Invasion of the Body Snatchers (1978)


Český název: Invaze zlodějů těl
Režie: Philip Kaufman
Rok výroby: 1978
Délka: 115 min
Země: USA

Hrají:
Donald Sutherland … (Matthew Bennell)
Brooke Adams … (Elizabeth Driscoll)
Jeff Goldblum … (Jack Bellicec)
Veronica Cartwright … (Nancy Bellicec)
Leonard Nimoy … (Dr. David Kibner)
Art Hindle … (Dr. Geoffrey Howell)
…a další

 

Invaze zlodějů těl je remakem stejnojmenného snímku z roku 1956, který jsem bohužel neviděl, a tak nedokážu posoudit, jak strikně se drží zavedených pravidel tato, o 22 let novější verze.

Děj nás zavede do San Franciska. Zde se Matthew Bennell, Elizabeth a hrstka přátel snaží vzdorovat invazi mimozemšťanů. Ti se na Zemi dostali pomocí deště, v podobě nějakého blíže nespecifikovaného organismu, který posléze napadá rostliny a vegetuje na nich.

Režie se ujal Philip Kaufman, jenž měl v té době za sebou čtyři filmy a jako scénárista později uspěl v Hollywoodu – název filmu, obsahující v sobě slova jako Indiana Jones jistě mluví za své. Invaze zlodějů těl mu vynesla proměněnou nominaci na cenu nejlepšího režiséra, udělovanou Akademií sci-fi, fantasy a hororových filmů v USA. Snímek také vyhrál cenu za nejlepší zvuk.

Celkově byla Invaze nominována (na různých festivalech) jedenáctkrát, z toho tři nominace proměnila.

Kaufman si několikrát ve filmu pohrává s divákem. Mimozemské kopie jsou totiž stejné jako originály, s tím rozdílem, že neprojevují emoce a my jsme je v některých případech nemohli vidět ani jako lidi, tím pádem leckdy nepoznáme duplikáty, kterými nás, i herce režisér překvapí. Což ale ve výsledku působí atmosfericky a mrazivě zároveň, protože pocit nejistoty, kdy nemůžete věřit nikomu, je v těchto filmech velmi důležitý.

Herecké obsazení je výborné. V hlavních rolích uvidíme Donalda Sutherlanda a krásnou Brooke Adams, která si později zahrála po boku Christophera Walkena v úspěšném filmu Mrtvá zóna. Dále se nám představí Jeff Goldblum (Moucha), Veronica Cartwright (Vetřelec) a Leonard Nemoy (Star Trek), jejich jména jsou jistě také zárukou kvality.

Samotná výroba mimozemských dvojníků se uskutečňuje v době spánku onoho jedince a je udělaná pěkně. Kaufman nám však ukáže jen co je nezbytně nutné. Za celý film totiž neuvidíme ani jednu úplnou výrobu, ale je nám ukazována postupně, s ohledem na situaci. Za tento krok dávám taky palec nahoru.

Celý film je pojatý jako napínavý thriller, na pozadí okolností spadajících do žánru sci-fi. Najde se tady i místo pro vzplanutí vášní (on je to spíš takový malinkatý plamínek), které je naznačováno už ze začátku – Sutherlandova postava se ke své kamarádce chová více než přátelsky, až to někdy hraničí s chlípností, ale jinak je jako hygienik neúprosný. Z mého pohledu tato Invaze určitě patří mezi nejlépe zpracovné náměty o mimozemšťanech, jenž chtějí pomocí ovládnutí lidských těl a nebo vytvoření jejich kopií obsadit naši planetu. Filmů na tohle téma bylo natočeno mnoho. Namátkou si stačí vzpomenout na Fakultu, Vládce loutek – kde hrál mimo jiné také Donald Sutherland, a nebo nejnovější Invazi, s Nicole Kidman. Ale nic z toho by nevzniklo, kdyby Jack Finney, jenž také ovlivnil Kingovu rannou tvorbu, nenapsal v 1955 novelu Lupiči těl, kterou o rok později zfilmoval Don Siegel.

Hodnocení9
Není rozhodně žádným tajemstvím, že Finneyovi Lupiči těl byly odrazem soudobých politických problémů, ostatně je to jeden ze způsobů, jak to ventilovat. Vzpomeňme třeba na G. A. Romera a jeho kritiku společnosti. Dávám 90% s tím, že jsem ho viděl jako malé děcko a docela se při něm bál. Dnes už na mě tak nepůsobí, ale pocit nostalgie, v tomto případě, dělá své.
90%

Sdílejte článek

Jino ( profil autora )

Jsem fanouškem hororů a jeho přidružených subžánrů... Mezi mé favority v hororových postavách patří takové ikony jako jsou zombie a vlkodlak, atd.

Nový komentář