (1999)


Český název: Komodo
Režie: Michael Lantieri
Rok výroby: 1999
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Jill Hennessy … (Victoria)
Billy Burke … (Oates)
Kevin Zegers … (Patrick)
Paul Gleeson … (Denby)
…a další

 

V polovině let sedmdesátých to byly Čelisti, v roce 1997 to byla Anaconda. Ne tedy, že by byl snímek s Jennifer Lopez a jedním digitálním hadem srovnatelný se Spielbergovou klasikou, ale i tak vydělal na tržbách skoro 140 milionů, což je při jeho (ne)kvalitách dost slušný obnos. Tvůrci Komoda tak velké cíle neměli, ale i tak je milé, že se větší část svého mrzkého rozpočtu rozhodli vložit do rukou trikařů, takže vás nečeká vyloženě odpudivá podívaná ve stylu společnosti Asylum.

Na Komodu pracovalo hned několik specialistů, třeba Phill Tippet, který měl za sebou zkušenosti z Jurského parku. Neznamená to sice, že by na vás občas nedýchl počítačový původ monster, ale na poměry těchto béček je to určitě solidní práce. Tvůrci měli ve svém inventáři i několik zdařilých roboloutek, což se v některých scénách taky vyplatilo, byť chaotický střih občas udělá neplechu. Potud dobře.

Jinak je ale Komodo typicky béčkové. Příběh o chlapci, kterému zmizeli rodiče, a on se společně s psychiatrem vrací na místa neštěstí, aby se zbavil svých nočních můr, trápí typické neduhy. Čekají vás situace přitažené za vlasy, až na pár výjimek nepříliš funkční pokusy o atmosféru a postavy, kterým nelze věřit ani jejich představení. Zvláště přerod sirotka Patricka z ubohé lidské trosky až k akčnímu hrdinovi, který si z ještěrů dělá houpací lustr, je… směšný.

Když tyto fakta přejdete – nečekali jste něco chytřejšího, že ne? – dostane se vám průměrný animal horor s poměrně slušným tempem (na nic se naštěstí zbytečně nečeká) a s celkem povedenými potvorami, jak jsem už psal. Hororové napětí sice připomíná sinusoidu, ale i tak vás čeká několik povedených scén. Na druhou stranu tu není absolutně nic, z čeho byste se posadili na zadek, žádné drsné závěrečné inferno či nervydrásající drajv.

Zpestřením by rozhodně bylo i jiné pořadí mrtvých, neboť opět lze vše přesně odtipovat už na začátku filmu. Komodo ale krom slušné technické stránky skutečně nenabízí nic navíc, doporučení ode mne proto nečekejte.

Hodnocení5
Protože jsou všichni ti digitální hadi, pavouci, žraloci a krakatice z poslední doby ještě o řád horší, budu pro tentokrát hodný a ten čistý průměr dám. Snad mi za to nikdo nestrčí pod postel varana.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 22 srpna 2012 v 17:42

    Tak jsem si právě udělal další zářez do sbírky mých oblíbených zvířecích hororů a můžu říci, že jsem byl spokojený. Klasické nenáročné béčko, které jsem určitě neviděl naposledy, mne zaujalo především velice pěkně ztvárněnými varany. O něco horší to už bylo s kvalitou scénáře, který je plný klišé, ale i přesto jsem se u něho nenudil. Mám slabost pro všechny ty zvířecí zabijáky a tak jako u monster filmů u nich používám poněkud odlišnější procentuální hodnocení, než u jiných hororových subžánrů. Po atmosférické stránce to totiž místy dost skřípalo a napětí se nedostavovalo v takových intervalech a míře, jak bych si přál. Přestože jedna akční scéna střídala druhou a útoky varanů nabírali na intenzitě, nešlo si nevšimnout jisté tvůrčí „nadsázky“ která byla místy neskutečně přehnaná. Absence takzvaných lekacích scén byla citelná, protože když už se začalo konečně něco dít, nastoupil na scénu opět onen otravný střih a bylo po srandě. 🙂 (více si můžete přečíst..) http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/08/komodo-1999.html

Nový komentář