Intruder, The (2019)


Český název: Narušitel
Režie: Deon Taylor
Rok výroby: 2019
Délka: 102 min
Země: USA
Alternativní název: Motivated Seller

Hrají:
Dennis Quaid … (Charlie Peck)
Michael Ealy … (Scott)
Meagan Good … (Annie)
Joseph Sikora … (Mike)
Alvina August … (Rachel)
… a další

 

Když se začne mluvit o manželském páru, který si koupí vysněný dům v hororovém žánru, hned mi naskočí výraz klišé. S Narušitelem je to o to horší, že jako klišé působí permanentně od první do poslední minuty. Dennis Quiad totiž prodal svůj velkolepý dům Scottovi a Annie. Ti se v něm hodlají zahnízdit, vyvést zde potomstvo a prostě žít jako úspěšná rodina ze střední vrstvy. Ale bývalý majitel se stále zjevuje u dveří…

A to je celé. Kdo viděl nějaký „home invasion“ si jen může rutinně odškrtávat jednotlivé elementy příběhu – náznaky nejistoty, poodhalení narušitelovi osobnosti a závěrečný souboj. Někde mezi tím by se měl nacházet ještě nějaký chytrý překvapující twist. Bohužel tady se vzhledem k vývoji dějství jedná o předem jasný předpoklad. Zkrátka nějaké ozvláštnění, aby tu divák hledal mikroskopem.

Dennis Quiad se snaží svého magora prodat, líný scénář s jen málo atmosférickými místy mu ale jeho postavu degraduje. Manželský pár je pak úplný věšák na klišé a lze jim fandit jen proto, že jsou nám bližší než otravný slídil. Jediným psychologickým záchvěvem je pak manžel, který překoná trauma z dětství.

Hodnocení4
Je skutečně s podivem, že film tak obyčejný a omšelý lze ještě v roce 2019 poslat do kinodistribuce (naštěstí jen zámořské). Narušitel je totiž hodný nanejvýš televize, a i tam ho můžete s klidným svědomím vynechat.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 17 května 2020 v 17:43

    Narovinu říkám, že kdyby tam nehrál Dennis Quaid, zřejmě by tento film dopadl o dost hůře. Tohoto herce mám docela rád a svým výkonem mě nezklamal ani tentokrát. No on byl vlastně taky tím nejlepším, co nám tento thriller říznutý „home invasion“ nabídl. Kostra filmu totiž zrovna moc originality nepobrala, až na závěrečnou cca dvacetiminutovku se moc nepovedla ani samotná atmosféra. Tuctový příběh totiž neměl moc příležitostí, jak někoho pořádně překvapit, natož pak vyděsit. Cvrlikající manželský pár mi taky nebyl zrovna moc sympatický, takže jsem si spíš vychutnával vcelku pěkné prostředí a starý dům, kde se převážná většina příběhu odehrávala. Šmírování sousedů potřebuje proložit nějakou pořádnou atmosférickou momentkou, nebo alespoň stupňujícím se terorem, ale ten přišel až s máchnutím sekery v poslední třetině. Od té chvíle si ale Deon Taylor alespoň částečně vylepšil reputaci, protože se konečně začalo něco dít. Ve vzduchu bylo cítit mírné zlepšení a finální události v domě výrazně zvýšily v mých očích renomé celého filmu. Dennis Quaid se proměnil v toho správného psychopata a nebýt té husté omáčky plné „klišé“, možná bych se nakonec přiklonil i k tomu průměrnému ohodnocení. Jenomže Narušitel si jej prostě nezaslouží. Podobných filmů existují mraky, no a spousta z nich má rozhodně lepší kvalitu. 40%

Nový komentář