Kindred, The (1986)


Režie: Stephen Carpenter, Jeffrey Obrow
Rok výroby: 1986
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
David Allen Brooks … (John Hollins)
Rod Steiger … (Dr. Lloyd)
Amanda Pays … (Melissa Leftridge)
Talia Balsam … (Sharon Raymond)
Timothyh Gibbs … (Hart Phillips)
… a další

 

Když John slibuje své na smrtelné posteli ležící matce, že navštíví její dům, aby zničil její projekt, netuší, jakému nebezpečí tím sebe a svůj tým vystavil. Jednak má na oněch záznamech zájem šílený doktor, který se nezastaví před ničím, jednak se John tváří v tvář setkává doslova se zrůdným tajemstvím svého rodu.

Jaké to jest tajemství? To dochází divákovi již během první čtvrtiny filmu a řadí se co do námětu do kategorie mimořádně přehnaných až v rámci vědecko-fantastického žánru do odnože zvané značně racionálně uvažujícími jednoduše slátanina. Na druhé straně, právě to dělá z filmu ten pravý požitek pro milovníky slizkých monster hororů.

Vše se rozjíždí postupně. Nenásilný úvod dýchne jak přehnaně teatrálním dialogem, který má naznačit budoucí dění, tak také vizuální demonstrací zhmotnělé monstrozity, která je od první křičící oběti tím hlavním, na co se divák zřejmě zaměří. A má se nač těšit. Čím více slizu je ochoten akceptovat, čím atraktivnější jsou pro něho nenechavá chapadla sice mimicky statické, tělem však pohybově nadané a postaru stvořené obludné bytosti, je-li imunní vůči občasné přehnanosti, tím lépe pro něho.

Tempo zrychluje, atmosféra houstne a stává se dalším významným prvkem celého představení. Nádech filmu není rozhodně nesnesitelně dusivě temný, mrazivý, strašidelný až hanba a bůhví co ještě, ale nutno podotknout, že ze spousty podobných atmosférických kvalit obsahuje slušnou dávku. V mezích subžánru až proklatě vydatnou. Díl zásluhy nese pochopitelně hudba, jejímž autorem je tentokráte David Newman, pro něhož není problém se pohybovat v děsu, akci, ale i tklivém duchu.

Oba zásadní klady snímku se dokonale snoubí v závěru, jenž by s přimhouřeným okem mohl být označen za grandiózní.

Nedostatkem je tradičně částečné herectvo. Jeho slabosti vynikají ponejvíc ve staro-školském střídání záběrů typu oběť/nestvůra/oběť… Kindred naštěstí není případem naprosté herecké tragédie, drobné chyby nemají na pojetí celku větší vliv. Těch lepších herců, z nichž je samozřejmě nejlepší ústřední záporák, je většina.

 

Hodnocení6
Kindred je klasické béčko své doby a jako takové je pokleslou zábavnou podívanou, kterou snad nikdo nemůže brát vážně. Poněkud hloupější zápletku maskuje kvalitní a co do potenciálu téměř maximálně využité monstrum, které doprovází povedená atmosféra. Příznivci starých zlatých osmdesátých zhlédnutím tohoto kousku jistě neprohloupí a hodnocení si ještě krapet zvednou.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 3 května 2014 v 12:36

    O filmu jsem poprvé slyšel, když na něj byla napsána recenze zde na horror cz., sehnal si ho, ale jaksi jsem na něj pozapomněl. Není ani moc divu, protože The Kindred rozhodně nepatří mezi věhlasné osmdesátková scifi hororová béčka, přestože nejde vůbec o špatný film. Zápletka sice není nikterak originální (genetické pokusy, které se zvrtnou – to už tady několikrát bylo), nicméně po trošku pomalejším rozjezdu nám tvůrci nabídli docela slušnou atmosférickou jízdu, poctivé gumovité monstrum a škálu „bizarních“ situací. Po první třetině si mě děj získal zcela na svou stranu a já si tu hodinu a půl docela užil. Vše je tak asi jasné, že bylo velice důležité, jak si povede samotné monstrum (monstra) na kterém to celé vlastně stojí. A tady to taky nebylo vůbec špatné. „Anthony“ se činí jen co je pravda a přestože nejde o žádného krasavce, tak si pro nás připraví několik velice zajímavých chuťovek. Nejprve uvidíme jen jeho mrštná chapadla (viz pes či scéna ve voze), ale později se nám ukáže celý. Kromě něj je zde však ještě několik dalších monster, které svou chvilkovou účastí rovněž obohatí duši hororového fanouška. Ona proměna Amandy Pays, patří k vrcholu a labužníci jí určitě ocení. Velký problém však nastával ve chvílích, kdy mezi sebou vedli dialogy jednotlivé postavy. To už tak záživné nebylo.

Nový komentář