It: Chapter Two (2019)


Český název: To Kapitola 2
Režie: Andy Muschietti
Rok výroby: 2019
Délka: 165 min
Země: USA

Hrají:
James McAvoy … (Bill Denbrough)
Jessica Chastain … (Beverly Marsh)
Bill Hader … (Richie Tozier)
Isaiah Mustafa … (Mike Hanlon)
Jay Ryan … (Ben Hanscom)
James Ransone … (Eddie Kasbrak)
Andy Bean … (Stenley Uris)
Bill Skarsgård … (Pennywise / It)
… a další

 

Přiznejme si jednu věc, když To kapitola 1. vstoupila do kin, očekával jsem průměrný film, který se nevyrovná knize. Však má averze proti TV verzi z roku 1990 je všeobecně známá. Ovšem o to větší překvapení bylo, když jsem dostal fungující příběh, který se v mnohém samotné knize vyrovnal.

Tentokrát jsem již neočekával průměr, nebo nedej Pennywise, průser. Očekával jsem kvalitní příběh, drama s prvky hororu, podobně, jak je tomu v knize. Svým způsobem tedy druhá část To to měla nyní složitější, neb lidé již nebudou porovnávat jen s knihou, ale i se samotnou první částí filmu, jež byla dle mého výborná.

Původní TV film z roku 1990 u druhé části tvrdě narazil, kdy vcelku kvalitní dětskou sekvenci totálně zruinovala dospělá verze klubu Smolařů plná ochotníků, kteří silně zaostávali za o generaci mladšími představiteli. Silně se navíc projevilo podfinancování projektu, takže efekty byly spíše k smíchu než k strachu. Nové zpracování To je na tom po této stránce daleko lépe. Však pojďme se mu věnovat podrobněji.

Pokud jste už předem sjeli na procentuální hodnocení, víte, že u mě druhá kapitola nedopadla zle. Dokonce si troufnu tvrdit, že je o něco lepším hororem než předchozí část. Ovšem je i lepším filmem?

To jsem nikdy nebral jako hororový příběh. Šlo o dramatický příběh typu Stůj při mně s nadpřirozenými prvky. Jedna jeho část byla o dětství, naivitě, krutostech, které reálný svět vnáší do této naivity, a že kolikrát je sama realita děsivější (otec Beverly, přehnaně starostlivá matka, Henry Bowers a jeho spolek) než samotné nadpřirozeno zastoupené Pennywisem. Toto se jedničce dařilo prodat. Příběh byl jednolitý, čistě dětský. Sledovali jsme, jak se děti v těžké době spojí a vzájemně si pomohou, protože pochopí, že spolu mají moc měnit své životy a chránit se. K podobnému závěru musí nyní dospět znovu, ale jako dospělí. Přičemž je možné najít v dospělosti tu dětskou naivitu, která utvořila klub Smolařů? Nebo je vše ztraceno a tým se rozpadne? Jedno z důležitých témat pokračování.

Na druhé kapitole To je znát obří rozpočet. Vše na něm vypadá velkolepěji, efekty jsou hyperrealistické se vším pozitivním i negativním, co to nese. Nejvíce to odnáší samotný Pennywise v podání excelentního Billa Skarsgåra, kterého si tu užijete více jako nějaké monstrum, ale méně jako klauna Pennywise. Scény, kde se ve svém hereckém já ukazuje a dokonce má i nějakou tu repliku, patří k vrcholu filmu. Bohužel, není jich tolik.

Přesto ale děsivost příběhu značně vzrostla. Natolik, že si Andy Muschietti mohl dovolit různé odkazy na hororové klasiky typu Věc či Osvícení. Zachovala se i komediální stránka. Tentokrát výborně podávanou skrze skoro až oscarový výkon Billa Hadera v podání Richiho Toziera. Dokonce došlo i k excelentnímu propojení komedie a hororu u scény s pejskem, snad nejlepší scény z celého filmu. Tyto dvě protiváhy jsou zde krásně vyváženy a dotváří dobré koření pro celou stopáž.

Bohužel ale celek má skoro tři hodiny. To samo o sobě není negativum, dobrý film si udrží pozornost, i kdyby měl hodiny čtyři. Avšak To 2 rytmem vázne. Samozřejmě zkusím bez spoileru odhalit proč.

Celý příběh je protkán různými návraty zpět do dětství. V podstatě se celá dvojka snaží jít stylem knižního vyprávění. S tím rozdílem, že dominantnější je teď dospělá část. Samo o sobě by to fungovalo, kdybychom tu již neměli jedničku a v ní celou dětskou kapitolu. Teď tedy dětské odbočky působí navíc, děj nikam neposunují, pouze se díváme na několik sekvencí z dětství, v nichž zjišťujeme, že klub Smolařů vídal Pennywise vícekrát, než nám bylo v prvním díle ukázáno. V podstatě tak nabourává synchronnost první kapitoly, protože řadu těchto děsivých scén si s ní nepropojíte.

Dalším negativem je zapojení postavy Henryho Bowerse. Tomu se už v první kapitole dostalo prachbídného slabého prostoru, a o to více působí přebytečně v pokračování. Jeho scény mohly být klidně vyškrtnuty.

Nejvíce zla přesto podle mě napáchalo, že si tvůrci nevybrali jednu konkrétní hlavní postavu, podobně jako tomu bylo u jedničky, kde jím byl Bill. Nyní tu máme skutečně šestici charakterů, které mají stejné množství stopáže, navíc se dělí o prostor se svým dětským já. Není tedy čas, aby vám nějaká postava přirostla k srdci. Strašení Pennywise tak nemá ten emocionální účinek, jaký by měl mít, a tudíž ani dojemné scény tentokrát nevyvolají dojetí.

To je asi nejdůležitější poznatek, který v této recenzi mám.

Jako milovník knihy si dovolím ještě připsat odstavec k samotnému závěru (bez spoileru). Měl jsem obavy, že celé soupeření s Pennywisem bude ve výsledku pěstním soubojem. Kdyby to tak bylo, byla by to ignorace první kapitoly, kde si děti uvědomili, že stačí věřit, aby To porazili. A značná část tohoto filmu s touto informací operuje. Máme jako dospělí stále tu dětskou moc v podobě víry? Víry, která To krmí, protože se bojíme jednoduchých věcí, ale též dokáže stejně dobře Pennywise zraňovat? Strategie nože s oboustranným ostřím je tak zde dobře využitá, a je myslím vhodné ji zde ocenit.

Tak to bychom měli pozitiva i negativa vedle sebe. Co myslíte? Dají dohromady dobrý film?

To kapitola 2 je kvalitní horor s vtipnými momenty. Má silné charaktery (dětské i dospělé), excelentní počítačové efekty a výborného ikonického záporáka, který se zapíše do hororové historie jako Jason Voorhees, Freddy Krueger či Vetřelec. Bohužel jeho slabou stránkou je absence jedné konkrétní hlavní postavy a značná roztříštěnost v množství charakterů i času (minulost, současnost). Přesto ale zvedám palec nahoru. Pokračování To sice nedosahuje kvalit jedničky, ale i tak je dost dobré na to, abych mu udělil výsledných 70 %. Chuť ho vidět znovu přetrvává a já věřím (stejně jako postavy ve filmu), že ve mně bude tento příběh zrát dál. A pokud vyjde nějaký sestřih obou kapitol vyprávěný jako kniha, určitě rád tomu šanci opět dám. Takže jen na to běžte do kina, přátelé. Větší a dražší horor tu totiž dlouho nebude.

P.S.: Ve filmu si můžete povšimnout i malé epizodní role autora knihy Stephena Kinga, který se do tohoto filmového To zamiloval natolik, že pro něj napsal i speciální scénu, kterou si ani v knize nepřečtete.

Pročtěte si:
recenzi To Kapitola 1. (2017)
recenzi na knihu To od Stephena Kinga
článek k hororové postavě Pennywise
recenzi na TV verzi To (1990)

70%7
Jedna z těch lepších Kingových adaptací, která má tu smůlu, že zůstává ve stínu předchozí kapitoly. Mnoho postav, žádná hlavní. Zbytečné scény. Též ale naplno využitý rozpočet, excelentní záporák, stejně kvalitní Bill Hader a kupa hororových scén, které lahodí oku i uchu hororového fanouška, okořeněný humorem, který celku prospívá, ale nepřehlušuje. To Kapitola 2 je prostě dobrým filmem, ale už ne (jako u jedničky) výborným.
70%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

Nový komentář