Intruder (1989)


Český název: Narušitel
Režie: Scott Spiegel
Rok výroby: 1989
Délka: 83 min
Země: USA
Další název: Night Crew

Hrají:
Elizabeth Cox … (Jennifer Ross)
Renée Estevez … (Linda)
Dan Hicks … (Bill Roberts)
Sam Raimi … (Randy)
Ted Raimi … (Joe)
Bruce Campbell … (policista Howard)
Lawrence Bender … (policista Adams)
… a další

 

V supermarketu je těžká práce. Chystat všechno to zboží a občas pracovat dlouho do noci, když dá šéf příkaz přelepit všechny cenovky. Jako dnes. Pracovníky z rutiny trochu vytrhne potyčka s bývalým přítelem pokladní Jennifer. Naštvaného agresora se podaří z obchodu vystrkat, jenže tím rozruch nekončí. Zaměstnanci totiž začínají jeden po druhém umírat.

Narušitel je jedním z kultovních snímků, které mne minuly. Což je na jedné straně dobře kvůli jakés takés objektivitě hodnocení, ovšem právě pro tu absenci zaujatosti mám z něho značně smíšené pocity.

Zcela evidentní je ve filmu prostor pro humor. Mnohé scény mají šanci vykouzlit na divákově tváří lehký úsměv, současně se však až příliš dotýkají hranice, za níž je již humor nucený a

křečovitý, ne-li přímo nepovedeně parodický, viz. klasické klišovité střihy zachycující zvednutý sekáček chystající se udeřit apod. Lehkost samozřejmě poněkud sráží celkovou hrůznou atmosféru, jíž je zde bohužel jako šafránu. Svůj vliv má na to i skutečnost, že se takřka do poloviny filmu nic zajímavého neděje.

Kdo přežije nezáživný úvod, může se těšit na malé množství napětí, závěrečné překvapení a spoustu krve. Málo napětí? Přesně tak, diváka totiž nic nedonutí kousat se do jazyka a říkat si: tak utíkej. Vždy je totiž jasné, že se určitě bude zabíjet, vrah navíc většinou přichází již připraven a oběť zpravidla nic netuší, takže nemá příliš šancí dělat drahoty. Což je v podstatě dobře, protože potencionálních mrtvol chodí po obchodě dost a film má přeci jenom určitou délku. A to znamená, že způsobů usmrcení bude mnoho, stejně jako kvalitního gore. Milovníci rudého filmového koření zaměřeného na detail budou potěšeni a pokud za něco patří tvůrcům filmu uznání, pak za tuto stránku. Dojem z příjemného řádění maniaka částečně kazí závěrečné rozuzlení a celkové vyvrcholení.

Film by určitě neměl ujít pozornosti fanoušků Sama Raimiho a jeho filmových kolegů, k nimž patří konečně i režisér Spiegel. Sám Sam si tu s bratrem Tedem střihl slušně dlouhý part. Třešničkou na dortu je účast Bruce Campbella, jehož představovat je nošením nikoli dříví, nýbrž celých stromů do lesa. Trochu zamrzí, že je těžké jej poznat a že toho ze svého herectví mnoho nepředvádí, protože jeho prostor je vskutku bleší. Nemá tak šanci výrazně vyniknout mezi ostatními, klasicky průměrně (ne)hrajícími herci.

 

Hodnocení6
Intruder je po stránce vizuální kvalitně zpracovaný slasher, ovšem již selhává po stránkách ostatních. Přesto jej u mne nad hladinou pustého průměru drží celková zajímavost a známé tváře. Spoustě diváků to však zřejmě stačit nebude.
60%

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář