Invaders from Mars (1953)


Režie: William Cameron Menzies
Rok výroby: 1953
Délka: 78 min
Země: USA

Hrají:
Helena Carter … (Pat Blake)
Arthur Franz … (Kelston)
Jimmy Hunt … (David MacLean)
Leif Erickson … (George MacLean)
Hillary Brooke … (Mary MacLean)
… a další

 

Za domem MacLeanů přistane létající talíř. Vidí to pouze vesmírem uchvácený chlapec David, tomu však nikdo nevěří. Už proto, že kdo se na místo vydá, je mimozemšťany lapen a po stránce psychické přetvořen k obrazu jejich. Porozumění nalezne hoch až v náručí chápavé doktorky a na vojenském velitelství. Armáda totiž nic nebere na lehkou váhu, zvláště, když může cokoli ohrozit start rakety, která je poblíž.

Zápletka o Marťanech, kteří (SPOILER) se usadili v podzemí, aby sabotovali vesmírný program zničením rakety (KONEC SPOILERU), není na první pohled vůbec špatná. Alespoň ne tak, jaké je její výsledné filmové zpracování.

Atmosféra odpovídá tomu, jak je film nesouvislý, respektive jak rozkolísaný se po této stránce zdá. Na dění se dívá příjemně, ne však s nefalšovaným zájmem. Nádech starého sci-fi kazí hned několik skutečností z oblasti hereckých výkonů, střihu, logiky a očividných chyb.

Hlavní dětská postava příliš sympatií nebudí, zvláště tím, že evidentně mnoho zkušeností s hraním neměla. Dospělí jsou na tom o poznání lépe. Démoničnost infikovaných je brilantní a rozdíl v chování před a po operaci je patrný. Jejich vznešenost ovšem nemůže film držet vysoko nad vodou, neboť je kazí nelogické vystupování v jiných situacích. Scénář je uvolněnosti v oblasti racionální soudržnosti naneštěstí plný.

Kvality filmu nezvyšuje ani použití scén, které do něj nepatří ve smyslu natočení vlastním filmovým štábem. Na záběrech armádní techniky a ostřelování je nepůvodnost znát, což ještě více prohlubuje propast mezi do filmu vnesenými záběry zvenčí a původním materiálem točeným výhradně v interiérech.

Je zajímavé sledovat, jak si tvůrci v době natáčení představovali Ufony. Nejenže jich ukázali málo, takže divákův mozek začal opět pracovat ve prospěch nevole ke sledovanému, ale taktéž nedokázali v souvislosti s nimi vyvolat žádnou změnu nálady. V plyšových oblecích navlečení pánové mohou maximálně rozesmát. Škoda. Vůdce Marťanů vypadá přijatelněji, je však rovněž spíše směšný. Nebo směšná? Pohlaví se určuje obtížně.

Korunou tendence filmu přiblížit se katastrofě je závěr. Do sebe nezapadající záběry opouštění korábu a jeho vzletu představují vrchol tvůrčí naivity, která k ještě větší smůle filmu není tak strašná, jako následující scéna utíkajícího chlapce, jehož nepřesvědčivá tvář je prolínána se střihovými výjevy z celého filmu. Zbytečné závěrečné shrnutí. Či snad přiblížení událostí těm, co si během projekce dali šlofíka?

 

 

Hodnocení4
Invaders from Mars je podprůměrný film. Jeho pozdější remake sice také není žádná sláva, ovšem originál je na tom ve výsledku a v porovnání s ním ještě hůře.
40%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář