It’s Alive! (1974)


Český název: Ono žije
Režie: Larry Cohen
Rok výroby: 1974
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
John P. Ryan … (Frank)
James Dixon … (Chris)
Andrew Duggan … (detektiv)
… a další

 

Ať již je to cokoliv, je to naživu, je to zlovolný popravčí, kat s tváří novorozence. Radost Daviese a jeho ženy (Sharon Farrellová) nad novým přírustkem v rodině se rychle přeměňuje v hrůznou noční můru, která zachvacuje nejenom je, ale brzy i celé Los Angeles: podivný humanoid vyzbrojený ostrými zuby a drápy totiž uniká přímo z porodního sálu, aby naplnil své poslání, k němuž ho předurčuje vrozený instinkt : vraždění.
Film jsem poprvé viděl když jsem měl asi 5-6 let. Pamatuji si, že tenkrát jsem se opravdu bál. Nedávno jsem na film narazil v TESCU (za 139 Kč). Hned poté, jak jsem zjistil, že horor je z roku 1974, tak jsem si řekl, že by to nemuselo být tak špatné, vždyť v tomto období se pravděpodobně natáčeli nejlepší hororové snímky. Zapnul jsem DVD a můžu říct, že příběh jsem hltal od začátku do konce.

Už na první pohled je vidět, že samotný námět je neokoukatelný. No řekněte, viděli jste nějaký horor o vraždícím miminu? Originalita doslova plave tímto snímkem, o to více mě film připoutal a nenechal mne odejít od gauče ani na chvilku. Už jen díky výbornému hudebnímu doprovodu (díky Bernarde Herrmane), která vykresluje atmosféru do poslední tečky. I co se týče psychologické stránky filmu, jedná se o maximální kvalitu. Pár scének vám totiž během chvíle znechutí pohled na dítě a jeho pláč. Na místo dojemných scének přichází pachuť. I kvalita efektů je slibná, tedy alespoň na dobu vytvoření. Efektům samozřejmě hodně ulehčují práci výborné herecké výkony všech účinkujících.

Něco ale vytknout musím a to je závěr, který nám zůstává moc otevřený. Já nic proti otevřeným koncům nemám, ale ta nejdůležitější otázka, a to je ta, jak bylo dítě vytvořeno, totiž nebyla zodpovězena. Rozhodně ale i přes nepovedený konec se jedná o další horor z 80. let, které snad ani nemohou zklamat. No, porovnejte tohle a ty dnešní braky se směšně hrajícími teenagery?

Hodnocení6
"Ono žije" je opravdu kvalitní horor, u kterého jsem cítil strach, napětí a to jsem už dlouho neřekl. Já opravdu nelituji, že jsem si film koupil a určitě si někdy na něj udělám čas znovu. Za mě 90%, tento snímek doporučuji obzvláště milovníkům critters.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 4 srpna 2012 v 19:10

    První Cohenův hororový zářez na mě sice moc velký dojem neudělal, především co se kvality týče, ale uznávám, že ve své době přišel s docela zajímavým námětem (scénářem), který ještě nebyl nikterak okoukaný. K jeho smůle si s tím však chtělo trochu více pohrát. Dějová nevyváženost mně totiž ubíjela mnohem více, než fakt, že mutant/dítě není po celou dobu téměř vůbec vidět. Určitě by si zasloužilo mnohem více prostoru, než se mu dostalo. Ono těch několik záběrů v problikávajícím světle moc nevystraší. Přiznám se, že jsem se místy nehorázně nudil a došlo to až tak daleko, že jsem to dvakrát málem zalomil a musel si některé pasáže pouštět znovu. Atmosféra sice místy skutečně nabírala na obrátkách, jenže intenzita napětí byla velmi skromná. Pořádných vražedných scén se tu za celou dobu nedočkáme, jen několika náznaků, ale většinou se kamera přenesla namísto až po akci, takže diváci mají možnost vidět už jen naaranžovaná těla (max 50%)…(více na) http://solo-solosworldofhorror.blogspot.cz/2012/08/its-alive-1974.html

Nový komentář