Režie: Tobe Hooper
Rok výroby: 1986
Délka: 100 min
Země: USA
Hrají:
Karen Black … (Linda Magnusson)
Hunter Carson … (David Gardner)
Timothy Bottoms … (George Gardner)
Laraine Newman … (Ellen Gardner)
James Karen … (generál Climent Wilson)
… a další
Malý David je jednoho večera svědkem přistání UFO vzadu za domem. Nikdo mu samozřejmě nevěří, už proto, že každý, kdo se odváží daný terén prozkoumat, se vrací s podivnou ránou vzadu na krku a neobvyklým chováním. Návštěvníci mají něco za lubem. Podaří se jim svůj plán uskutečnit dříve, než David přesvědči generála Wilsona, aby zasáhl?
Jedná se o remake stejnojmenného filmu z roku 1953. Obecně je považován za velmi nepovedený až brakovitý. A není divu.
Úvod vypadá slibně. Během působivých titulků prosviští zajímavá jména. Christopher Young coby skladatel, Stan Winston, muž za speciálními efekty, Dan O´Bannon jako jeden ze scénáristů, Tobe Hooper jako režisér. Divák se tak natěší na něco, co by mělo být ve výsledné kombinaci ukázkou nejvyšší dokonalosti, avšak již po několika minutách své naděje raději opouští a v závěru si říká, že ne vždy vede seskupení profesionálů ve svém oboru k představení toho nejlepšího, co doposud předvedli.
Pozorovatel je k ději přikován pouze jeho vnitřní zajímavostí, tedy nikoli atmosférou. Její absence je zásadní. Není ji schopen udržet ani Young a jeho skladatelští kolegové. Drží se nepochopitelně zpátky a spíše rozvíjí motivy, jež nápadně připomínají hudební doprovod Jerryho Goldsmithe k filmu Alien. I když na druhé straně se nelze divit. Možná Young neplýtval svým uměním na film poté, co viděl, záměrně.
Zpátky se na svoje poměry drží i Stan Winston. Jeho práce odpovídá celkové ztřeštěnosti snímku, zbrklosti a hlouposti postav, comicsovému ladění, směšnosti, ať už chtěné či nikoli. Tyto sféry konceptu promítl do svých monster dokonale. A byl za to také náležitě odměněn. Nominací na nejhorší design monster. Což hovoří samo za sebe a na jeho práci zvyklého a precizností rozmazleného diváka rozhodně nepotěší. Gumové příšery a jim vládnoucí strnulý mozek nesleduje s lehkou nadsázkou, kterou milovníci žánru doby kvitují s povděkem, protože to je to, co dělá tyto béčkové monster-horory tím pravým ořechovým, nýbrž se zamrzlým úsměvem a křečí.
Komediální podtón nelze nezachytit. Vyplývá veskrze z přeháněného herectví hlavních postav a různých nešvarů režisérsky nevhodně kočírovaného týmu. Nabízí se otázka, zda je to všechno schválně. Pokud ne, je to pro film jistá omluva, protože v opačném případě by se nabízela kritika za nedůstojnost, s jakou bylo tímto filmem naloženo s originálem.
Tento remake se zdá být značně kontroverzní. Na jedné straně pobaví hltače odlehčené zábavy 80. let, současně vyvolá u spousty z nich vlnu nevole kvůli zdaleka nenaplněnému potenciálu, který slibuje složení štábu. Jakožto remake nepochybně zklame, neboť budí dojem, že využívá někdejší film pouze k jakémusi cvičení filmařů, kteří si sem přišli spíše odpočinout a vyčistit své šuplíky. Natočit tento materiál neznámí tvůrci, byli by jistě oslavováni.
[…] si můžete přečíst na horror.cz: Salem’s Lot (1979), The Funhouse (1981), Invaders from Mars (1986), Night Terrors (1993), The Mangler (1995), Crocodile (2000), Mortuary […]
Tohle jsem viděl už před strašně dlouhou dobou, ale zasmál jsem se u toho. Ty chlupaté potvůrky vydávaly směšné zvuky a herci mi připadali taky lehce ulítlí. Takový kočovný cirkus
S tou padesátkou naprosto souhlasím