Kansen (2004)


Český název: Infekce
Režie: Masayuki Ochiai
Rok výroby: 2004
Délka: 93 min
Země: Japonsko

Hrají:
Michiko Hada… (Dr. Nakazono)
Moro Morooka … (Dr. Kishida)
Shirô Sano … (Kiyoshi Akai)
Sato … (Dr. Akiba)
Masanobu Takashima … (Dr. Uozumi)
…a další

 

Japonci jsou mistři v hororovém žánru a jejich filmy se těší velké popularitě u diváků. Je to hlavně díky jejich dynamičnosti, tajemnému náboji, který dokáže nabudit tu správnou atmosféru strachu a nejlepší je samotná jednoduchost efektů, ke kterým není zapotřebí mít velký balík peněz.

Děj
Doktoři Akiba a Uozumi pracují v malé nemocnici, která se ocitá na pokraji finanční krize. Stejně jako ostatní členové nemocničního personálu nedostali už dlouho zaplaceno za svou práci, proto jich už hodně odešlo a navíc nemocnice nemá dostatek léků a musí snižovat počet pacientů.

U jednoho z pacientů se objeví velké komplikace, oba doktoři společně s pár sestrami se ho pokouší přivést zpět k životu. Při masáži srdce mu jedna ze sester omylem píchne jiný druh léku, který je pro něj smrtelný. Následuje hádka zda to oznámit či ne a nakonec se rozhodnou celou věc ututlat. V tu chvíli dojede k nemocnici sanitka, která přiveze nového pacienta s příznaky zvláštního druhu infekce. Při bližším průzkumu jeho těla si doktoři všimnou, že infekce začíná rozkládat svalovou hmotu v těle. Objeví se i doktor Akai, který začne tak trochu Akibu s Uozumim vydírat. Všechno slyšel z vedlejší místnosti a nesouhlasí s ututláním smrti jednoho z pacientů. Jenže se jim to vymkne z rukou a infekce začne napadat členy personálu a ti jeden po druhém dělají divné věci, které končí i smrtí.

Dokáže doktor Akiba vyřešit tento zapeklitý problém dřív, než infekce a podivné chování zahubí všechno živé v této ponuré nemocniční budově nebo není všechno tak jak to na první pohled vypadá?

Hodnocení
Japonci nám opět nabídli pořádnou akci tentokrát z nemocničního prostředí. Tajemné, ponuré chodby chátrající nemocnice mají nabudit v divákovi pocit dusivé a strach nahánějící atmosféry. Opět dokázali, že dobré filmy se dají natočit i z levných prostředků.

Líbí se mi jakým způsobem rozvíjí jednotlivé postavy. Z velkého tvrďáka se nakonec stane posera nebo z plaché dívky největší hrdinka. Tady vidíme, že skoro všichni pacienti mají nějakou vadu a jen velmi málo je jich nemocných jen fyzicky. Co se týče lékařského personálu můžeme vidět změny chování u všech postav. Nejlepší jsou asi ty dvě sestřičky, z nichž se jedna učí píchat jehly do žíly a druhá si pochutná na skvělém mase.

Samotné ztvárnění přeměny nakažených lidí je zvláštní. Moc efektů na to nepotřebovali. Stačilo trochu zeleného hnusu a pěkná vrstva make- upu. Chvílemi mi některé scény připadaly sice jako z filmu Nenávist, ale originalita se nedá popřít.

Herecké výkony byly na různých úrovních. Zatímco pár jedincům jsem uvěřil skoro všechno, většina jich nepředvedlo nic světoborného. Byly to jen průměrné výkony a místy až trapné (viz. šílená pacientka mě už zhruba v půlce filmu nehorázně štvala).

Co se týče hudby nemůžu nic vytknout, protože byla příjemným zpestřením filmu a pěkně podbarvovala atmosféru.


Hodnocení6
Nic méně musím na závěr podotknout, že mě konec filmu lehce zklamal. Čekal jsem sice otevřený konec, ale trochu jsem se začal ztrácet v tom, co je realita a co skutečnost. Měl to být jistě záměr, ale pro diváka to bylo dost nepřehledné. Tenhle film patří určitě do lehčího průměru, a proto mu dávám...
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Eraserhead 28 prosince 2009 v 14:51

     Na to, že u japonských hororů občas nevím, která bije, trochu tápu v logičnosti a posloupnosti děje (mnohdy mi připomínají Lynchův styl roztřeseného a “maglajsovitého” vyprávění), a připadají mi trochu zmatené, jsem si už tak nějak zvykl a abych pravdu řekl, ani mi to nějak nevadí. Naopak, při druhém a dalším koukání člověk alespoň odhalí něco nového, co mu prve uniklo, slepí nějaké střípky skládačky. Infekce mě dostala hlavně tím, že ve mě vyvolala dost nepříjemné pocity (v tom dobrém slova smyslu), vtáhla mě do své husté, a ano, i strašidelné, atmosféry a při jejím sledování jsem se cítil dost nesvůj. A to jen tak každý film nedokáže. Má to nádech duchařiny, ale je to spíš dost psychárna. Samy od sebe se houpající houpačky a pomatená stařenka mě hodně dostávaly. Dlouho jsem Infekci odkládal a asi to byla chyba. Hodně dobrý zážitek.

  2. Ellham 8 listopadu 2008 v 00:08

    No,tak vzhledem k tomu,ze jsem si u tohohle snimku procitala letaky od Alberta…neni tohle zakazana reklama??? me teda Japonci zklamali…nadchli me vlastne jen jednou…a za to tech 30 procent…jsem zdravotni sestra a scena,kdy to tele provadi tah na branku…tedy na zilu,jsem si musela pustit dvakrat…to musite videt,to jste jeste nevideli…

Nový komentář