Invasion (2005)


Režie: Albert Pyun
Rok výroby: 2005
Délka: 81 min
Země: USA
Původní název: Infection

Hrají:
Virginia Dare Paulin … (Cheryl Cooper)
Morgan Weisser … (Timmy Boswell)
Norbert Weisser … (Dr. Franks)
Scott Paulin … (Brick Bardo)
Don Keith Opper … (hlas Bena)
Alan Abelew … (Jenkins)
Laurie O´Brien … (reportérka)
… a další

 

Na samém začátku filmu hovoří reportérka o jistých událostech, jež se dějí za jejími zády. Je za ní sice jen nějaká hora, ale každou chvíli proletí kolem letadlo a něco pořád ruší signál. Z toho má být jasné, že celá událost je držena pod pokličkou. Vzápětí je divák informován, že shlédne přísně tajné záběry z policejního auta. Ty byly natočeny dne 19. května 2004 (nebo 2006, záleží na verzi, na kterou se díváte). O co jde? Strážník Brick objíždí těsně před půlnocí lesní oblast poblíž Lawtonu. Je informován o tom, že sedlák Jenkins je znepokojen kvůli nějakému spadenému meteoritu. Brick nalezne jeho auto. Po několika chvílích je Jenkinsem napaden a stává se z něj podivně chrčící a mluvící postava, která začíná s ostatními brázdit okolí a šířit mimozemský virus, jímž je sám napaden. Naráží na dvojici studentů, kteří si zpestřují večírek v osamění. Dívka Cheryl stačí utéct. Nasedne do policejního vozu. Jak ujíždí a zmatkuje, navazuje pomocí vysílačky spojení s policejní stanicí. Tam jí řeknou, že musí z oblasti ujet. Jenže jak to má nebohá dívka udělat, když nemá mapu, neustále jezdí dokola a šílenci ji pomalu svírají do kleští? Navíc, když se každou chvíli ozývá z vysílačky střelba a křik?

Takřka celý film je jedním dlouhým záběrem kamery v automobilu. Tedy kromě úvodní a závěrečné scény s reportérkou. Celý děj a obrazové dění se dá shrnout následovně. Nejprve v autě sedí policista, vystoupí, je napaden, pak napadá ostatní, auto mu ukradne zoufalá oběť a od té doby se jen prohání krajinou, křičí do vysílačky a je vyděšená. Nečekejte žádný střih. Uvidíte jen to, co se děje před autem. Bohužel i to, co se před ním neděje. Není totiž výjimkou chvíle, kdy auto zastaví a jen svítí před sebe. O zbytku si můžete udělat obrázek jen z náznaků a ze zvuků. Více toho totiž uslyšíte, než uvidíte. Čili vizuální orgie plné triků či záživného dění se nekonají. Tato skutečnost může po půl hodině zavánět nudou. Naděje na nějakou tu srandu v podání Dona Oppera umírá již s vědomím, že se ve filmu fakticky neobjeví. Ten jeho hlas pak má člověk problém vůbec poznat.

Herců a jejich tváří si moc neužijete. Před auto stále směřuje reflektor, takže pokud se někdo nedostane těsně před kapotu, není šance ho poznat. Napadení lidé se chovají velmi podivně. Na jedné straně neumí pořádně chodit a připomínají spíše zombie, na druhé pro ně není problém řídit automobil, ovládat vysílačku apod. Celkově jsou herecké výkony průměrné. Co se taky dá zkazit na nadávkách, tupých pohledech a opilecké chůzi? Více se v tomto směru blýská jen hlavní hrdinka. Sice ji většinou jen slyšíme, ale dojde i na chvíle, kdy svůj vztek a zoufalství promítá do bezradných pohybů. Mezi námi, jestli vás nebaví téměř 50minutové zmatkování mladé ženy, k tomu z valné části jen poslechově, pak se filmu raději vyhněte. Ostatně, zase tak snadné jeho sehnání není, takže šance, že se vám dostane pod ruku, jsou malé až mizivé.

Myšlenka tohoto hororu není sice špatná, ale z jistého pohledu, zvláště obsahově, je otřepaná. Invaze uchvatitelů těl tu už několikrát byla. Po stránce formální rovněž nic extra nepřináší. Pokud se vám líbí filmy ve stylu Blair witch a chcete vidět, jak to dopadne, když se to spojí s námětem jako vystřiženým z X-files, pak je film určen právě vám. Chcete-li další důvod pro (nebo proti) jeho shlédnutí, pak je to relativně povedená hudba, která na vás v nezáživných záběrech působí takřka hypnoticky.

 

Hodnocení4
Infection neboli Invasion je další pokus o natočení filmu, jehož autenticitě byste měli věřit. Zda se to všechno opravdu stalo, to vám neřeknu. Jen vás varuji, že s porovnáním s projektem Blair witch je tohle téměř odpad, na kterém se nízký rozpočet podepsal nejlépe jak uměl. Jinak je to takový horší průměr.
40%

Sdílejte článek

  1. Solo 30 prosince 2020 v 12:38

    Albert Pyun nikdy nepatřil a už nejspíš ani nikdy patřit nebude mezi dobré režiséry. Jeho tvorba má většinou podprůměrnou kvalitu (čest těm několika výjimkám) a ani tady tomu nebylo jinak. Prvních cca deset minut bylo ještě zajímavých. Počáteční šíření nákazy bylo sice spíše humorného rázu, ale atmosféra sebou přinesla malou špetku toho mrazení ve formě noční jízdy autem po lese, kdy pln očekávání ani nedudáte, co se začne dít na obrazovce. Jenže ve chvíli kdy za volant usedne mladá dívka, započne nekončící nuda. Málem jsem se doslova uzýval k smrti. Její neustálé ježdění tam a zpět po cestě, křičení a šum vysílačky mi pochvíli začali nehorázně lézt krkem. Když už jednu a tu samou dřevěnou bodu míjela asi po sedmé, měl jsem chuť to prostě vypnout. Navíc většinou čumíme jen přes čelní sklo auta, kde se toho moc neděje, jen se občas na scéně objeví těch několik nakažených, ozve se ženský řev, otočí volantem a zase jede na druhou stranu a tak pořád dokola. To bylo vážně velké terno. A když už konečně očekáváte srdceryvné finále, nastane střih a naběhnou desetiminutové závěrečné titulky. To si snad Pyun dělal prdel ne. Ne, nedělal. Infection je podprůměrnou záležitostí, která má asi dva – tři světlejší okamžiky, jinak je to strašný opruz. Céčko jak vyšité a jen další důkaz pro mou maličkost, že má nechuť k found footage je zcela opodstatněná. 30%

Nový komentář