King of the Zombies (1941)


Režie: Jean Yarbrough
Rok výroby: 1941
Délka: 67 min
Země: USA

Hrají:
Dick Purcell … (James McCarthy)
Joan Woodbury … (Barbara Winslow)
Mantan Moreland … (Jefferson Jackson)
Henry Victor … (Dr. Miklos Sangre)
John Archer … (Bill Summers)
Patricia Stacey … (Alyce Sangre)
Guy Usher … (Arthur Wainwright)
… a další

 

Jean Yarbrough patří k těm režisérům, jejichž jméno je známé jen uzké skupině fanoušků. A to i přesto, že má Yarbrough na svém kontě desítky filmů, přičemž jeho nejznámějším režijním počinem je nejspíš několik dílů klasické The Addams Family (1964).

Když se na začátku 40. let pouštěl do snímku King of the Zombies, nejspíš už věděl, že s ním neudělá díru do světa. Přesto vytvořil zábavný film, který by dnes kvůli všeobecné politické korektnosti vzniknout asi nemohl.

Druhá světová válka. Dva bílí a jeden černý muž se vydávají pátrat po zmizelém důstojníkovi, ale sami se ztratí poté, co jejich malý letoun ztroskotá na tajemném ostrově. Zde objevují dům, v němž se na pozvání jeho podivného majitele ubytují. Ovšem pobyt je s každou další hodinou podezřelejší, ze sklepa se ozývají zvuky svědčící o provádění magických rituálů a po domě se snad i potulují zombies…

Nejvýraznější postavou filmu je černoch Jeff, který zosobňuje nejspíš všechny existující rasistické předsudky. Navíc jeho představitel Mantan Moreland klasicky “černošsky přehrává” – na vše kouká s neuvěřitelně vykulenýma očima, má silný jižanský přízvuk, neustále se snaží být vtipný a navíc se chová bujaře, až z toho jde mráz po zádech. V rámci Morelandovy kariéry nejde o výjimku. Velká část z jeho četných rolí byla sehrána podobným způsobem. Nevím, kolik v tom bylo osobního nadšení pro tento typ herectví a nakolik sehrála roli skutečnost, že si v inkriminované době černí herci zřejmě nemohli role dvakrát vybírat.

Snímek byl v roce 1942 nominován na Oscara za nejlepší hudbu. Tu složil smolař Edward J. Kay (má na kontě těchto nominací celkem pět – ani jednu neproměnil v sošku).

 

Download: http://www.archive.org/details/KingOfTheZombies.

Hodnocení5
King of the Zombies lze doporučit všem, kteří mají slabost pro stará béčka, jejich křiklavě barevné plakáty a naivní hrůzu. Krátká stopáž však činí ze snímku stravitelné sousto i pro méně vyhraněného diváka.
50%

Sdílejte článek

  1. Solo 11 dubna 2012 v 19:27

    Mám rád staré černobílé béčkové filmy, ale takové jenž mají alespoň trochu šmrnc a dokáží něco nabídnout. Samotná atmosféra totiž patří k největším slabinám. Uspávající tempo příběhu nenabídne (až na závěr) žádnou pořádnou akci a i ty „zombie“ byly divné. Je mi jasné, že tohle není žádný čistokrevný zombie film, ale alespoň ti herci mohl předvést lepší výkony. Ani to tupé zírání do kamery jsem jim nevěřil. Ona by kombinace voodoo a hypnózy nebyla vůbec špatná, kdyby k tomu tvůrci přistoupili mnohem zodpovědněji…

    více zde: http://solo-solosworldofhorror.blogspot.com/2012/04/king-of-zombies-1941.html

Nový komentář