Český název: To Kapitola 2
Režie: Andy Muschietti
Rok výroby: 2019
Délka: 165 min
Země: USA
Hrají:
James McAvoy … (Bill Denbrough)
Jessica Chastain … (Beverly Marsh)
Bill Hader … (Richie Tozier)
Isaiah Mustafa … (Mike Hanlon)
Jay Ryan … (Ben Hanscom)
James Ransone … (Eddie Kasbrak)
Andy Bean … (Stenley Uris)
Bill Skarsgård … (Pennywise / It)
… a další
Přiznejme si jednu věc, když To kapitola 1. vstoupila do kin, očekával jsem průměrný film, který se nevyrovná knize. Však má averze proti TV verzi z roku 1990 je všeobecně známá. Ovšem o to větší překvapení bylo, když jsem dostal fungující příběh, který se v mnohém samotné knize vyrovnal.
Tentokrát jsem již neočekával průměr, nebo nedej Pennywise, průser. Očekával jsem kvalitní příběh, drama s prvky hororu, podobně, jak je tomu v knize. Svým způsobem tedy druhá část To to měla nyní složitější, neb lidé již nebudou porovnávat jen s knihou, ale i se samotnou první částí filmu, jež byla dle mého výborná.
Původní TV film z roku 1990 u druhé části tvrdě narazil, kdy vcelku kvalitní dětskou sekvenci totálně zruinovala dospělá verze klubu Smolařů plná ochotníků, kteří silně zaostávali za o generaci mladšími představiteli. Silně se navíc projevilo podfinancování projektu, takže efekty byly spíše k smíchu než k strachu. Nové zpracování To je na tom po této stránce daleko lépe. Však pojďme se mu věnovat podrobněji.
Pokud jste už předem sjeli na procentuální hodnocení, víte, že u mě druhá kapitola nedopadla zle. Dokonce si troufnu tvrdit, že je o něco lepším hororem než předchozí část. Ovšem je i lepším filmem?
To jsem nikdy nebral jako hororový příběh. Šlo o dramatický příběh typu Stůj při mně s nadpřirozenými prvky. Jedna jeho část byla o dětství, naivitě, krutostech, které reálný svět vnáší do této naivity, a že kolikrát je sama realita děsivější (otec Beverly, přehnaně starostlivá matka, Henry Bowers a jeho spolek) než samotné nadpřirozeno zastoupené Pennywisem. Toto se jedničce dařilo prodat. Příběh byl jednolitý, čistě dětský. Sledovali jsme, jak se děti v těžké době spojí a vzájemně si pomohou, protože pochopí, že spolu mají moc měnit své životy a chránit se. K podobnému závěru musí nyní dospět znovu, ale jako dospělí. Přičemž je možné najít v dospělosti tu dětskou naivitu, která utvořila klub Smolařů? Nebo je vše ztraceno a tým se rozpadne? Jedno z důležitých témat pokračování.
Na druhé kapitole To je znát obří rozpočet. Vše na něm vypadá velkolepěji, efekty jsou hyperrealistické se vším pozitivním i negativním, co to nese. Nejvíce to odnáší samotný Pennywise v podání excelentního Billa Skarsgåra, kterého si tu užijete více jako nějaké monstrum, ale méně jako klauna Pennywise. Scény, kde se ve svém hereckém já ukazuje a dokonce má i nějakou tu repliku, patří k vrcholu filmu. Bohužel, není jich tolik.
Přesto ale děsivost příběhu značně vzrostla. Natolik, že si Andy Muschietti mohl dovolit různé odkazy na hororové klasiky typu Věc či Osvícení. Zachovala se i komediální stránka. Tentokrát výborně podávanou skrze skoro až oscarový výkon Billa Hadera v podání Richiho Toziera. Dokonce došlo i k excelentnímu propojení komedie a hororu u scény s pejskem, snad nejlepší scény z celého filmu. Tyto dvě protiváhy jsou zde krásně vyváženy a dotváří dobré koření pro celou stopáž.
Bohužel ale celek má skoro tři hodiny. To samo o sobě není negativum, dobrý film si udrží pozornost, i kdyby měl hodiny čtyři. Avšak To 2 rytmem vázne. Samozřejmě zkusím bez spoileru odhalit proč.
Celý příběh je protkán různými návraty zpět do dětství. V podstatě se celá dvojka snaží jít stylem knižního vyprávění. S tím rozdílem, že dominantnější je teď dospělá část. Samo o sobě by to fungovalo, kdybychom tu již neměli jedničku a v ní celou dětskou kapitolu. Teď tedy dětské odbočky působí navíc, děj nikam neposunují, pouze se díváme na několik sekvencí z dětství, v nichž zjišťujeme, že klub Smolařů vídal Pennywise vícekrát, než nám bylo v prvním díle ukázáno. V podstatě tak nabourává synchronnost první kapitoly, protože řadu těchto děsivých scén si s ní nepropojíte.
Dalším negativem je zapojení postavy Henryho Bowerse. Tomu se už v první kapitole dostalo prachbídného slabého prostoru, a o to více působí přebytečně v pokračování. Jeho scény mohly být klidně vyškrtnuty.
Nejvíce zla přesto podle mě napáchalo, že si tvůrci nevybrali jednu konkrétní hlavní postavu, podobně jako tomu bylo u jedničky, kde jím byl Bill. Nyní tu máme skutečně šestici charakterů, které mají stejné množství stopáže, navíc se dělí o prostor se svým dětským já. Není tedy čas, aby vám nějaká postava přirostla k srdci. Strašení Pennywise tak nemá ten emocionální účinek, jaký by měl mít, a tudíž ani dojemné scény tentokrát nevyvolají dojetí.
To je asi nejdůležitější poznatek, který v této recenzi mám.
Jako milovník knihy si dovolím ještě připsat odstavec k samotnému závěru (bez spoileru). Měl jsem obavy, že celé soupeření s Pennywisem bude ve výsledku pěstním soubojem. Kdyby to tak bylo, byla by to ignorace první kapitoly, kde si děti uvědomili, že stačí věřit, aby To porazili. A značná část tohoto filmu s touto informací operuje. Máme jako dospělí stále tu dětskou moc v podobě víry? Víry, která To krmí, protože se bojíme jednoduchých věcí, ale též dokáže stejně dobře Pennywise zraňovat? Strategie nože s oboustranným ostřím je tak zde dobře využitá, a je myslím vhodné ji zde ocenit.
Tak to bychom měli pozitiva i negativa vedle sebe. Co myslíte? Dají dohromady dobrý film?
To kapitola 2 je kvalitní horor s vtipnými momenty. Má silné charaktery (dětské i dospělé), excelentní počítačové efekty a výborného ikonického záporáka, který se zapíše do hororové historie jako Jason Voorhees, Freddy Krueger či Vetřelec. Bohužel jeho slabou stránkou je absence jedné konkrétní hlavní postavy a značná roztříštěnost v množství charakterů i času (minulost, současnost). Přesto ale zvedám palec nahoru. Pokračování To sice nedosahuje kvalit jedničky, ale i tak je dost dobré na to, abych mu udělil výsledných 70 %. Chuť ho vidět znovu přetrvává a já věřím (stejně jako postavy ve filmu), že ve mně bude tento příběh zrát dál. A pokud vyjde nějaký sestřih obou kapitol vyprávěný jako kniha, určitě rád tomu šanci opět dám. Takže jen na to běžte do kina, přátelé. Větší a dražší horor tu totiž dlouho nebude.
P.S.: Ve filmu si můžete povšimnout i malé epizodní role autora knihy Stephena Kinga, který se do tohoto filmového To zamiloval natolik, že pro něj napsal i speciální scénu, kterou si ani v knize nepřečtete.
Pročtěte si:
– recenzi To Kapitola 1. (2017)
– recenzi na knihu To od Stephena Kinga
– článek k hororové postavě Pennywise
– recenzi na TV verzi To (1990)
Na tohle pokračování se většina lidí opravdu těšila a dodnes slyším ty chvalozpěvy, které se pěli na remake z roku 2017. Já však mezi fandy filmového zpracování Kingovy knihy zrovna nepatřím a dávám přednost původnímu televiznímu filmu z roku 1990 (i když ani ten nebyl žádným zázrakem) – no hlavně tedy samotné knižní předloze. Remake nebyl vyloženě špatný, našel jsem v něm několik opravdu dobrých pasáží, pár scén bylo správně mrazivých a atmosférických, ale na některé představitele dětských rolí jsem byl až alergický. I tak jsem však dokázal prvnímu dílu dát lehce nadprůměrných 60%. Do druhého dílu už jsem tak šel s mnohem menším očekáváním, takže jsem nebyl ani moc překvapený, že jsem se dočkal ještě o něco horší podívané, než tomu bylo minule. Já osobně moc nemusel dospěláckou pasáž ani v původním It (1990). A tady si pro nás Andy Muschietti připravil dost těžce přepálenou 169 minutovou nálož. Proboha proč? Víc jak polovina filmu byla zbytečně natahována, obsahovala nudné pasáže i vyloženě hluchá místa a já se několikrát přistihl, jak nervózně pokukuju po časomíře. Dospělí herci se sice snažili, ale já si víc užíval ty vzpomínkové pasáže z dětství. Pennywise tu sice nedostal zas až tolik prostoru, kolik by si zasloužil, ale nebylo to zas až tak žalostně málo, jak někteří tvrdili napříč internetem (za to Henry Bowers mi tu přišel naprosto zbytečný). Horší už to bylo s jinými „formami strachu“, kterým museli čelit naši hrdinové. Na to, že tvůrci disponovali větším rozpočtem, tak v některých scénách přišli na řadu nechutně odporné digitální efekty (monstra), ze kterých rozhodně nešel strach. Prostě jen prachobyčejný průměrný film, nic víc. 50%
Frenk: moc ne – tady máš pár info od Ondřeje: http://www.horror.cz/filmove-postavy/clanek_pennywise-tancujici-klaun_875/
Ještě jsem se chtěl zeptat. Předpokládám, že i v knize TO přiletí z vesmíru. Je to tam nějak blíže popsáno? (Kdy TO přiletělo, v čem, odkud, proč)?
Tak to mám za sebou. Rozpačitější dojmy než u jedničky jsou na místě, ale přesto mám chuť na kapitole 2 hledat spíš pozitiva. Je v tom kus poctivé filmařiny, dobří herci, hudba, Pennywise nakonec straší poměrně často (i když většinou v nějaké digitální podobě) a ta zrůdná stopáž to nepoložila. Ale rozhodně souhlasím s vyškrtnutím postavy Bowerse a poměrně nudným finálním duelem.
P.S.: Myslem jsem si, že To je jedna z podob ďábla a ono to přiletělo z vesmíru? Možná z planety Venoma, he he!
Minutu tam rozhodně není, to daleko více. 🙂 Jinak horší ratingy jsem též četl, ale sám jsem to tak neměl. To už jsem letos viděl daleko horší horory. 🙂
Ale i ty sám jsi hodnotil o 20 % méně, což ten sešup taky trochu potvrzuje, ne?
To máš pravdu, sešup to je, ale jednička byla v podstatě mistrovské dílo (soukromě jsem jí dal dokonce 95%). Tohle v rámci hororového žánru je stále alespoň mírný nadprůměr. 🙂
Mě od kina odrazují v podstatě o řád horší ratingy a ta přísná délka. Navíc jsem četl, že je tam Pennywise dohromady asi minutu (v 3hodinovém filmu!), takže já to nechám na doma a pustím si to na dvě 90minutové části…