It (1990)


Český název: To
Režie: Tommy Lee Wallace
Rok výroby: 1990
Délka: 192 min
Země: USA / Kanada

Hrají:
Harry Anderson … (Richard ‘Richie/Trashmouth’ Tozier)
Dennis Christopher … (Eddie Kaspbrak)
Richard Masur … (Stanley ‘Stan’ Uris)
Annette O’Toole … (Beverly ‘Bev/Bevvie’ Marsh)
Tim Reid … (Michael ‘Mike/Mikey’ Hanlon)
John Ritter … (Ben ‘Haystack’ Hanscom)
Richard Thomas … (William ‘Stuttering Bill’ Denbrough)
Tim Curry … (Robert ‘Bob’ Gray/Pennywise the Dancing Clown/It)
…a další

 

Dne 9. září 1981 začal slavný Stephen King pracovat na knize, která se stala jedním z vrcholů hororového žánru. Psal ji přes čtyři roky a svým objemem přes tisíc stran připomíná bibli. Byla dokončena 28. prosince 1985. Její název má pouze dvě písmena: TO.

V knize je vykládán příběh takto…
Každých sedmadvacet let se ve městě Derry probouzí zlo, beroucí na sebe podobu toho, čeho se nejvíce bojíte. Důvod je jediný… aby strach ochutil naše maso a To nás posléze mohlo sežrat. Ale pozor! Žere hlavně děti, jelikož jejich strach je mnohem jednoduší, než u jejich dospělých protějšků. Tak to chodí odpradávna, jenže se v roce 1958, zrovna v době, kdy má klaun Pennywise žně, spojí parta dětí a To porazí. Myslí si, že ho zabila, ale… v roce 1985 je jisté, že To žije a střádá strašlivou pomstu. Parta sedmi dětí, nyní už dospělých, opět musí čelit hrůzám mládí, na které raději a neúmyslně zapomněli.

Tolik v krátkosti o knize a nyní se vrhněme na film…
Pro ty, kteří neznají knihu, zřejmě moc neporozumí ani tomuto filmu. Ten je rozdělen na dva díly. Děj se každou chvíli přesouvá z období dětství hrdinů, do jejich dospělosti a naopak. Klaun Pennywise – To, vystupuje zde spíše, jako takový strašák na poli. Maximálně chytí děti za ruku a udělá nějaké to bububu, a když už se na někoho vrhne, nastane záběr na pusu plnou zubů a přeskok na jinou scénu. Nicméně zde musíme vychválit skvělý herecký výkon Tima Curryho, který se Klauna Pennywise nádherně zhostil. I vývoj města Derry 1960 a 1990 (filmaři si dobu, kdy To loví upravili, zřejmě pro snížení rozpočtů) stojí za povšimnutí, ale jinak… až na pár okamžiků nuda a vztek. První díl ještě ujde, ale druhý? Finální souboj je příšerný a lépe by ho dokázal zfilmovat i amatér. Dokonce i bouři při které má být město Derry téměř zničeno asi filmaři z ekonomických důvodů vynechali úplně. Jednoduše řečeno: podělali co mohly.

Bonus pro ty, kteří četli knihu…
Autor v knize “Pavučina snů” předkládá čtenáři tuto informaci: “Pennywise žije.” Některé informace jsem si upravil z knihy To, vydané nakladatelstvím Beta, roku 2005.

 

 

Hodnocení4
Mohl to být opravu dobrý film, ale kniha byla pro filmaře bohužel asi tak dobrá, že to asi jinak dopadnout nemohlo. Je to prostě jiný film, než známe z knih. Dávám 40%, když přihmouřím obě oči.
40%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

53 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Monstrum 10 dubna 2012 v 18:36

  Kdybych viděl první film než jsem si přečetl knihu, tak bych hodnotil až devadesáty procenty, bohužel (bohudík) jsem četl první knihu která ve mě zanechala něco, na co do smrti nezapomenu (četl jsem ji někdy v roce 1996-1997) . Asi o 3 roky později někdy těsně na konci 90. let jsem na Nově viděl film a to bylo také zatím naposled co jsem ho viděl. Pamatuji si že mě moc nenadchl, že jsem se místy i nudil, ale že měl kvalitní hudbu. Ale byl až moc dlouhý, rejža to mohl natočit trochu zkráceně. Podle toho co si pamatuji hodnotím 50%.

 2. Eraserhead 15 května 2010 v 16:12

  Znáte-li literární předlohu, Kingovo nejlepší a nejmonumentálnější dílo, film vám bude připadat dost tragický. Neznáte-li knihu (nebo jste-li schopní potlačit v sobě srovnávací pud a zcela od sebe knihu a film oddělit – já asi ne, ač jsem se o to pokoušel), jednu hvězdičku klidně přidejte. Ono to ale ani jinak dopadnout nemohlo (a upřímně řečeno, na televizní zpracování, to zase až tak špatné vůbec není). Vždycky jsem tvrdil, že To by se dalo alespoň obstojně zfilmovat jako seriál (jeden díl = jedna kapitola), nebo možná jako série tak alespoň osmi dvouhodinových filmů s hodně dobrým finančním zázemím. Jenže do toho nikdo nepůjde, to by byl obrovský risk (a určitě by to dneska udělali ve 3D, všechno by vyflákali na bombastické vizuální efekty a z výborného děje by zůstalo zase hovno, ne, ne, nechte tuhle knihu knihou). Tohle zpracování má přes tři hodiny a stejně v něm více než půl knihy chybí a to zrovna ty nejlepší a nejzásadnější pasáže (mezihry, které považuji za nejlepší části knihy, scéna z lednicí, pohyblivá socha, želva, Beverlyin gang bang – dobře, sériová soulož jedenáctiletých by asi byla pro většinu diváků a divaček silné kafe, a mnoho, mnoho jiných). To je pro mě nejzásadnější negativum a vada filmu – on celý ten příběh v podstatě znásilnil, vysekal, co se mu hodilo a takřka náhodně to poslepoval dohromady. Spoustu věcí strašně zjednodušil nebo rovnou vypustil/opomenul (naprosto chybí cokoliv o Pennywisovi, prostě tady je, proč? to se nedozvíme). K tomu poměrně tragické herecké výkony, občas až ulítlé dialogy (hlavně dětských protagonistů), jednotlivé scény poměrně neuměle poslepovány dohromady, absence triků, či jejich “levnost” by se s ohledem na televizní zázemí dala ještě omluvit, absence děsivějších scén (vyjma teda klaunových výstupů). Ze strašidelného hororu (kniha mě dokázala mnohokrát vyděsit) pro odrostlejší a dospělé film udělal jen dětskou bubu záležitost na nedělní dopoledne. Přesto má film několik světlých stránek. Tou nejsvětlejší je samotný Tim Curry v roli klauna Pennywise – z toho mála prostoru, co je mu poskytnut, dokázal vytřískat naprosté maximum, je opravdu děsivý a strašidelný a jinak dost chabé zpracování kvalitativně hodně pozvedává. Taky mě docela baví představitel Krkouna. No a vždycky, když ten film vidím, dostanu obrovskou chuť přečíst si znovu knihu. Komentovat otřesný český dabing považuji za ztrátu času.

 3. ondrej 4 června 2009 v 17:50

   Studio Warner bros chce horror To / It opět vzkřísit, tentokrát ale jako kino film. Takže se snad dočkáme lepšího režiséra (snad Franka Darabounta), a lepšího rozpočtu, snad s větší návazností na knihu. Ta je však tak dobrá, že pochybuji, že by případný film se jí mohl vyrovnat… i kdyby se jednalo o trilogii. Není ani jisté, jestli se vůbec začne natáčet.

 4. kuliocko 2 prosince 2007 v 14:29

  Tak konečně jsem si našla čas a na film se koukla…musím uznat, že v porovnání s knížkou mě filmová podoba lehce zklamala…není to špatný snímek, ale pro toho, kdo dřív přečetl knižní předlohu, asi jen ztěží může dosáhnout na tak vysoké hodnocení…točit filmy podle Kinga je prostě hodně těžký

 5. Richie T. 5 srpna 2007 v 12:28

  Knihu som čítala a nie raz. Patrí medzi moje najobľúbenejšie. Film som zatiaľ nevidela a rozmýšľam, či si ho vôbec pozriem, keď má také slabé hodnotenia ( a nielen tu ). A Pennywise je viac ako desivý.

   Pamiatka všetkým, ktorí túto úžasnú knihu neprežili =,(

  Ps- King is king and Richie Tozier 4- ever =)

 6. ondrej 28 července 2007 v 15:46

  Co se týče filmů, které mi tu píše King Mikka, psát bych o nich chtěl, jenže bych je musel nejdříve vidět. Na levných knihách slibují, že tento rok vyjde film “Obchodník se smrtí” podle knihy “Nezbytné věci”. U těch dalších filmů je ten problém, že jsem nečetl jejich knižní protějšek.

  Pokračování či remak filmu “TO” je pro mě novinkou. Slyšel jsem sice takové klepy, ale ty jsou tak staré, že by případný film už existoval.

  Remak Carrie je údajně vysoce nevydařený. Pokud se k němu dostanu, určitě o něm něco napíšu. Ale v prodejnách či půjčovnách jakoby neexistoval. a to i ta stará verze.

  Snad jsem odpověděl na některé ze závalu vašich otázek pro které vám tímto velmi děkuji. Jsem rád za takové diskuze. 

 7. ondrej 13 června 2007 v 20:34

  Můj názor byl určitě skreslený tím, že jsem jako první přečetl knihu. Kdyby to bylo naopak, film by měl u mě jistě kladnější odezvu. V té knize je ale Pennywise mnohem temnější, šílenější a sadystičtější. A pak ten konec u kterého jsem málem ronil slzy (což na knihu je fakt síla). Prostě kniha mě dostala a stala se mojí nej. a film byl bohužel pro mě sklamání.

Nový komentář