It Follows (2014)


Český název: Neutečeš
Režie: David Robert Mitchell
Rok výroby: 2014
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají:
Maika Monroe … (Jay Height)
Olivia Luccardi … (Yara)
Keir Gilchrist … (Paul)
Lili Sepe … (Kelly Height)
Jake Weary … (Hugh/Jeff)
Daniel Zovatto … (Greg Hannigan)
… a další

 

Mladá dívka Jay se těší na rande s pohledným Hughem. Její nový objev ji pozval do kina, ale po chvíli se začne chovat divně a následně na ni doléhá, aby oba odešli. Romantický večer se tak nakonec odehraje na zadním sedadle jeho auta. Po sexu je však Jay omámena, a když se probudí, je připoutána k invalidnímu vozíku. Hugh se jí omlouvá a snaží se vysvětlit, že díky tomu se mu podařilo ze sebe sejmout hrůzné prokletí. Tím však vystavil v nebezpečí její život, protože přízraky nyní budou usilovat právě o něj. Jediná šance, jak se kletby zbavit, je se vyspat s někým jiným dřív, než vás přízrak dostihne a dotkne se vás.

Ještě před samotnou premiérou filmu jsem okolo něj slyšel samé pozitivní ohlasy a poté, co jej několik mých přátel i známých na CSFD hodnotilo velmi vysoko i silné slova chvály. Nechal jsem It Follows lehce dozrát a pustil si jej s menším časovým odstupem. Mezitím procentuální čísla lehce klesla a já se popravdě ani nedivím. David Robert Mitchell se s hororovým tématem popral sice statečně a snažil se přijít s neokoukanou zápletkou, ale po docela slibném rozjezdu se v tom bazénu stejně jako hlavní hrdinka začal plácat taky. Vůbec by mi nevadil menší rozpočet ani nepříliš známí herci, jenže ke konci filmu tomu začal dost docházet dech a navíc se tu objevilo i několik (ne)logických kopanců.

Ono přenášení kletby pohlavním stykem zprvu nevypadalo jako nejhorší nápad (jak víme, dá se jím přenášet ledasjaká choroba) a po atmosférické stránce taky všechno šlapalo pěkně jako na drátkách, ovšem našel bych zde několik výtek. Pomalý přízrak, který na sebe dokáže vzít různou podobu, už tu sice byl, nicméně Mitchell nechtěl tlačit moc na pilu a zvolil pozvolné psychologické hrátky, na které divák rád přistoupí. Ku pomoci rád přispěchal i vhodně zvolený hudební doprovod, ovšem k úplnému uspokojení mi tu chybělo více napětí a brutálnější scény, jejichž absenci sice někteří přivítali s povděkem, já však nikoliv.

Hodnocení6
Přece jenom jsem očekával větší počet lekacích scén, děsivých útoků samotného přízraku (který si asi vystačí s taháním za vlasy) a hlavně když už se tu dočkáme nějakého mordu, tak bych si přál vidět něco navíc, naaranžované tělo oběti (po střihu) v nepřirozené poloze mi vážně dnes již strach nenažene.
60%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. spilla 14 června 2015 v 23:44

    Nebylo to tak špatné…líbilo se mi, že tvůrci hned nevystrčili všechny esa z rukávu a že nám vše nabízeli postupně. S nápadem si ale tvůrci pohráli a i menší počet mordů nebylo na škodu. Zaujalo mě, jak v jedné scéně poodkryli jedno řešení…ale ve finále nezistíme…jestli bylo skutečně naplněno a ta nejistota mě provázela až do konce. Ono celkově to odkrýváním řešení bylo perfektní a díky tomu se mohla rozvíjet i psychologická stránka filmu….která u duchařin není moc obvyklá. Některé záběry byly opravdu povedené. Vyšší hodnocení než lehký nadprůměr…boužel dát nemůžu. Přece jenom tam byly pasáže…u kterých se mi zavírali oči a připadalo mi to celkově takové nedotažené. Je to opravdu taková jednohubka. 🙂

  2. Isaac 2 června 2015 v 19:52

    Atmosférická lahůdka. Taková dobrá hororová jednohubka, která naštěstí nestaví (jako jiné laciné horory) na lekačkách, ale na tichém plížícím se děsu. Plusové body za originální nápad, který nepotěší, ale rozhodně nenaštve. K dokonalosti chybělo ale docela hodně. Jak je začátek filmu zajímavý, tím se postupně vleče jako to zatracené prokletí. Dobrý hudební doprovod to zachraňuje. Za mě 65 % T-UP

Nový komentář