Jurassic World (2015)


Český název: Jurský svět
Režie: Colin Trevorrow
Rok výroby: 2015
Délka: 124 min
Země: USA / Čína

Hrají:
Chris Pratt…(Owen)
Bryce Dallas Howard…(Claire)
Ty Simpkins…(Gray)
Nick Robinson…(Zach)
Vincent D’Onofrio…(Hoskins)
Irrfan Khan…(Masrani)
…a další

 

Sourozenci Gray a Zach přijíždí na ostrov Isla Nublar, aby zde navštívili svou tetu Claire a užili si několika denní výlet v zábavním parku plném prehistorických živých exponátů. Jakožto manažerka parku je však pracovně vytížená a nemá čas se věnovat svým synovcům a proto jim zařídí dohled se všemi VIP výhodami. Každoročně totiž park navštíví milióny nadšených návštěvníků, kteří chtějí vidět stále nové druhy dinosaurů a na jejich volání samozřejmě slyší sponzoři a hlavně majitel Masrani, který pověřil vědce, aby stvořili opravdovou senzaci. Tou se má stát Indominus rex, geneticky modifikovaný dinosaurus, který vznikl kombinací DNA dravých dinosaurů a současných zvířat. Má se stát hlavním hitem sezóny, jenže s ním nastanou nečekané komplikace. Indominus rex je mnohem inteligentnější, než kterýkoliv prehistorický tvor, který se vědcům podařil stvořit před ním, podaří se mu uniknout a zábavní park se rázem promění v hotové peklo. Agresivní predátor oplývá schopnostmi, o kterých vědci neměli ani tušení a hodlá jich náležitě využít. Claire a zaměstnanci parku si uvědomí hrozbu, kterou představuje až příliš pozdě a rázem se ocitnou v ohrožení nejen oni, ale i všichni turisté na ostrově. Jejich jedinou nadějí se má stát expert na Velociraptory Owen, který již od samotného počátku varoval před nebezpečím, jenž se skrývá v tvorech, které již jednou příroda vyhubila. Claire ho přesvědčí, aby s ní začal spolupracovat a pomohl odvrátit možnou katastrofu, protože v přímém ohrožení se ocitnou oba její synovci, kteří zůstali bez pomoci uprostřed zábavního parku a musí bojovat o holý život se všemi nástrahami úplně sami.

Uběhlo dlouhých dvaadvacet let od doby, kdy Steven Spielberg natočil své veledílo Jurassic Park a já se při vstupu do kinosálu cítil úplně přesně, jako když jsem poprvé spatřil, co dokázal stvořit filmový John Hammond na jednom z kostarických ostrovů. Jelikož jsem velkým fandou všech dílů, bylo mé očekávání hodně velké a Colin Trevorrow jej dokázal v rámci svých možností naplnit nadmíru dobře. Už to sice nebylo tak okouzlující, jako když Dr. Alan Grant a ostatní poprvé uviděli překrásné dinosaury a dávno vyhynulé rostliny, ale milovníci podobně laděných dobrodružných filmů si určitě přijdou na své. Režisér (potažmo tým scénáristů) se ani nějak výrazně nesnažili trumfnout “nesmrtelného” Michaela Crichtona, (což by stejně ani nešlo), ale přece jenom se pokusili přinést několik nových prvků. Do jaké míry však bylo jejich snažení úspěšné?

Po příběhové stránce to nebyla nikterak excelentní jízda, přestože se zde dá nalézt spousta pozitivních věcí (ty se týkají spíš efektů). Budu teď trochu kritický, ale podle mého se tvůrci nechali v určitých pasážích až moc strhnout svou bujnou představivostí a místo strhující podívané, nám nabídli několik (ne)logických kopanců, hluchých míst a hlavně dle mého v určitých scénách byl 3D formát spíše obtíží, nežli přínosem. Jeho hlavní doménou bylo samozřejmě nádherně zpracované prostředí parku, jednotlivé druhy dinosaurů i nejrůznější vychytávky, ovšem jakmile se děj přesune do temných zákoutí, nastal velký problém. Tedy alespoň u mne, protože jsem v určitých scénách (hlavně tedy v souboji T-Rexe a Indominus rexe) ztrácel přehled, cože se odehrává na plátně přede mnou a ani později ve 2D formátu tomu nebylo jinak.

Střihač sice pracoval jako urvaný ze řetězů, ale nepřehlednost tím jen vzrůstala. Podobně jsem se cítil i ve chvíli, kdy se Velociraptoři obrátí proti Owenovi a jeho týmu. Naštěstí podobných momentů bylo jen poskromnu, takže jsem si zbytek filmu dokázal užít. Za obzvláště silné momenty považuju snahu tvůrců tentokrát nabídnout co možná největší škálu turistických atrakcí, jako byla volná projížďka mezi stády Triceratopsů, nebo krmení Mosasauruse. Trošku uhozenější už bylo cvičení Velociraptorů, dojemný konec rodinky Apatosaurusů, nebo následný nálet Pterosaurů. No a popravdě se mi ani moc nelíbil vzhled Indominuse. To jeho souboj s Ankylosaurem již byl jiný level.

Colin Trevorrow však zvládl svou úlohu obstojně a rozhodně se za svůj film stydět nemusí. Každý si v něm určitě najde své pro/proti, ale jako celek Jurassic World nedopadl vůbec zle a svým předchůdcům ostudu určitě neudělal. Jen bych chtěl scénáristům trochu vyčíst nepříliš velkou atraktivitu hlavních postav. Přece jenom jsme byli zvyklí na formáty typu Sam Neill nebo Jeff Goldblum. Vzhledem k patáliím, které ovšem před natočením čtvrtého dílu byly, však musíme vzít s povděkem i Chrise Pratta. Steven Spielberg uvažoval o natočení dalšího dílu ihned po uvedení trojky, ovšem dlouhou dobu se potýkal s odmítavým přístupem několika režisérů (ať už režiséra trojky Johnstona, či několika dalších). Několikrát se přepisoval scénář, měnilo se herecké obsazení (mluvilo se opět o Samu Neillovi i Jeffu Goldblumovi), až z toho nakonec sešlo úplně. Zvláště když v roce 2008 zemřeli Stan Winston a Michael Crichton. Teprve v roce 2013 Colin Trevorrow a Derek Connolly provedli finální úpravy svého návrhu hrubého scénáře a předložili jej studiu (mimochodem z něj vyškrtli druhého mutanta Stegoceratopse, aby se Indominus mohl stát dominantním tvorem tohoto filmu). Hudební doprovod a samotný soundtrack dostal tentokrát na starosti Michael Giacchino, který se do filmu rozhodl použít (začlenit) skladby svého předchůdce Johna Williamse, což se ukázalo býti velmi dobrým tahem nejen z nostalgického hlediska, ale zároveň i důkazem úcty k tomuto člověku.

 

Soundtrack: seznam skladeb

 1. Bury the Hatchling
 2. The Family That Strays Together
 3. Welcome to Jurassic World
 4. Does This Dino Make Jurassic Look Big
 5. Clearly His First Rodeo
 6. A Glorified Petting Zoo
 7. Owen You Nothing
 8. Indominus Wrecks
 9. Gyrosphere of Influence
 10. Pavane for a Dead Apatosaurus
 11. Fits and Jumpstarts
 12. The Dimorphodon Shuffle
 13. Love in the Time of Pterosauria
 14. Chasing the Dragons
 15. Raptor Your Heart Out
 16. Costa Rican Standoff
 17. The Teeth Degree
 18. Our Rex Is Bigger Than Yours
 19. Growl and Make Up
 20. Nine-To-Survival Job
 21. The Park Is Closed
 22. Jurassic World Suite
Hodnocení7
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

 1. Pas 28 července 2015 v 15:25

  Nevím , čím se mnozí kochají….
  Ach bože to byla zase volovina. No aspoň, že to bylo zadarmo. Původní Jurský park mám rád, ale tohle oživení značky po více než dvaceti letech za účelem totálního finančního vyždímání se moc nepovedlo. Od začátku mě to nebavilo. Když jsou dinosauři na scéně, tak se na to koukat dá, ale oni jsou bohužel na scéně jenom hodně málo. Po většinu filmu se řeší velmi křehký vztahy a spousta zbytečný vaty která mi byla úplně ukradená. Já se prostě nudil. Nemá to skoro žádnej tah na branku, gradace naprosto nulová, žádný napětí, žádný hlášky, nic. Jo a pokud by jste mi chtěli oponovat, že nemám pravdu a  dinosauři neslezou ve skutečnosti z plátna, tak já musím namítnout, že scény kdy se předvádí nadšeným divákům v Jurským parku ze kterýho se stal cirkus nepočítám, protože to bylo totálně uhozený a ti raptoři na povel to zabili úplně. Postavy všechny do jedný, tak sympatický, že jedinou rozumnou věcí která by se s nimi dala udělat je hodit je k Rexovi do výběhu. Fakt mi bylo u prdele jestli to někdo z  nich přežije. Takže akce a efekty celkem ok. Zbytek stojí za velký kulový

 2. Frenk 8 července 2015 v 19:50

  Jurassic Park realoaded. Nová verze Spielbergovi klasiky s podobným scénářem – ostatně originálu se tu ustavičně skládá pocta. Zřejmě lepší film než přepálená dvojka a rozhodně stavnatější než nijaká trojka. Navíc zde často pobíhá sexy Bryce Dallas Howard v těsném tričku…
  Ale přes 70 asi nejede vlak – je to pořád jen atrakce s řídkou atmosférou.

Nový komentář