Jian gui 10 (2005)


Český název: Oko 3
Režie: Oxide Pang Chun, Danny Pang
Rok výroby: 2005
Délka: 89 min
Země: Hong Kong / Thajsko

Hrají:
Bo-lin Chen … (Tak / Ted )
Yan Kam Ching … (Angry woman on the bus)
Ng Wing Chuen … (Newsstand owner)
Leung Cjun Fai … (Kid with a cap)
Yu Gu … (Gofei)
Tanyapan Jansiw … (Girl under possession)
Chan Yui Kei … (Breakdancer with a cap)
…a další

 

Oko 3 je další pokračování série Oko od bratří Pangů.(v originále Jian gui 10, že by bylo už deset dílů?). Jak tedy dopadl?

Setkáváme se s pěti mladými lidmi (bohužel jsem si vůbec nezapamatoval ta japonská jména), kteří si normálně užívají mládí. Když si jednou v noci povídají strašidelné povídky, jeden z nich vytáhne knihu o vyvolávání a vidění duchů. Napadne je, že nějakého vyvolají, ale jakmile s tím začnou, už nemůžou přestat. Na první pokus si vezmou tzv. “Ducha v láhvi”. Je to  klasika se spiritistickou tabulkou, snad to není třeba vysvětlovat. Nic zvláštního se ale neděje. Na podruhé zkusí klepat hůlkami na talířky a tím zavolají hladové duchy. To už nějakého ducha uvidí skoro všichni. Jednu holku štve, že žádného nevidí, tak zkusí další věc, a to vzít černou kočku do lesa a hrát na schovku. Bohužel se jeden duch uchytne na jednoho z party (jmenoval se Koffei, ale nevím vůbec jak se to píše). Když zjistí, že Koffei je pryč, začnou panikařit a utečou do jiného města. Poté zjistí, že knihkupec, který jim prodal tu knihu, na ně uvalil kletbu. A tak se vrací, aby kletbu zlomili a zachránili Koffeie, ale čeká je těžká a velmi nebezpečná cesta.

Tenhle film, myslím, dostal ze všech 3 dílů, co u nás vyšly, nejmenší hodnocení. S tím bohužel nemohu souhlasit. Dobře, jednička je nejlepší, je atmosférická a strašidelná, ale taková dvojka mě vůbec neuchvátila.

Ten způsob, který bratři Pangové zkoušejí, jako s tou knihou, mě celkem bavil. Na konci to bylo bohužel takové rozvleklé. Ale když se pokoušeli vyvolávat duchy, dostavil se ke mě takový menší strach, že jsem čekal, kde vybafne jaký duch a nakonec se nic prakticky nestalo. Pangové se rozhodli, že dají do duchařského filmu i prvky humoru. Ano, sice tu jsou, ale spíš mi přišlo, že tento film přešel v čistou komedii (konec, kdy jsou ve světě mrtvých a “omráčit” je mohou jen tak, že na ně dýchnou nebo si prdnou, mi přišel hodně humorný). Ale ten humor občas škodí.

Proti hercům nemám výhrady, když jsem vzal v potaz to, že to jsou amatéři, tak mi přišli celkem fajn. Občas se tam objeví něco jako “neherectví”, ale není to nic hrozného. Dále tu jsou rovněž efekty. Japonci si s nimi celkem vyhrají a jsou fajn. Tady celkem taky, jen nejsou tak vynalézavé a občas tam je ten efekt jako takový hodně vidět. Jinak vizualita duchů se mi líbila, jsou to takoví klasičtí duchové, které známe z mnoha japonských filmů.

Scénář měl na svědomí pro mě neznámý Mark Wu. Celkem si s ním vyhrál, ale nečekejte originalitu. Poměrně hloupé mi přišly některé hlášky. Také jsme jistě z předešlých dvou dílů Oka zvyklí na celkem dusivou atmosféru, tady se na ni Pangové vykašlali a je to hodně vidět. Upřímně jsem se lekl asi jen u 2 scén. Ale jinak mě tou atmosférou hodně naštvali.

Hodnocení5
Dávám filmu jen průměrnou známku, jelikož mi přišlo, že Pangové ztrácejí dech a už prakticky melou z posledního. Ale stejně je to pro mě lepší než Oko 2, u kterého jsem se ani jednou nelekl a jenom jsem se nudil.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 25 června 2011 v 11:53

  Tak v tomhle dalším pokračování už mleli
  Pangové vážně z posledního. Po dějové stránce se to nemůže ničím rovnat oběma
  předešlým dílům, protože tenhle díl s nimi kromě krátkých šotů nemá vůbec nic
  společného. Těch deset možností jak vidět duchy se však podařilo tvůrcům
  natočit alespoň z části dobře a některé vypadají solidně. Taneční souboj
  patří k tomu nejlepšímu. Jinak mě však herecké výkony moc nepřesvědčili.
  Jde o hodně průměrnou hororovou komedii, kterou od špatného hodnocení
  zachránilo jen několik světlejších (humorných) chvilek, jinak by se plácala v odpadních
  vodách. 

Nový komentář