Jaws 2 (1978)


Český název: Čelisti
Režie: Jeannot Szwarc
Rok výroby: 1978
Délka: 116 min
Země: USA

Hrají:
Roy Scheider … (Martin Brody)
Lorraine Gary … (Ellen Brody)
Murray Hamilton … (Mayor Larry Vaughn)
Joseph Mascolo … (Len Peterson)
Jeffrey Kramer … (Jeff Hendricks)
Collin Wilcox Paxton … (Dr. Lureen Elkins)
Ann Dusenberry … (Tina Wilcox)
Mark Gruner … (Michael ‘Mike’ Brody)
Barry Coe … (Tom Andrews)
…a další

 

Jeannot Szwarc. Že vám to jméno nic neříká, je zřejmě způsobeno tím, že se tomuto režisérovi nepodařilo odrazit svojí kariéru od filmu Jaws II , tak jako Stevenu Spielbergovi. Ono se není čemu divit, protože téma žralok ve vodě se opravdu netočí lehce a pokud nemáte opravdový talent jako pan Spielberg, je z toho většinou jen druhý a bezvýznamný díl. Proč vlastně, vždyť do hlavní role policisty Brodyho byl obsazen stejně charismatický Roy Scheider, tak jako v jedničce.

Děj se odehrává opět v malebném přímořském letovisku Amity a žralok má stejně ostré zuby jako před třemi lety. Nejspíš to prostě bude pohled kamery a vedení herců, protože v některých scénách působí žralok jako přefouknutá plovací vesta a jeho strojovost je příliš vidět. Možná opravdu nebylo na škodu, když se v jedničce stavěl žralok na zadní (mimochodem tahle věta je zoologický nesmysl) a místo záběrů na žraloka musel Steven Spielberg použít záběry žraločíma očima, což filmu dodalo na dynamice a přidalo mu na autentičnosti. Jeannot Szwarc nám nejspíše chtěl naservírovat žraloka v celé své kráse, ale bohužel v té době byly digitální efekty ještě v plenkách a animatronický model bude vždy jen animatronický model.

No nic, tolik povzdechy nad zpracováním sequelu a nyní se jen letmo podíváme na děj. Vlastně děj je totožný s dílem prvním s tím rozdílem, že se do žraločího hledáčku dostane skupinka dětských jachtařů, mezi nimiž jsou i děti policisty Brodyho, a to je opravdu velmi vysoká motivace k tomu, aby byl žralok zastaven. Ten si samozřejmě musí nejdříve pochutnat na pár nevinných turistech, než se strhne boj otce a nelítostného mořského zabijáka. Tohle se ovšem může stát pouze ve filmu, protože ve skutečnosti, by jste žralokovi museli šlápnout na kuří oko nebo mávat pod vodou vaší otevřenou tepnou, aby o vás projevil zájem. Pokud ovšem zájem projeví a vy budete mít tu smůlu, tak si buďte jistí, že už nikomu nebudete vyprávět o vašem setkání s pánem moře, žralokem bílým..

Hodnocení6
60%

Sdílejte článek

 1. Solo 30 října 2009 v 18:03

  Tak rozhodně je to slabší než jednička, ale zase se ještě udžela dvojka
  ve slabším nadprůměru, tedy co se žraločí tématiky týká. Brody
  neztratil nic ze svého kouzla a je jasným tahounem celého filmu. Žralok
  samotný je už o něco hůř zpracovaný a ani ten spálený ksicht mu
  nepomohl. I samotné útoky jsou už jen odvarem prvního dílu. hudba
  samosebou opět vévodila a hlavně i díky ní to má ještě úroveň. Tímhle
  dílem však JAWS měli skončit…

Nový komentář