Intruders (2011)


Český název: Nezvaní hosté
Režie: Juan Carlos Fresnadillo
Rok výroby: 2011
Délka: 100 min
Země: Španělsko / USA / Velká Británie

Hrají:
Ella Purnell … (Mia)
Clive Owen … (John Farrow)
Carice van Houten … (Susanna)
Izán Corchero … (Juan)
Pilar López de Ayala … (Luisa)
… a další

 

Malý Juan žije se svou matkou ve Španělsku a dvanáctiletá Mia zase se svými rodiči v Británii. Na první pohled by se mohlo zdát, že spolu nemají absolutně nic společného, ale zdání klame. Obě děti totiž sužuje děsivý přízrak v kapuci, který nemá tvář a rád by získal tu jejich. Jejich rodiče jim zprvu nevěří, ale záhy se střetávají s tajemným vetřelcem i oni sami a je jasné, že své děti musí bránit za každou cenu. Dokonce i za cenu toho, že je nejbližší okolí bude považovat za blázny…

Tento španělský kousek se setkal s dosti rozporuplnými diváckými ohlasy a já se tomu po pravdě ani moc nedivím. Mysteriózní thriller s prvky fantasy a hororu má totiž vzhledem ke své délce (100 minut) dosti nevyvážený obsah, který místy dost nudí, ale skrývá v sobě i několik velice povedených pasáží, kvůli kterým rozhodně nehodlám tento film odstřelit. Já osobně jsem byl nakonec docela spokojený. Ano, znám mnohem lepší a propracovanější španělské kousky (co se atmosféry i samotného příběhu týče), ale tady do toho zřejmě hodně mluvili i američtí a britští spolupracovníci – no a podle toho to tak i dopadlo.

Divák má možnost sledovat prolínání dějových linek: v té první Juan a jeho matka čelili útokům přízraku bez tváře a zvláště ten úvodní byl velmi dobře zpracován. Nechyběla tomu akčnost, atmosféra i emoce. No a samozřejmě pozadu nezůstala ani Mia se svým otcem Johnem, kterým se dle mého tvůrci věnovali daleko více (ti, kteří se dodívají až do samotného konce, pochopí proč). Bohužel soubojů s přízrakem bylo málo a více se zde dal prostor dialogům, což samozřejmě moc nevonělo nejednomu divákovi. Zvlášť když tím trpěla samotná atmosféra. No a v neposlední řadě tu máme i jakési snové pasáže, které měly vyplnit hluchá místa, ale moc se jim to nedařilo. Mohly za to i nepříliš přesvědčivé speciální efekty, které sice nenáročného diváka mohou uspokojit, ale v tomto případě tomu bylo spíše naopak. Samotný digitální přízrak totiž moc lidem hrůzu nenažene.

Čím více se film chýlil ke svému konci, tím se v něm jeho tvůrci stále více zamotávali a nejeden divák s nimi. Překombinovaná myšlenka, hrátky s psychikou jednotlivých postav a tak nějak splácaný závěr – byla potřeba si s tím více vyhrát, aby to nevypadalo tak chaoticky. Sice měl ten konec řadu lidí šokovat, ale já si spíš myslím, že hodně z nich bylo rádo, že to už skončilo. Přece jenom si dovolím tvrdit, že potenciál to mělo určitě mnohem větší, než se z něho nakonec vytěžilo. Dokonce jsem slyšel i negativní ohlasy na herecké výkony většiny zúčastněných, ale s těmi já rozhodně nesouhlasím. Myslím si, že hlavní pětice (Clive Owen, Carice van Houten, Pilar López de Ayala, Ella Purnell a Izán Corchero) předvedla slušný průměrný výkon.

Hodnocení5
Nezvaní hosté tak sice asi moc lidí neokouzlí, ale přesto si myslím, že jde o průměrnou záležitost. Inu, záleží jen na vás, jestli jim dáte šanci…
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář