Jason Lives: Friday the 13th Part VI (1986)


Český název: Pátek třináctého 6: Jason žije
Režie: Tom McLoughlin
Rok výroby: 1986
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Thom Mathews … (Tommy Jarvis)
Jennifer Cooke … (Megan Garris)
David Kagen … (Sheriff Michael Garris)
Kerry Noonan … (Paula)
Renée Jones … (Sissy Baker)
Tom Fridley … (Cort)
C.J. Graham … (Jason Voorhees)
…a další

 

Skutečně žije?

Vzhledem k tomu, že úvodní zápletka má co dočinění s událostmi předchozími, jistě nezaškodí jejich stručná rekapitulace. Notorické pátkaře upozorňuji, že se nedozví nic nového a pro ty, kteří neměli tu čest spatřit předchozí epizody pro jistotu ohlašuji *SPOILER* Poté, co Jason zaujal pozici své šílené matky a likvidoval napříč třemi epizodami vše, co jen prošlo okolo jezera Crystal Lake, se setkal se svým úhlavním nepřítelem Tommy Jarvisem, jež ho “definitivně” zprovodil ze světa (část 4). Jasonova smrt se zdála být opravdu definitivní po odhalení skutečného vraha v následující epizodě. Nebyl to Jason, kdo se vrátil pro Tommyho, ale zhrzený saniťák, který se rozhodl využít Jasonovu image pro dosažení vlastní pomsty. *SPOILER*

Ve světle těchto událostí se tak nezdá být Tommyho jednání na začátku epizody s pořadovým číslem 6 příliš logické. Tommy se totiž opět vrací k nechvalně proslulému Krvavému táboru, aby nalezl Jasonův hrob a přesvědčil se, že krvelačný milovník sportovních potřeb je už jen špatnou vzpomínkou. Sám název filmu ale napovídá, že Tommy nebude se svým zjištěním tak docela spokojen. Sir Voorhees se po krátké odmlce vrací na scénu s gracií agenta s povolením zabíjet…

Jmenuji se Voorhees… Jason Voorhees.

Byť Jason za celou svou kariéru nepromluvil jediné slovo, nelze mu upřít určité charizma. Navzdory tomu, že tento potenciál nebývá vždy využit v plné výši, tentokráte mistr přichází na scénu za doprovodu oslavné famfáry, jíž jsou mu typicky vysoké tóny vylouděné mučením křehkých dřevěných těl smyčcových nástrojů. Ohňostroj vypuká v hlavě fanouška ve chvíli, kdy Jason na svůj červy prožraný obličej nasazuje hokejovou masku. Památný moment vkusně dokresluje parodická úvodní vznělka střílící si z poněkud proslulejšího agenta jejího veličenstva – Jamese Bonda. Zamyslíme-li se nad tím, nejsou si ti dva zas tak nepodobní – oba dva dostali povolení zabíjet od ženy.

Majestátně humorný úvod lze pochopit jako předznamenání toho, že tento Pátek bude jiný než ostatní. Bude se sice ubírat stejným směrem jako jeho předchůdci, avšak volí k tomu nepříliš tradiční trasu. Nově přibylým aspektem je osobitá, rovněž přiměřená porce černého humoru. Jasona bude navíc oproti předešlé epizodě opravdu hodně. Bude vtipný, elegantní a nemilosrdný. Přesně takový, jakého si ho přejeme.

V roli jeho protihráče se objevuje Thom Mathews – herec, který zazářil v kultovním snímku The Return of The Living Dead, kde dokázal, že právě takto laděné snímky skutečně umí. Na postech jeho sekundantů sice nenalezneme žádné výraznější jméno, rovněž ani nikoho, kdo by měl být za svůj výkon veřejně pranýřován. Rozhodně ne v kontextu tohoto filmu, kde lze jen stěží očekávat nadprůměrná herecká vystoupení.

Je zpět! Ten muž za maskou! A je vymknut kontrole!

Po stránce hudební jde o Pátek se vším všudy. Tím se pokouším naznačit, že ani zde nebude divák ochuzen o typicky vysoké tóny smyčcových nástrojů, jež nabývají na síle při obzláště dramatických situacích. Byť naléhavost těchto tónů už není tak intenzivní, jak tomu bylo za starých časů. Tradiční hudba je doplněna o několik vkusně zvolených dobových rockových skladeb, jejíchž autorem je samotný Alice Cooper, který se ukázal být pro film velice znatelným přínosem. Alice rovněž stojí za naprosto geniálním songem “He’s Back!”, který zazní při závěrečných titulcích, jenž z tohoto důvodu doporučuji určitě zhlédnout, respektive vyslechnout.

Nahotinky a gore

K filmům, které mapují životní osudy masových vrahů, neodmyslitelně patří otevřené scény násilných vražd. V případě serie Pátek třináctého jsme si zvykli navíc tu a tam zhlédnout odhalené dámské poprsí. V případě prvně zmiňovaného šestá epizoda lehce pokulhává za ostatními. Na otevřeně odhalené půvaby hrdinek příběhu zapoměňte raději rovnou. Je to krapet k vzteku, připustíme-li si, že herecká partnerka Thoma Mathewse je po čertech sympatická. Nenasytný divák se tak musí spokojit pouze s dlouhým a opakovaným záběrem na její klín, avšak zahalený v džínsách. Alespoň doufejme, že je skutečně její.

I když děj je od počátku slušně rozjetý a film skutečně baví, zhruba někde v úvodu druhé třetiny se začne cosi zadrhávat. I špičkový motor nakonec nedojede do cíle, pokud nebudete dbát na to, aby měl k dispozici stále kvalitní olej. Pátek třináctého 6 sice nezůstane trčet před cílovou rovinkou, ale pár metrů před ní už zkrátka nepůjde tak slušně za plynem, jako tomu bylo při startu. Právě zde si uvědomíte, že sledujete pořád tutéž dějovou koncepci a ani několik nově přidaných aspektů na tom nic nemění.

Hodnocení6
Jason Lives: Friday the 13th Part VI je velice originálním počinem na poli béčkového slasheru, kde obzvláště zapůsobí netradiční humor, inovovaný soundtrack, výkon Thoma Mathwese a fakt, že si zde Jasona oproti předešlé epizodě skutečně užijete. Celková dějová koncepce se však nemění a tudíž hrozí, že se po nasycení nově přidanými ingrediencemi začnete nudit. Vezmeme-li však v podtaz, že se jedná o šesté pokračování kultovní hororové serie, je celkové vyznění stále velice dobré. Rozhodně ne každá konkurenční serie se narozdíl od Pátku třináctého může epizodou s tímto pořadovým číslem chlubit.
60%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Solo 1 května 2018 v 19:54

    Po nepříliš působivé a hlavně dosti odlišné pětce přichází nejen další změna na režisérskému postu, ale i přístup ke dvěma nejhlavnějším postavám celé série – Jason – Tommy. Oba dva zde hrají mnohem důležitější roli, než tomu bylo právě u předchozího dílu a to se samozřejmě projevilo i na divácké přízni. Té se šestce dostalo vcelku v hojné míře, hlavně tedy v době svého vzniku. Mnozí ji v kvalitě i atmosféře přirovnávali k prvním dílům, s čímž musím souhlasit, no a někteří ji dokonce označují za nejlepší díl celé série – s tím už zas až tolik nesouhlasím. Nicméně i v tomto případě jsem se dočkal docela působivé podívané. Hnijící Jason vypadal super a byl opět ve skvělé formě. Ani po takové době nezapomněl na své zabijácké koutky a výkřiky bolesti a vůně krve z něj během několika minut udělaly opět tu mašinu na zabíjení, díky čemuž si jej tolik lidí oblíbilo. Kreativita ho neupustila ani tentokrát, no a přestože ze všeho nejraději zabijí mačetou, tak i tentokrát neopovrhl použít k mordování cokoliv, co bylo zrovna po ruce. Obětí tu bylo taky požehnaně, jen mi nešlo moc pod fousy, proč nechal bez povšimnutí tolik děcek. Mohla být ještě větší zábava. Samozřejmě nechybělo ani několik situací, které okořenil černý humor nebo prostě jen momenty, jímž se divák spíše zasmál, než aby ho nějak vystrašili. Viz scénka s dvojicí v karavanu, nebo zabití hrobníka. Samotná atmosféra ale tímto přístupem nikterak neutrpěla. V některých pasážích nechyběla špetka napětí a i některé vraždy byly docela kreativní a v té době ještě tolik okoukané. Nicméně tentokrát se jim opravdu povedl hlavně samotný závěr. Jason vs. vrtule – co víc si mohl divák přát. A tentokrát mi ani nechyběla absence nahoty. Což je možná škoda, protože Jennifer Cooke byla pěkná holka, ale tak dalo se to přežít i bez „koziček“. Šestku tak samozřejmě opět ocením lehce nadprůměrným hodnocením, protože já se u ní bavil od začátku až do konce. 70%

  2. ZuB103 22 května 2009 v 13:42

     Tak zrovna sem se na něj dodíval a je to tak fakt je to asi nejlepší pátek, nechybí tomu akce, napětí, atmosféra by se dala krájet a konečně přibyli i nějaký novinky v podobě hůmoru, nadupaných kár a naleštěných bouchaček. Vražd v tomto díle je požehnaně a jsou i dokonce docela originální. Závěrem všem doporučuji skouknout tento díl ale doporučil bych si sehnat všechny předchozí aby bylo možné porovnání.

    PS: Jason žije

Nový komentář