It Comes at Night (2017)


Český název: Přicházejí v noci
Scénář a režie: Trey Edwards Shults
Rok výroby: 2017
Délka: 91 min
Země: USA

Hrají:
Joel Edgerton … (Paul)
Christopher Abbott … (Will)
Carmen Ejogo … (Sarah)
Riley Keough … (Kim)
Kelvin Harrison Jr. … (Travis)
Griffin Robert Faulkner … (Andrew)
David Pendleton … (Bud)
… a další

 

It Comes at Night je další z řady snímků, v nichž propukne neznámá pandemie a zredukuje tím lidstvo. Paul, jeho žena a syn žijí v izolovaném stavení hluboko v lesích a jejich životy závisí na dodržování přísných pravidel. Nikde ale není úplně bezpečno. Rodina se sotva vzpamatovala ze ztráty svého dědy, když v tom se jednou v noci do domu vloupá cizinec. Infikovaný není, ale potřebuje pomoc pro svoji ženu a dítě. Budou vzájemné vztahy obou rodin k prospěchu přežití, nebo zvítězí paranoia a pud sebezáchovy?

Přiznám se, že filmů s podobnou zápletkou jsem v poslední době viděl opravdu dost, proto mě It Comes at Night příliš nelákalo. Tušil jsem, že půjde o komorní záležitost s jedním statkem v lesích a to víte, zavděčit se na poli minimalismu je pro diváka rozežraného mainstreamem i tuhými žánrovkami nesnadný úkol.

Snímek se může pochlubit pevnými hereckými výkony a propracovanější psychologií postav. Všudypřítomná deprese vyplívající z izolace a osamění nám vykresluje tuhý život nenakažených. A jak čas plyne, hranice mezi lidskostí a touhou přežít sklouzávají až do krvavých mezí. Potud tedy dobře.

Upřímně mě ale poměrně nudily fádní noční můry dospívajícího mládence a třeba scéna s navrátivším se psem, která měla být dalším emocionálním vrcholem, je vyřešena prapodivně. Sice nemám potřebu It Comes at Night nějak shazovat, ale ani jsem v něm nenašel nic, pro co bych ho měl doporučit.

Hodnocení6
Tak kdo nebo co přichází v noci? Jen další nákaza, která je technicky v pořádku, ovšem nějak výrazně nevybočuje z řady podobných.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář