Jaws (1975)


Český název: Čelisti
Režie: Steven Spielberg
Rok výroby: 1975
Délka: 124 min
Země: USA

Hrají:
Roy Scheider … (Martin Brody)
Robert Shaw … (Quint)
Richard Dreyfuss … (Matt Hooper)
Lorraine Gary … (Ellen Brody)
Murray Hamilton … (Larry Vaughn)
Carl Gottlieb … (Ben Meadows)
Chris Rebello … (Michael Brody)
Jay Mello … (Sean Brody)
…a další

 

Je tomu 32 let, co tento žralok vplul na plátna kin a přesto neztratil ani špetku ze své děsivé atmosféry. Stevenu Spielbergovi bylo v době dokončení tohoto filmu pouhých 28 let a možná ani netušil, že si tímto filmem otevírá dveře k absolutní tvůrčí svobodě. Ještě že se tak stalo, protože nás od té doby tento americký režisér poctil tolika skvělými filmy, že se mu v branži vyrovná opravdu málo kdo.

Dalším dokonalým kouskem z tohoto filmu je hudba Johna Williamse. Když poprvé pustil hudbu k filmu Spielbergovi, ten si myslel, že si z něj snad dělá srandu, ale mnohem později musel přiznat, že je to právě hudba, která perfektně dotváří atmosféru filmu. Dalším skvělým momentem z natáčení je samotný žralok. Mechanická hračka, která byla spíše v opravně nežli před kamerou a Bruce – jak ho Spielberg pojmenoval podle svého právníka – vlastně zlobil po celou dobu natáčení. I pro to se režisér raději rozhodl, že místo záběrů na žraloka použije záběry jako by žraločíma očima, což se ve výsledku ukázalo jako skvělý tah.

Městečko Amity je rekreační oblast, která velmi profituje z turistů. Když se na pobřeží začnou objevovat znetvoření turisté očividně pokousaní obrovským žralokem, je šerif Brody jediným, koho to znepokojuje. Zastupitelé nechtějí ani slyšet o uzavření pláží a následnému odlivu turistů a tím pádem i financí. Bohužel obrovský žralok má nekonečný apetit a zastupitelům stejně nezbude nic jiného, než najmout zkušeného lovce a začít žraloka lovit, což se stejně neobejde bez obětí na životech.

Hodnocení9
Panem režisérem mistrně natočený film, který připoutával a ještě dlouho bude připoutávat miliony diváků, kterým po pár taktech filmové muziky naskočí husí kůže, kterou rozhodně nespláchne ani osvěžující koupel v mořském příboji..
90%

Sdílejte článek

 1. Solo 30 října 2009 v 17:58

  Souhlasím s váma. Pro mě je tento film rovněž legenda a jeden z
  nejlepších, ne-li nejlepší film se žralokem jaký jsem kdy viděl.
  Herecké výkony jsou naprosto dokonalé, trošku slabší efekty ovšem beru
  na milost, protože v následovnících JAWS je to ještě mnohem horší.
  Skvělý scénář, napínavý děj, výborné herecké výkony a famózní hudební
  doprovod si prostě to kilo zaslouží…

Nový komentář