Jian gui (2002)


Český název: Oko
Režie: Oxide Pang Chun, Danny Pang
Rok výroby: 2002
Délka: 99 min
Země: Hong Kong / Velká Británie / Thajsko / Singapur

Hrají:
Angelica Lee … (Wong Kar Mun)
Lawrence Chou … (Dr. Wah)
Chutcha Rujinanon … (Ling)
Yut Lai So … (Yingying)
Candy Lo … (Yee)
Yin Ping Ko … (Mun’s grandmother)
Pierre Png … (Dr. Eak)
Edmund Chen … (Dr. Lo)
…a další

 

Dvacetiletá Mun je od svých dvou let slepá, nicméně její nedávná operace očí dopadla dobře a tak konečně po dlouhých letech opět poznává krásy světa… a také jeho zlo. Její nově nabitý smyslový orgán totiž vidí i to, co ostatní nemohou. Setkává se z různými přízraky, může s nimi i komunikovat. Její pokoj se v noci barví celou paletou temných stínů, vidí nevysvětlitelné úkazy. Proč dostala takový zrak? Je to jen šálení jejího nového smyslu nebo byla předurčena něco v tomto světě vykonat?

Když jsem výše vyzdvihoval první polovinu filmu, tak jsem skutečně nepřeháněl. Režie těží z dokonale komponovaných scén, kde je vše promyšleno do detailu a proto se vám z perfektně načasovaných lekaček budou ježit chlupy po těle. To je přesně to, co jsem chtěl vidět. Nebudu zastírat, že jsem se po hodně dlouhé době u hororu skutečně bál a občas křečovitě svíral ovladač v horečné snaze ztišit zvuk, po kterém mi naskočila husí kůže (to je přesně to, co mi chybělo v Pokoji 1408). Divák je hozen do stejné vody, ve které plave ústřední hrdinka, zejména scéna z nemocniční chodby, kde Mun slyší nějakou stařenu, je perfektní a dotažená do děsivého konce (podobných scén je ve filmu ještě několik). S vizuální stránkou skvěle koresponduje i hudba.

Druhá polovina také není špatná, ale tempo v poslední třetině filmu trošku kleslo a v závěru jsem od filmu očekával něco jiného, než čeho jsem se dočkal. Ten konec není vůbec špatný, spíš to je pouze můj subjektivní pocit, ale prostě takový “nehororový,“ zato originální, dobře natočený, nicméně pro mne neatmosférický. To je ale asi jediné negativum, které jsem zaregistroval, protože Oku lze už jen těžko něco vytknout. Hlavně si, prosím vás, vždy pusťte originální zvukovou stopu, protože český dabing (většinou tolik vychvalovaný) je celkem mizerný a možná by vás mohl trošku okrást o jinak velmi dobrý filmový požitek.

Zhruba za několik dní má ve Spojených státech premiéru americký remake Oka z Jessicou Albou v hlavní roli, ale z toho, co jsem viděl z traileru to bude jen nudná předělávka (některé scény jsem spolehlivě poznal). Už mě tím amíci začínají trošku štvát. Pravé Oko je jen jedno. Je to Oko bratří Pangů, kteří jsou podepsáni i pod hororem Prokletí domu slunečnic. Nicméně jsem si vyhledal, že existuje i Oko 2 a Oko 3 (!), ale váhám si je pustit.

Hodnocení7
Děsivý, atmosférický horor, který vás alespoň v první půlce naprosto ohromí. V té druhé se už sice nebudete tolik bát, ale královsky uspokojivý pocit zůstane až do konce.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

16 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 24 června 2011 v 17:23

  Na asijské filmy jsem celkem zatížený. Patří mezi
  moje nejoblíbenější a je celkem jedno odkud pocházejí. Ne všechny mě však
  dokázali uspokojit natolik, abych se k nim musel častokrát vracet a OKO je
  bohužel jedním z nich. Patří sice mezi ty nadprůměrnější, ale samotná náplň
  filmu byla hodně nevyvážená. Vesměs většina těchto kousků má v sobě určité
  poselství a zde tomu nebylo jinak. Jenže vlažný začátek mě docela nudil a to
  docela dost. Přiznám se, že jsem u toho málem usnul. To by však byla škoda,
  jelikož bych přišel o docela zajímavé zvraty, jenž nám zde byli nabídnuty.
  Druhá polovina už byla o hodně lepší. Atmosféra i díky hudbě dokázala vytvořit
  ono napětí, které jsem tam doté doby postrádal. Ke konci filmu už všechno
  šlapalo jak mělo a přestože závěr nebyl zas až tak dokonalý, dám s klidným
  svědomím nadprůměrné hodnocení. 

 2. snenat3 19 ledna 2010 v 02:26

  Co sa tyka jednotky to som nevidel ale co sa tyka dvojky bol dobry horor dva krat som sa na smrt zlakol porazi aj s cinskymi maskami nakoniec som zistil ze som to videl no ale co uz, no co sa mi strasne nepacilo bolo ako ta dievcinka dvakrat skocila z nemocnice a dvakrat prezila samozrejme plus bejby to tiez prezilo tak sory ale to mi tam nesedelo inak horor bol dobry 70%

 3. Dawee 3 srpna 2008 v 10:18

   Solidní japonský snímek. Nebojím se mu dát 80% a možná i víc. Když si to srovnáte s tím debilním remakem, který vlastně nepřines nic nového a ještě pokazil co se dalo, tak je tohle velký hit. Plus “neuvěřitelný” výkon J. Alby mě přesvědčil o tom, že bych ju už do žádného jiného filmu nikdy neobsadil.

 4. Frenk 6 února 2008 v 20:52

   Mno, mě se zdá, že ke komunikaci došlo, např. ve scéně kdy rozmlouvá s tím malým chlapcem, který se jí ptá, jestli nemá na svém balkonu jeho disketu (nebo co to chtěl) a Munina matka slyší jejich rozhovor a koukne se kukátkem, ale nikoho druhého nevidí. Později Mun pochopí, že mluvila s mrtvým, protože ten chlapec vyskočil z okna.

 5. GANJAMAN 6 února 2008 v 20:23

   Já bych chtěl jen podotknout, že Mun se nesetkávala s různými
  přízraky, ale jen s duchy a ke komunikaci mezi nimi ani nedošlo –
  taková maličkost…ale
  jinak to byl skvělý film s tou správnou atmosférou, po které člověku
  běhá mráz po zádech. Nejlepší scéna byla s tím stařečkem, co měl díru v
  hlavě, nejdřív sem se tomu smál, ale pak jsem nemohl kvůli tomu usnout.. a u hodnocení bych se nebál dát i 80%

Nový komentář